REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Bank centralny Ukrainy zdewaluował hrywnę

2022-07-21 09:19, akt.2022-07-21 09:54
publikacja
2022-07-21 09:19
aktualizacja
2022-07-21 09:54
Bank centralny Ukrainy zdewaluował hrywnę
Bank centralny Ukrainy zdewaluował hrywnę
fot. Ruslan Lytvyn / / Shutterstock

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zdecydowanie podwyższył oficjalny, sztywny kurs wymiany hrywny na dolara. Władze banku wskazują, że dewaluacja waluty pozwoli zwiększyć konkurencyjność ukraińskich producentów oraz wesprze stabilność gospodarki funkcjonującej w warunkach wojennych.

Od dziś od godz. 9:00 oficjalny kurs USD/UAH wynosi 36,5686 - poinformował ukraiński bank centralny. To o 25 proc. więcej niż dotychczas - na początku rosyjskiej inwazji NBU ustalił sztywny kurs na poziomie 29,25 hrywny za dolara.

W uzasadnieniu decyzji władze NBU wskazują na zmianę sytuacji na Ukrainie od początku wojny i wyraźną aprecjację dolara obserwowaną na rynkach w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy, że niedawno amerykańska waluta umocniła się wobec euro i jena do poziomów nienotowanych od ponad dwóch dekad.

"Ten krok poprawi konkurencyjność ukraińskich producentów, zbliży warunki kursowe dla różnych grup przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz wzmocni odporność gospodarki w czasie wojny" - napisano w komunikacie banku.

"W warunkach wielkiej niepewności wywołanej wojną sztywny kurs UAH/USD jest główną kotwicą stabilizacji oczekiwań i kluczowym narzędziem realizacji priorytetowych celów NBU. Cele te to utrzymanie stabilności cenowej i finansowej, które są warunkiem niezbędnym do ożywienia gospodarczego" - dodano.

Bank przewiduje, że dewaluacja hrywny spowoduje zwiększenie napływu, a co za tym idzie również sprzedaż, dewiz w kraju przez eksporterów, zminimalizuje zachowania spekulacyjne oraz pozwoli ustabilizować oczekiwania dot. kursu walutowego.

Osłabienie hrywny ma mieć zdaniem banku niewielki wpływ na wzrost cen. NBU wskazuje, że jest on w ostatnich miesiącach przede wszystkim skutkiem wpływu wojny na podaż towarów i usług oraz kosztu ich transportu, a także globalnego wzrostu cen surowców.

"Rezerwy walutowe Ukrainy są wystarczające do zapewnienia stabilności kursu walutowego, biorąc pod uwagę perspektywę otrzymania międzynarodowej pomocy finansowej, stopniowe uruchamianie logistyki eksportowej, wzrost sprzedaży eksporterów oraz spodziewany spadek popytu na waluty obce po korekcie kursu walutowego" - przekonuje bank.

Poza modyfikacją kursu walutowego NBU wprowadza również zmiany dot. zakupu dewiz. Na mocy nowych regulacji w bankach komercyjnych będzie można przewalutować do 50 tys. hrywien miesięcznie i ulokować dewizy w formie niegotówkowej na przynajmniej 3 miesiące, bez możliwości wcześniejszego wycofania się z inwestycji. "Stworzy to alternatywę dla inwestowania w walutę gotówkową, co zmniejszy popyt na nią oraz presję na kurs walutowy w kasowym segmencie rynku walutowego" - uzasadnia NBU.

Podobnie jak dotychczas Ukraińcy będą mogli wypłacić za granicą równowartość 50 tys. hrywien miesięcznie przy pomocy kart płatniczych. Limit miesięczny zastąpiono jednak tygodniowym w wysokości równowartości 12,5 tys. hrywien.

NBU zredukował z kolei limit zagranicznych transferów P2P z równowartości 100 tys. hrywien miesięcznie do 30 tys. Bank ustalił również limit płatności w hrywnach za granicą na równowartość 100 tys. hrywien miesięcznie. "Na większość Ukraińców przebywających za granicą nie będzie to miało wpływu" - podkreśla NBU.

Od poniedziałku banki komercyjne nie będą już miały możliwości zakupu hrywny w gotówce od zagranicznych instytucji finansowych w zamian za dewizy w formie niegotówkowej.

MKa

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (109)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaszczura
eglantyna - ruski troll do kosza
jaszczura odpowiada (usunięty)
to forum dogorywa
eglantyna odpowiada jaszczura
Storpedowałeś banderowcu forum cenzurą i propagandą, wbrew polskiej konstytucji i prawom nam przysługującym.
Wracaj do Kijowa, gdzie w verhownej radzie obraduje się na pięści jak w mongolskiej wiosce.
My tu mamy prawa! A jak twierdzisz, że każda opinia anty-banderowska pochodzi z Rosji, to znaczy że w Polsce nigdy nie byłeś
Storpedowałeś banderowcu forum cenzurą i propagandą, wbrew polskiej konstytucji i prawom nam przysługującym.
Wracaj do Kijowa, gdzie w verhownej radzie obraduje się na pięści jak w mongolskiej wiosce.
My tu mamy prawa! A jak twierdzisz, że każda opinia anty-banderowska pochodzi z Rosji, to znaczy że w Polsce nigdy nie byłeś i nie wiesz, co myśli człowiek na ulicy. W wasze banderowskie brednie wierzy tylko pisowski dziad przyspawany do TVP. Każdy inny pamięa Wołyń 43!
bigbadwolf
Jaki jeszcze bank? Jaką jeszcze hrywnę?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaszczura odpowiada (usunięty)
Moderacja niech sobie przemyśli, skąd się wzięło tych 27 lajków dla ruskiego trolla i czy na pewno od zwykłego internauty.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki