Ile kosztują zaajęcia korekcyjne dla najmłodszych?

Dzisiejsi trzydziestolatkowie pamiętają godziny ćwiczeń „z kijem” lub „z woreczkiem” w ramach szkolnej gimnastyki korekcyjnej. A może nawet korzystali z darmowych zajęć na basenie? Dzisiaj sami wysyłają swoje dzieci na ćwiczenia wzmacniające plecy.

Jak podaje serwis realizowanej w 2007 roku kampanii „Zdrowe Plecy”, schorzenia kości i stawów są w Polsce uzasadnieniem blisko 50% wniosków rentowych i przyczyną ponad połowy zwolnień lekarskich. Nieleczone wady postawy prowadzą do zwyrodnień kręgosłupa i stawów, przejmującego bólu, a nawet do inwalidztwa. Zatem w wieku dziecięcym i nastolatkowym jest przeciwko czemu walczyć…

Rehabilitacja z dopłatą i bez

Najlepszym ćwiczeniem dla kręgosłupa jest oczywiście pływanie. Poszczególne ośrodki sportowe, szkoły, czy ośrodki zdrowia, które dysponują basenami, prowadzą zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży. Niestety, najczęściej trzeba za nie płacić, bo NFZ nie ma pieniędzy.

W warszawskim NZOZ Reh-Medica przy ul. Mlądzkiej zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży trwają 30 minut i odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu. Płatność – w karnetach miesięcznych w cenie, odpowiednio, 100 i 130 zł. Z kolei NZOZ Krakowski Ośrodek Diagnostyki Kręgosłupa prowadzi zajęcia w pływalni YMCA przy ul. Krowoderskiej. Tutaj dla dzieci dla posiadających skierowanie od lekarza POZ konsultacja lekarska jest bezpłatna. Gdy nie ma skierowania, opłata wynosi 70 zł. Pływanie korekcyjne odbywa się raz w tygodniu po 45 minut i kosztuje 17 zł za godzinę. Płaci się za dziesięć tygodni z góry, czyli jednorazowo 170 zł.

Ale zdarzają się tanie oferty. Na przykład, wrocławskie Centrum Korekcji Wad Postawy przy ul. Poznańskiej współpracuje z wydziałem zdrowia urzędu miejskiego i czterdziestopięciominutowe sesje na sali i basenie są odpłatne tylko częściowo. W 2009 roku za suchą gimnastykę zapłacimy 2 zł, a za pływanie – 3 zł za godzinę (opłata z góry, za cały przepisany cykl). Przyjęcia odbywają się na podstawie skierowania od ortopedy, który przyjmuje w ośrodku.

Zajęcia korekcyjne organizowane są nawet dla maluchów. Szkoła Pływania dla Niemowląt „Hipcio” w Gorzowie Wielkopolskim ustala koszt zajęć korekcyjnych według zwykłego cennika pływania, przewidzianego dla danej grupy wiekowej. Czyli np. pływanie dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat oznacza stawki w ramach „karnetu niebieskiego”. I tak, osoby kontynuujące zapłacą 260 zł, a nowo zapisane – 270 zł. I dodatkowo, osoby zapisujące rodzeństwo zdobędą 10 zł zniżki dla każdego uczestnika kursu. W ramach kursu w „Hipciu” odbywa się łącznie dziesięć zajęć.

Oczywiście, we wszystkich ośrodkach do zakwalifikowania na zajęcia rehabilitacyjne wymagane jest badania lekarskie z podaniem wad postawy i ewentualnych przeciwwskazań do wybranych ćwiczeń. Gdy następnie dziecko zacznie ćwiczyć w grupie, rehabilitant dobierze ćwiczenia odpowiednie dla niego. A że pływanie jest dla dzieci przede wszystkim wielką radością, więc… pluskajmy się na zdrowie!

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne