REKLAMA

Iliad złożył niewiążącą ofertę zakupu UPC Polska za 7,3 mld zł

2021-07-30 08:30, akt.2021-07-30 16:41
publikacja
2021-07-30 08:30
aktualizacja
2021-07-30 16:41
Iliad złożył niewiążącą ofertę zakupu UPC Polska za 7,3 mld zł
Iliad złożył niewiążącą ofertę zakupu UPC Polska za 7,3 mld zł
fot. Denis Linine / / Shutterstock

Iliad, właściciel sieci Play, złożył niewiążącą ofertę zakupu 100 proc. udziałów UPC Polska za 7,3 mld zł - podał właściciel UPC, brytyjski Liberty Global.

"Niedawno otrzymaliśmy niewiążącą ofertę od Iliad dotyczącą nabycia 100 proc. naszej działalności UPC Polska po cenie równej 9,3-krotności skorygowanej EBITDA prognozowanej na 2021 rok, co odzwierciedla wartość przedsiębiorstwa wynoszącą 7,3 mld zł" - napisano w komunikacie Liberty Global.

"Dyskusje są w toku i nie ma pewności, że transakcja zostanie ostatecznie sfinalizowana" - dodano.

UPC Polska jest częścią Liberty Global, czyli międzynarodowego operatora usług telewizji i szerokopasmowego internetu, działającego w ponad 30 krajach Europy, Ameryki Południowej i Karaibów.

Z usług UPC Polska korzysta ponad 1,5 mln klientów. W zasięgu sieci spółki znajduje się ponad 3,5 mln gospodarstw domowych.

W 2020 roku francuski Iliad przejął Play Communications, operatora sieci komórkowej Play, i wycofał akcje tej spółki z obrotu na GPW. 

Przejęcie UPC Polska niekoniecznie zwiększyłoby konkurencję na rynku

"Oferta na UPC Polska wydaje się bardzo racjonalnym biznesowym ruchem ze strony Iliada po wcześniejszym zakupie Playa. Przejęcie biznesu UPC przez inną obecną w Polsce spółkę byłoby trudne do przeprowadzenia ze względu na urząd antymonopolowy i mogłoby się wiązać z koniecznością sprzedaży części bazy. W tym przypadku Iliad nie powinien napotkać większych problemów" - napisał Łukasz Kosiarski z BM Banku Pekao w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes.

"Dzięki tej akwizycji Iliad będzie miał w Polsce mocny biznes komórkowy i silną nogę stacjonarną, przez to wreszcie będzie mógł konkurować o klienta ofertą pakietową, łączącą telefonię komórkową, internet stacjonarny i telewizję" - dodał.

Część analityków uważa, że powstanie tak dużego, nowego gracza na krajowym rynku zwiększyłoby konkurencję z innymi telekomami: Orange i Cyfrowym Polsatem. Większe ryzyko widzą w przypadku Orange. Podobnego zdania są inwestorzy - kurs akcji spółki notuje w piątek jeden z najmocniejszych spadków w WIG20, zniżkując o 2,4 proc. Wycena Cyfrowego Polsatu idzie w górę o 1 proc.

"Informacja lekko negatywna dla Orange, bo w przypadku dojścia do skutku transakcji prawdopodobna oferta konwergentna ze strony Play i UPC utrudni Orange przejmowanie klientów na rynku stacjonarnym w dużych miastach" - napisał PAP Biznes Dominik Niszcz z Trigon DM.

"Z racji profilu klientów, nieco większe zagrożenie widzimy dla Orange Polska, który już od dawna konkuruje na rynku dużych miast z UPC, chociaż rozwój sieci światłowodowej w mniejszych miejscowościach może być również zagrożeniem dla Cyfrowego Polsatu który ma mniej nowoczesny produkt DTH" - ocenił Łukasz Kosiarski.

Analityk BM Banku Pekao przypomina jednocześnie, że czasy wojny cenowej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce minęły, a scenariusz ostrej rywalizacji ceną wydaje się w tym momencie mało racjonalny.

Paweł Szpigiel z BM mBanku uważa, że potencjalny zakup UPC przez Iliad nie jest negatywną informacją dla Orange Polska w długim terminie. Analityk wskazuje m.in., że konsolidacja rynku najczęściej oznacza zmniejszenie presji konkurencyjnej, co powinno przełożyć się na lepsze otoczenie dla telekomów.

"UPC nie jest znane na polskim rynku z agresywnej walki cenowej. Zakup UPC przez Iliad po wysokim wskaźniku i ostre cięcie cen od początku jest dla nas nieintuicyjne" - napisał.

Ponadto, według analityka pojawienie się na krajowym rynku trzeciego gracza z ofertą zarówno stacjonarną jak i mobilną, powinno zmotywować T-Mobile Polska do większego wykorzystania światłowodowej sieci hurtowej Orange Polska na warunkach dyktowanych przez francuską grupę.

"W długim terminie (to jest po wzroście penetracji szybkiej sieci własnej Netii) także Cyfrowy Polsat powinien mocniej korzystać z oferty FTTx od Orange Polska" - dodał.

Eksperci oceniają, że wysokość oferty na zakup UPC Polska może być pozytywnie odczytywana w kontekście giełdowej wyceny np. Orange Polska.

"EV/EBITDA prawie dwukrotnie wyższa od mnożnika Orange Polska, który wynosi ok. 5, świadczy o tym, że inwestorzy strategiczni wysoko cenią aktywa telekomunikacyjne w Polsce" - ocenił Niszcz w komentarzu dla PAP Biznes.

"Wskaźnik dla transakcji, tj. 9,3-krotność EBITDA na 2021 rok, powinien poprawić sentyment do części stacjonarnej Orange Polska (w końcu ponad 30 proc klientów stacjonarnych korzystna już ze światłowodów)" - napisał Szpigiel.

UPC Polska jest częścią Liberty Global, czyli międzynarodowego operatora usług telewizji i szerokopasmowego internetu, działającego w ponad 30 krajach Europy, Ameryki Południowej i Karaibów.

Z usług UPC Polska korzysta ponad 1,5 mln klientów. W zasięgu sieci spółki znajduje się ponad 3,5 mln gospodarstw domowych.

W 2020 roku francuski Iliad przejął Play Communications, operatora sieci komórkowej Play, i wycofał akcje tej spółki z obrotu na GPW. (PAP Biznes)

kuc/ osz/ mfm

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
mobilny chce wykupić stacjonarnego kupy się nie trzyma ale nie spodziewam się nic mądrego po polskich sieciach nie stać ich na innowacje najwyraźniej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki