Ikea wychodzi z USA. Zamyka swoją jedyną fabrykę w tym kraju

Ikea ogłosiła, że zamknie swoją jedyną fabrykę w USA, a produkcję przeniesie do Europy. Bo tu może obniżyć koszty.

(IKEA)

Zakład w Danville zatrudnia ok. 300 pracowników i działa od 2008 roku. Szwedzi wytwarzają w nim produkty drewniane, np. półki. Uzasadniając swoją decyzję, Ikea wskazała na ceny surowców, które, jak twierdzi, są w Stanach Zjednoczonych wyższe niż w Europie. 

Ikea posiada zakłady produkcyjne w dziewięciu krajach, zatrudniając około 20 000 osób. W Europie produkuje m.in. w Polsce, Rosji i Szwecji. 

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby poprawić i utrzymać konkurencyjność tego zakładu, ale niestety już nie jest to możliwe”, oświadczył kierownik zakładu Bert Eades. 

Fabryka będzie działała do grudnia 2019 roku. Nie wiadomo, który zakład przejmie ciężar produkcji tego zamykanego w Danville.

Niedawno senator Kim Kaine, który udał się z wizytą do fabryki, zwracał uwagę, że fabryka w Danville może ucierpieć z powodu ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa na towary z Chin, bo importuje płyty wiórowe. Zakład dementował wówczas tę informację i zapewniał, że płyty wiórowe są sprowadzane z terenu USA i konflikt handlowy na linii Chiny-USA póki co nie ma wpływu na produkcję. 

Pod koniec 2018 roku Ikea przedstawiła plan globalnej restrukturyzacji firmy, w związku z którą zapowiedziano  przeniesienie dużej części sprzedaży do internetu oraz otwarcie większej liczby sklepów mało i średnio-powierzchniowych. Miało się to wiązać z utratą pracy przez ponad 7 tys. osób.

KWS

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 1as

W Szwecji to produkują co najwyżej faktury.

! Odpowiedz
10 0 mooooo

Nie kłucie się pomiędzy sobą ??? Musicie jedno przyjąć do wiadomości USA to jest smród brud i nędza i bardzo dobrze ze ikea z tamtąd wychodzi zatrzyma pewne wartości

! Odpowiedz
59 60 wnr

A kiedy zniknie u nas? Najwyższy czas...

! Odpowiedz
33 24 jes

Będziesz tym ludziom płacił zasiłki z własnej kieszeni?

! Odpowiedz
34 14 antek10

Nie chesz? Nie kupuj złamasie!

! Odpowiedz
55 67 eagleeye

Czas aby IKEA znikła. Nwm co tych ludzi kręci w tei ich tandecie.

! Odpowiedz
30 32 jes

Ktoś każe ci u nich kupować? A jak zniknie to raczej z zakładami produkcyjnymi niż marketami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne