Pieniądze szczęścia nie dają, ale... Ile trzeba zapłacić za wesele w 2023 roku? 300 zł za "talerzyk" to minimum

Małgorzata Majer2023-03-18 06:00redaktor i social media manager w Bankier.pl
publikacja
2023-03-18 06:00

Minimum 300 zł za „talerzyk” to nowy standard w branży ślubnej. O tym, ile trzeba zapłacić za zorganizowanie wesela w 2023 roku, rozmawialiśmy z wedding plannerką Katarzyną Karpińską.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale... Ile trzeba zapłacić za wesele w 2023 roku? 300 zł za "talerzyk" to minimum
Pieniądze szczęścia nie dają, ale... Ile trzeba zapłacić za wesele w 2023 roku? 300 zł za "talerzyk" to minimum
fot. IVASHstudio /

Zmiany gospodarcze, pandemia oraz spadek popytu spowodowały zamknięcie wielu działalności w branży ślubnej i konieczność przekwalifikowania się przedsiębiorców.

Jak mówi Katarzyna Karpińska, właścicielka agencji Art of Wedding, w branży brakuje rąk do pracy, a galopująca inflacja, "Polski ład" i wojna w Ukrainie powodują spadek dostępności wielu materiałów, na których bazują organizatorzy takich uroczystości.

Nowe trendy w branży ślubnej 2023

Te wszystkie czynniki składają się na rosnące koszty, a co za tym idzie - również rosnące ceny usług, które w porównaniu do roku 2022 odnotowały wzrost o około 20-30%, szacuje wedding plannerka. O kosztach związanych z usługami ślubnymi i o rynku wedding plannerów rozmawialiśmy podczas live'a na oficjalnym kanale Bankier.pl na Instagramie.

Katarzyna Karpińska mówi, że podwyżki nie sprawiły jednak, że pary młode częściej rezygnują z organizowania wesel. – Owszem, zmieniły się standardy, ale są to raczej zmiany na lepsze. Coraz więcej par młodych stawia na jakość, a nie na ilość. Odchodzimy już od wesel kojarzących się tylko z uginającymi się od jedzenia stołami czy kapelami przygrywającymi skoczne kawałki taneczne. Pary młode coraz częściej decydują się na przyjęcia w kameralnym gronie, trwające nieco krócej, na których podawanych jest mniej posiłków, ale zdecydowanie lepszych jakościowo – opowiada.

Koszt organizacji wesela w górę

Ile wobec tego kosztuje zorganizowanie wesela? Katarzyna Karpińska twierdzi, że żeby zorganizować wesele na 100 osób w obiekcie położonym w okolicach Warszawy, w 2023 roku musimy dysponować kwotą minimum 60-70 tys. zł. Powołuje się przy tym na rosnącą cenę tzw. talerzyka, która w tym roku najczęściej sięga 400 złotych.

Za co trzeba zapłacić najwięcej i jak kształtują ceny usług fotografa, DJ-a czy florystki – między innymi o tym w rozmowie, którą można obejrzeć tutaj.

Źródło:
Małgorzata Majer
Małgorzata Majer
redaktor i social media manager w Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl, prowadzi oficjalne konto Bankier.pl na Instagramie. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Kilka lat spędziła w finansach, pracując dla największych instytucji leasingowych. Od zawsze interesowała się social mediami, aktywnie w nich działając, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Po pracy lubi relaks z dobrą książką. 

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (22)

dodaj komentarz
ewinka
Dużo kosztuje wesele. A wedding planner też mało nie bierze z tego co wiem. Ja dość wcześnie zaczęłam ogarniać sprawy dotyczące wesela i sama sobie z tym poradziłam. Kasa została w kieszeni i można było irobota kupić do nowego mieszkania.
juuulia
Ciągle rozmyślam ile powinnam włożyć do koperty, bo dawno na weselu nie byłam. Pewnie też z poczty kwiatowej zamówię bukiet kwiatów, żeby nie iść z pustymi rękoma. musze kogoś ze znajomych chyba podpytać o kwestię pieniędzy.
marzenajasinska22
Można zorganizować wesele taniej na własną rękę, kwestia dobrej organizacji. Wedding planner to spory koszt, my wynajęliśmy salę w Hotelu Bończa w Szczecinie, osobno catering, a dekoracjami zajęliśmy się z pomocą świadków. Wyszło taniej, a goście dobrze się bawili.
zoomek
Drogo?
Kiedyś po remizach organizowano, ciotki piekły ciasta, gotowały flaki, kuzyn narobił bimbru, zastawę i sztućce po rodzinie się pożyczało itd.
Nie musi być horendalnie drogo. No ale skoro ludzie MUSZĄ mieć w super lokalu, z pokazem barmana żąglującym butelkami wódki to ich sprawa. Takie jak to mówią czasy.
okragly_stol
Sanepid lubi to…
To nienaprawiane że bigos był niedobry
dawid_gmyrek
Ona ma wygląd pazernej Hajki :)
kacz-dzong-un
Im bardziej zabita dechami, biedna wiocha, tym większe wesele. Im bardziej zacofany umysłowo kraj, tym większe wesela. Może drożyzna teraz takim da tak po kieszeni, że zastanowią się 2 razy czy mieć huczne wesele.
dawid_gmyrek
Podobno to dochodowy interes :)
grzegorzkubik
Coś mało amerykańskich filmów oglądasz. Tam są fest wesela.
kacz-dzong-un odpowiada grzegorzkubik
No właśnie nie, tylko na filmach może. Masz zafałszowany obraz przez TVPis nie tylko USA, ale pewnie całego świata. Nic już z ciebie nie będzie wartościowego.

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki