REKLAMA

Ile kosztują emerytury resortowe?

Łukasz Piechowiak2015-12-07 13:45główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-12-07 13:45

282 tys. osób w Polsce pobiera emerytury resortowe. Kosztują nas one 11,6 mld zł rocznie. Przeciętna emerytura i renta wypłacana przez resorty sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i obrony narodowej jest o 60% wyższa niż świadczenie wypłacane z ZUS-u.

5 mln emerytów z ZUS-u w 2014 roku otrzymało łącznie 121 mld zł w postaci świadczeń emerytalnych. W tym samym czasie 282 tys. osób pobrało 11,6 mld zł w postaci świadczeń emerytalnych. Blisko 20-krotnie mniejsza liczba osób posiadających specjalne przywileje emerytalne pobrała tylko 10-krotniej mniej niż pozostali emeryci ubezpieczeni w ZUS-ie.

  • 111 628 osób pobiera emerytury z MON. Roczny koszt dla budżetu wynosi 4,4 mld zł
  • 148 509 osób pobiera emerytury z MSW. Roczny koszt dla budżetu wynosi 6,1 mld zł
  • 23 648 osób pobiera emerytury z MS. Roczny koszt dla budżetu wynosi 1,1 mld zł

Średni wiek uzyskania świadczenia z ZUS-u wynosi 59 lat, a w przypadku emerytów z MON, MS i MSW - ok. 48 lat.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

„Młodzi emeryci” sporo nas kosztują

Z danych ZUS-u wynika, że obecnie emerytury górnicze pobiera 200 tys. osób. Z tego co czwarty nie ukończył jeszcze 56. roku życia. Tylko 37% ma więcej niż 65 lat. Przeciętne świadczenie górników wynosi 4001 zł brutto miesięcznie. Łącznie na emerytury górników wydajemy 9,6 mld zł rocznie.

W przypadku emerytur nauczycielskich, które pobiera ok. 260 tys. osób, ok. 40% ma mniej niż 65 lat. Przeciętna emerytura nauczycielska wynosi 2314 zł brutto. Na świadczenia emerytalne nauczycieli przeznaczamy 7,6 mld zł rocznie.

Emerytury z KRUS-u pobiera 957 tys. osób, na co wydajemy 11,7 mld zł rocznie. Do tego dochodzi 280 tys. rencistów. Emerytury i renty rolników są stosunkowo niskie, bo ich świadczenia średni wynoszą 1144 zł miesięcznie. Dopłacamy do nich średnio 15 mld zł rocznie. Dochody z tytułu składek opłacanych przez ubezpieczonych w KRUS wynoszą tylko 1,5 mld zł rocznie, co daje nam przeciętną wartość składki emerytalnej wynoszącą 1100 zł rocznie!

Dla porównania składka emerytalna osoby zarabiającej płacę minimalną wynosi ponad 4 tys. zł rocznie. Po 40 latach pracy taka osoba może liczyć na świadczenie emerytalne wynoszące maksymalnie 900 zł netto, czyli mniej, niż wynosi przeciętna emerytura rolnicza.

W sumie na emerytury resortowe, KRUS, nauczycieli i górników wydajemy rocznie ponad 43 mld zł.

Największym problemem polskiego systemu emerytalnego nie jest przyszły obniżony wiek emerytalny tylko obecne wysokie obciążenia związane ze świadczeniami wypłacanymi osobom, które po bardzo krótkim okresie składkowym i po odprowadzeniu stosunkowo niskich składek otrzymują relatywnie wysokie emerytury finansowane przez tych, którzy takich przywilejów nie mają i mieć już nie będą.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (137)

dodaj komentarz
~Leszek_76
To jest najlepszy dowód na to, że Trybunał Konstytucyjny jest do rozwiązania. W 2012 roku, w tym samym dniu, Sejm przegłosował podniesie wieku emerytalnego i jednocześnie przyznanie mundurowym emerytalnych praw nabytych.
Konstytucja RP Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania
To jest najlepszy dowód na to, że Trybunał Konstytucyjny jest do rozwiązania. W 2012 roku, w tym samym dniu, Sejm przegłosował podniesie wieku emerytalnego i jednocześnie przyznanie mundurowym emerytalnych praw nabytych.
Konstytucja RP Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym
z jakiejkolwiek przyczyny.
67 czy 60? Nie ma żadnego znaczenia. TO WIELKIE OSZUSTWO. Co miesiąc państwo zabiera nam 1/3 pensji i tak przez 40 lat, żeby przez osiem lat statystycznej emerytury dostawać mniej niż 1/3 ostatniej pensji? Rolnicy płacą osiem razy mniejsze składki emerytalne, górnikom dopisuje się 50%, a sędziowie, prokuratorzy i parlamentarzyści nie płacą składek. Przedsiębiorcy rejestrują firmy za granicą. System jest dziurawy jak sito, jest nie do uratowania. Im szybciej upadnie tym szybciej zaczniemy oszczędzać na własne emerytury. Nie mamy żadnej gwarancji, że cokolwiek w przyszłości dostaniemy, a co miesiąc państwo zabiera kilkanaście miliardów złotych. Zapraszam na stronę Wirtualna demonstracja na Facebook'u.
~Aro
no widzisz gamoniu, trzeba umieć czytać ze zrozumieniem, wszyscy są równi wobec prawa ale nie tego samego prawa, i tu tkwi haczyk, mundurowego obowiązuje prawo i cywila tylko że mundurowego inne prawo i cywila inne prawo
~Warszawianka
A skont są takie dane Z tego co mi wiadomo z puli państwa NIE IDZIEna emerytury mundurowe .
~Eliza1
Uważasz, że NATO im wypłaca.
~Iga
A kto i dlaczego załatwił nam tyle wcześniejszych emerytur niszcząc miejsca pracy?
~bbbbbb
Nie chcę krakać ale jeszcze będziecie pisowskie lemingi z żalem wspominać dobre czasy za peło jak wam Potwory i Spółka zgotują drugą grecję, bo w tym kierunku to zmierza niestety :-\
~nowoczesnyPOjep
Wypróżnij się powyborczą kupą tak jak ja i nie krakaj.
~Krzywonos
Ja mam emeryturę 6200 zł.Da się?Lubie ten kraj.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki