REKLAMA

IAS: Przewóz gotówki o wartości minimum 10 tysięcy euro musi być zgłoszony

2020-07-22 06:00
publikacja
2020-07-22 06:00
fot. Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock

Osoby, które przewożą środki pieniężne o wartości co najmniej 10 tysięcy euro lub ich równowartość w innej walucie, mają obowiązek zgłosić ich posiadanie w formie pisemnej - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie w środę.

Wedle Izby przewóz gotówki należy zgłaszać Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej, a obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych przy wjeździe do Unii Europejskiej i przy wyjeździe z Unii Europejskiej wynika ze strategii UE mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz walkę z finansowaniem terroryzmu.

IAS poinformował, że choć liczba połączeń lotniczych jest ze względu na sytuację epidemiczną radykalnie mniejsza, to w pierwszej połowie lipca funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej z Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III "Port Lotniczy" w Warszawie ujawnili 6 prób nielegalnego przywozu dewiz przez obywateli Polski przylatujących z USA. "W wyniku przeprowadzonych kontroli dewizowych, funkcjonariusze ujawnili wartości dewizowe w różnej walucie o łącznej równowartości ponad 97 tys. euro" - podano.

"Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych ma także podróżny przekraczający granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi, z wyjątkiem podróżnych przekraczających granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen" - czytamy w komunikacie.

Według Izby niedopełnienie obowiązku zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej przywozu do kraju albo wywozu za granicę wartości dewizowych, lub krajowych środków płatniczych, albo podanie w zgłoszeniu nieprawdy, a także nieprzedstawienie ich na żądanie wymienionym wyżej organom, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

IAS poinformował, że w jej szeregach w Warszawie pełnią służbę dwa psy przeszkolone do wykrywania waluty. "Mają na swoim koncie sporo sukcesów" - podano. "W latach 2017 – 2020 ujawniły m.in. dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł" - dodano. (PAP)

pgo/ dym/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lightning_network
Wystarczy zapamiętać 12 słów by przewieźć dowolną ilość pieniędzy przez dowolną granicę

Buy Bitcoin :)
ameliaaavaa
Nigdy nie wiedziałem, że mogę znaleźć w Internecie dobrych i niezawodnych rzucających zaklęcia, którzy naprawdę mogą pomóc ludziom takim jak ja, którzy potrzebują pomocy w związku. Zostałam oddzielona od męża, kiedy zerwał ze mną i wrócił do swojego byłego kochanka, byłam tak zdruzgotana i załamana. Nie byłem Nigdy nie wiedziałem, że mogę znaleźć w Internecie dobrych i niezawodnych rzucających zaklęcia, którzy naprawdę mogą pomóc ludziom takim jak ja, którzy potrzebują pomocy w związku. Zostałam oddzielona od męża, kiedy zerwał ze mną i wrócił do swojego byłego kochanka, byłam tak zdruzgotana i załamana. Nie byłem już sobą, dopóki mój przyjaciel nie skierował mnie do Wielkiego Człowieka o imieniu Wielki Baba Ogbogo, który mógłby mi pomóc w mojej sytuacji. Na początku wątpiłem, a później skontaktowałem się z nim i powiedział, że zaklęcie miłosne przygotowane dla mnie, aby odzyskać męża. Po załatwieniu wszystkich potrzebnych zrobiłem wszystko, co mi polecił, i ku mojemu największemu zdziwieniu dostałem telefon od męża, że ​​wraca do domu i żałował wszystkiego, przez co mi przeszedł. Wynik był pomyślny i dzisiaj żyjemy szczęśliwie. Dałem mu słowo, że podzielę się swoim świadectwem ze światem, aby inni mogli uzyskać od niego jakąkolwiek pomoc. Możesz wysłać do niego e-mail na adres: greatbabaogbogotemple@gmail.com lub napisz do niego na jego numer WhatsApp +234902018697. Jestem bardzo szczęśliwy, dziękuję Ci Wielka BaBa Ogbogo...
...
...
fred_
Standardowa procedura w EU. Jak jedziesz na wakacje i bierzesz 15tys Euro kieszonkowego to pamietaj by sobie zostawic 9900 a zonie dac do potrfela 5100 euro i po problemie, nic nie trzeba wtedy zglaszac.
savras
1. I tak pies wyczuje dużą liczbę banknotów
2. Jak się z żoną rozdzielisz na czas odprawy, to z miejsca jesteś podejrzany
3. Jak żonę przycisną to się może wygadać, że to twoje
4. Pozostaje chyba brać same pięćsetki
gregzacha
Powszechna inwigilacja, politycy chcą wiedziec kogo można jeszcze obrobić. Zamiast przeciwdziałać przestępczości to łatwiej jest prześladować normalnych ludzi.
jas2
Normalny człowiek nie nosi w kieszeni 15 tys euro.
sel
Przecież do tego obszaru należy cała UE i kilka krajów więcej to niby kiedy zgłaszać jeżdżąc po UE?
ertom
Nie cała. Chociażby Chorwacja jest poza Schengen
karbinadel
Nie zgłaszać, czytać dokładnie. Jeżdżąc po UE w ramach Schengen możesz wozić, ile chcesz
zenonn
Schengen= UE bez Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii, Rumunii
+Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki