Ikea i Xiaomi rozpoczynają strategiczną współpracę

Podczas oficjalnej konferencji Ikea oraz Xiaomi zapowiedziały podjęcie globalnej współpracy. Co może łączyć te dwie firmy?

Bjorn Block, odpowiedzialny za projekt IKEA HomeSmart
Bjorn Block, odpowiedzialny za projekt IKEA HomeSmart (fot. Liang Shuang / Reuters)

Ikea to znany producent wyposażenia domu: mebli, dekoracji i sprzętu RTV i AGD, Xiaomi zaś w Polsce kojarzone jest głównie z rynkiem smartfonów. Firma ta jednak ma w ofercie o wiele więcej, m.in. nawilżacze powietrza, artykuły papiernicze, drobną elektronikę czy AGD i RTV. Współpraca obu koncernów będzie zaś dotyczyła internetu rzeczy.

Czym jest internet rzeczy? Najprościej mówiąc, to sterowanie za pomocą urządzeń sprzętem gospodarstwa domowego - i tu pole do wspólnego popisu dostrzegła Ikea i Xiaomi. Xiaomi od pewnego czasu oferuje już klientom w Chinach takie rozwiązania, a współpraca z Ikeą ma uczynić ten projekt globalnym. Jak można sobie wyobrazić, będziemy mogli np. sterować oświetleniem za pomocą smartfonu Xiaomi albo np. zdalnie otwierać bądź zamykać okna.

Jak wyjaśnił Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, w ciągu najbliższych pięciu lat każde z urządzeń oferowanych przez firmę ma wspierać standardy sztucznej inteligencji i internetu rzeczy właśnie. Warto dodać, że Xiaomi stworzył już Xiao AI, który ma odpowiadać za projekt inteligentnych domów. Do Xiao AI podłączono już w Chinach około stu milionów kompatybilnych sprzętów, a liczba aktywnych użytkowników w cyklu miesięcznym przekracza 34 miliony.

Pierwsze efekty współpracy obu marek mamy zobaczyć jeszcze w tym roku.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 jes

Panie redaktorze, jak sprzęt RTV i AGD produkuje Ikea??? Wartałoby chociaż liznąć podstawy jak się coś pisze. Rebranding to nie produkcja.

W wyniku współpracy powstanie pierwszy smartfon do samodzielnego sklejania w domu. Do współpracy przydałaby się jeszcze jakaś firma modelarska.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.