Nowy sposób na czyste powietrze w mieszkaniu? IKEA pracuje nad zasłonami antysmogowymi

Z uwagi na duże zanieczyszczenie powietrza w ostatnim czasie na rynku furorę robią maski antysmogowe czy oczyszczacze. Idąc tym tropem, kolejne firmy poszukują rozwiązań, które poprawią jakość naszego funkcjonowania i walki z zanieczyszczeniami. Dlatego też IKEA pracuje właśnie nad antysmogową zasłoną.

(IKEA mat.pras.)

Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Aby umożliwić ludziom prowadzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego trybu życia, Ikea pracuje nad oczyszczającą powietrze zasłoną GUNRID. Produkt ma trafić do sprzedaży w 2020 roku.

Jak działają antysmogowe zasłony?

Zasłona ma za zadanie oczyszczać powietrze w domu. Produkt jest pokryty mineralną powłoką z fotokatalizatorem. Działanie zasłony jest analogiczne do działania fotosyntezy, pod wpływem światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego mają w niej zachodzić podobne procesy. Ma ona za zadanie zatrzymywać i rozbijać szkodliwe pyły, wpuszczając do domu tylko czyste powietrze bez trujących substancji i pozbawione przykrych zapachów. Aby doskonalić zasłonę, IKEA współpracuje z uniwersytetami, wynalazcami, ekspertami z zakresu jakości powietrza oraz dostawcami.

–  Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem, to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia Lena Pripp-Kovac, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

Przy wysokim poziomie szkodliwych substancji w powietrzu sugeruje się nam, byśmy pozostali w domu. Jednak nie mówi się o tym, że powietrze w domu jest niewiele lepsze. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z zanieczyszczeń, często jednak takie sprzęty mają wysoką cenę. IKEA iw oświadczeniu zapewnia, że zasłona antysmogowa ma być dostępna dla każdego.

Gigant meblowy i ekodziałania

IKEA stara się promować produkty, które są przyjazne dla środowiska, próbuje również zwiększać świadomość swoich klientów poprzez artykuły i poradniki.  Zrównoważony rozwój jest niejako wpisany w DNA marki. W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, powszechnie stosowanymi jako dodatki w domach. Uzupełniając je o funkcję oczyszczania powietrza, marka chce tworzyć przystępne i niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, które będą jednocześnie ozdobą dla domu.

– Mamy świadomość tego, że nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza, a zmiany na lepsze wymagają cierpliwej pracy i współpracy na wielu frontach. Poważną inwestycją może być zainstalowanie fotowoltaiki na dachu domu, mające wiele pozytywnych skutków dla lokalnej społeczności. Ale przecież już drobne modyfikacje naszych zachowań czy proste rozwiązania odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości powietrza wewnętrznego – wskazuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Działania IKEA, które sprzyjają środowisku, pokazują, jak prowadzić biznes na skalę masową, nie zanieczyszczając przy tym otoczenia. Rozwiązanie, nad którym pracuje szwedzki gigant, może zrewolucjonizować rynek wspierający walkę z zanieczyszczeniami.

Joanna Leja

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne