REKLAMA

ING: wartość polskiego QE w '20 nie przekroczy 150 mld zł

2020-08-20 09:52
publikacja
2020-08-20 09:52

Wartość polskiego QE w całym 2020 r. nie przekroczy 150 mld zł - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem, kluczowym czynnikiem ryzyka będzie sytuacja epidemiologiczna na jesieni i jej skutki gospodarcze.

ING: wartość polskiego QE w '20 nie przekroczy 150 mld zł
ING: wartość polskiego QE w '20 nie przekroczy 150 mld zł
fot. IrinaShamanaeva / / Shutterstock

"W warunkach podwyższonego ryzyka kredytowego w czasie pandemii i ograniczonej podaży obligacji skarbowych, banki nie są zainteresowane zbyciem obligacji skarbowych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa. Zamknięcie wypłat z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP w końcu lipca wpłynęło na ograniczenie emisji nowych obligacji PFR. Spodziewamy się, że wartość polskiego QE nie przekroczy 150 mld zł w całym 2020. Kluczowym czynnikiem ryzyka będzie sytuacja epidemiologiczna na jesieni i jej skutki gospodarcze" - napisano w porannym raporcie.

Na środowym przetargu outright Narodowy Bank Polski odkupił 3 serie obligacji SPW za 357 mln zł. Był to najniższy odkup papierów od początku prowadzenia programu.

Łącznie, w ramach dwunastu przetargów, NBP zebrał z rynku papiery w sumie za 103,3 mld zł, z czego 52,1 mld zł obligacji rządowych i 51,2 mld zł gwarantowanych przez Skarb Państwa obligacji, z czego papiery PFR za 18,9 mld zł i BGK za 32,3 mld zł.

Od marca NBP prowadzi operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych, a od kwietnia także dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Docelowa skala programu skupu nie jest określona. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ziombojmadafaka
Kto raz wkroczyl na sciezke dodruku, juz z niej nie zejdzie.
specjalnie_zarejestrowany2
Ile z tego na kontach Szumowskiego na Seszelach?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki