REKLAMA

Idea TFI potrzebuje do osiągnięcia rentowności jeszcze 200-250 mln zł nowych aktywów

2014-03-12 14:00
publikacja
2014-03-12 14:00

Idea TFI szacuje, że do osiągnięcia progu rentowności potrzebuje przyrostu aktywów o 200-250 mln zł. Liczy, że jest to możliwe w tym roku - poinformowali przedstawiciele spółki na spotkaniu prasowym.

"Szacujemy, że aby wyjść na zero potrzeba nam ok. 200-250 mln zł przyrostu aktywów przy utrzymaniu kosztów na tym samym poziomie, przy obecnej strukturze aktywów i patrząc z punktu widzenia przychodów generowanych przez poszczególne fundusze" - powiedziała Agnieszka Rachwalska-Marko, prezes spółki.

"Fundusze mają różne marże, więc będzie to oczywiście zależało od tego, do jakiego funduszu będą napływać środki. Wydaje się, że te 250 mln zł jest możliwe do osiągnięcia w tym roku" - dodała.

Na koniec 2013 roku wartość aktywów netto funduszy otwartych Idea TFI wynosiła 266 mln zł, rosnąc w ciągu sześciu miesięcy o 52 proc. Na koniec lutego 2014 roku aktywa wynosiły 238 mln zł.

W ubiegłym roku Idea TFI zanotowała 3,18 mln zł straty netto wobec 0,5 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 7,77 mln zł wobec 29,3 mln zł rok wcześniej.

Negatywny wpływ na wyniki Idea TFI w 2013 roku miał znaczący odpływ kapitału z większości funduszy otwartych Towarzystwa, spowodowany m.in. problemami płynnościowymi związanymi z funduszem Idea Premium SFIO.

Towarzystwo zmieniło w ubiegłym roku statut Idea Premium SFIO, rozszerzając katalog instrumentów, w które fundusz może inwestować.

W ubiegłym roku Idea TFI powołało też Idea 20 FIZ AN, fundusz typu distressed assets, do którego trafiły trudne aktywa z portfeli funduszy otwartych.

"Dzięki temu mamy większą elastyczność, możliwość prowadzenia niestandardowych działań. Zebraliśmy w ten sposób całość działań windykacyjno-restrukturyzacyjnych w jednym miejscu, a portfele funduszy otwartych mają większą przejrzystość" - powiedział Wojciech Łaciak, zarządzający Idea TFI.

Dodał, że ten FIZ AN jest powiązany z funduszami otwartymi, a stopa zwrotu z tego funduszu przekłada się na ich wyniki.

"Wpływ 20 FIZ AN na fundusze otwarte może sięgać ponad 50 proc." - powiedział Łaciak.

Poinformował, że ostatnie wyniki funduszy, np. funduszu dłużnego i premium odzwierciedlają wynik funduszu zamkniętego.

W 2013 roku, licząc od marca, czyli od czasu odwieszenia odkupu jednostek, wynik Idea Premium wzrósł o 8,3 proc., a Idea Obligacji o 17,4 proc. Od początku tego roku wynik funduszu Idea Premium wzrósł o ponad 5 proc., a Idea Obligacji o prawie 3 proc. Wynik funduszu Idea Akcji wzrósł o 10,1 proc.

Prezes Rachwalska-Marko poinformowała, że celem Towarzystwa na ten rok jest m.in. utrzymanie dobrych wyników inwestycyjnych, rozbudowa działu sprzedaży i kontynuacja rozmów z dystrybutorami. Spółka podpisała już umowę z jednym z dystrybutorów, prowadzi zaawansowane rozmowy z innym.

Idea TFI za kilka tygodni zmieni nazwę na Inventum TFI. (PAP)

pel/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ikser
Patrząc na tempo w jakim to się odbijało w ostatnich miesiącach plan był jak najbardziej realny, gdyby nie uwzinający się KNF.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki