Ikea wychodzi z USA. Zamyka swoją jedyną fabrykę w tym kraju

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-07-17 08:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-17 08:10

Ikea ogłosiła, że zamknie swoją jedyną fabrykę w USA, a produkcję przeniesie do Europy. Bo tu może obniżyć koszty.

Zakład w Danville zatrudnia ok. 300 pracowników i działa od 2008 roku. Szwedzi wytwarzają w nim produkty drewniane, np. półki. Uzasadniając swoją decyzję, Ikea wskazała na ceny surowców, które, jak twierdzi, są w Stanach Zjednoczonych wyższe niż w Europie. 

Ikea posiada zakłady produkcyjne w dziewięciu krajach, zatrudniając około 20 000 osób. W Europie produkuje m.in. w Polsce, Rosji i Szwecji. 

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby poprawić i utrzymać konkurencyjność tego zakładu, ale niestety już nie jest to możliwe”, oświadczył kierownik zakładu Bert Eades. 

Fabryka będzie działała do grudnia 2019 roku. Nie wiadomo, który zakład przejmie ciężar produkcji tego zamykanego w Danville.

/ IKEA

Niedawno senator Kim Kaine, który udał się z wizytą do fabryki, zwracał uwagę, że fabryka w Danville może ucierpieć z powodu ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa na towary z Chin, bo importuje płyty wiórowe. Zakład dementował wówczas tę informację i zapewniał, że płyty wiórowe są sprowadzane z terenu USA i konflikt handlowy na linii Chiny-USA póki co nie ma wpływu na produkcję. 

Pod koniec 2018 roku Ikea przedstawiła plan globalnej restrukturyzacji firmy, w związku z którą zapowiedziano  przeniesienie dużej części sprzedaży do internetu oraz otwarcie większej liczby sklepów mało i średnio-powierzchniowych. Miało się to wiązać z utratą pracy przez ponad 7 tys. osób.

KWS

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
1as
W Szwecji to produkują co najwyżej faktury.
mooooo
Nie kłucie się pomiędzy sobą ??? Musicie jedno przyjąć do wiadomości USA to jest smród brud i nędza i bardzo dobrze ze ikea z tamtąd wychodzi zatrzyma pewne wartości
wnr
A kiedy zniknie u nas? Najwyższy czas...
jes
Będziesz tym ludziom płacił zasiłki z własnej kieszeni?
eagleeye
Czas aby IKEA znikła. Nwm co tych ludzi kręci w tei ich tandecie.
jes
Ktoś każe ci u nich kupować? A jak zniknie to raczej z zakładami produkcyjnymi niż marketami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki