REKLAMA

Hotele czy restauracje bez dzieci mogą być niezgodne z prawem

2021-07-20 12:27
publikacja
2021-07-20 12:27
Hotele czy restauracje bez dzieci mogą być niezgodne z prawem
Hotele czy restauracje bez dzieci mogą być niezgodne z prawem
/ Shutterstock

Rosnący segment usług dla bezdzietnych, m.in. specjalne hotele czy restauracje, może być niezgodny z prawem – zwraca uwagę Prawo.pl. Prawnicy cytowani przez serwis wskazują, że takie wyłączenia mogą naruszać konstytucyjny zakaz dyskryminacji.

Kawiarnia, do której nie można przyjść z dzieckiem, hotele tylko dla dorosłych, osiedla, na których mogą mieszkać wyłącznie bezdzietni – w ten sposób przedsiębiorcy starają się przyciągnąć osoby, które męczy towarzystwo dzieci. Dla niektórych taka oferta to gratka, dla innych - powód do oburzenia. Może być także przyczyną problemów prawnych.

„Jeżeli nie ma żadnej racjonalnej przesłanki do wprowadzenia takiego zakazu, jak np. zagrożenie bezpieczeństwa dziecka, to uważam takie rozwiązania za dyskryminujące – ocenia w wypowiedzi dla Prawo.pl Aleksandra Ejsmont, radca prawny. - Mam wrażenie, że osoby, które wprowadzają takie zasady, zdają się zapominać, że dziecko także jest obywatelem i tak samo obejmuje je art. 32 ust. 2 Konstytucji, który zakazuje dyskryminacji” – mówi mecenas Ejsmont.

Podobnego zdania jest adwokat Jarosław Jagura, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „W takich przypadkach zawsze trzeba zadać pytanie o racjonalne uzasadnienie dla wprowadzenia takiej zasady. Ma to oczywisty sens np. w przypadku kasyn lub klubów, wątpliwy natomiast, gdy w grę wchodzi pizzeria lub kawiarnia. Istotny też może być kontekst faktyczny, dlatego każdą taką sprawę trzeba by oceniać indywidualnie” – tłumaczy ekspert.

„Istotne jest też, czy chodzi o duże miasto lub kurort, w którym znajdzie się hotel dla każdego, czy o miejsce, gdzie pozbawienie kogoś wstępu do tego konkretnego lokalu, pozbawi go możliwości zjedzenia posiłku w restauracji lub przenocowania w danej miejscowości. W tym drugim przypadku będzie to zdecydowanie dyskryminujące działanie” – podkreśla Jagura.

Eksperci za absurdalny uważają też pomysł stworzenia osiedli tylko dla bezdzietnych. Podkreślają, że takie zapisy w umowach byłyby nie do wyegzekwowania.

„Nie wyobrażam sobie, jak miałoby to wyglądać – para, której urodziłoby się dziecko, miałaby automatycznie tracić prawo własności? Byłaby to ingerencja w najbardziej wrażliwą sferę życia człowieka, wątpliwa również z punktu widzenia dostępu do danych osobowych” – mówi mec. Ejsmont.

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (19)

dodaj komentarz
kpinokio
To ja poprosze o takie autobusy gdzie mają zakaz wstepu kobiety w trakcie okresu bo mi to śmierdzi i zakaz wstepu dla osob z nadwagą i otyłością bo w lecie pocą sie jak wieprze i też śmierdzą.. I drogi z zakazem wjazdu dla kobiet z przyczyn oczywistych..
m1410
Nie dociera ktoś może nie chcieć dzieci w swoim otoczeniu, bo są nudne, głośne ? Co to za mania na uszczęśliwianie sobą. Dlatego tak lubię hotel bo można wyegzekwować spokój, a nie te słodko-pierdzace rodzinki, od których się uwolnić nie można.
and00
Zaczynam dochodzić do wniosku że za komuny w laatch '80 była w wielu sprawach większa wolność
Przecież prawie każde zachowanie ludzkie kogoś dyskryminuje
Czy Seba może pozwać Julkę za dyskryminacje bo wybrała Janusza?
Czy może istnieć morze Czarne?
A kawały o Żydach?
pdox
I tak więcej w tym sensu, niż tylko dla zaszczepionych. Powinny być też miejsca tylko dla hetero oraz z zakazem wstępu dla socjalistów.
scuti1986
Co za hipokryzja... hotele i restauracje dla bezdzietnych są niezgodne z prawem, ale hotele i restauracje dla zaszczepionych już są okej, ulgi dla rodzin z gówniakami już są okej, 500+ dla gówniaków już jest okej, bony turystyczne dla gówniaków już jest okej, niższy wiek emerytalny o 5 lat dla kobiet już jest okej..Co za hipokryzja... hotele i restauracje dla bezdzietnych są niezgodne z prawem, ale hotele i restauracje dla zaszczepionych już są okej, ulgi dla rodzin z gówniakami już są okej, 500+ dla gówniaków już jest okej, bony turystyczne dla gówniaków już jest okej, niższy wiek emerytalny o 5 lat dla kobiet już jest okej... niech się ten głupi naród w końcu obudzi!
nekroekonom
A na odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych też będziesz narzekał?
pn300
Bo taki niezaszczep sprowadza jednak zagrożenie?
scuti1986 odpowiada nekroekonom
To zaszczepieni stanowią zagrożenie dla niezaszczepionych a nie na odwrót. Osoba po szczepieniu gdy się zarazi to zakaża innych ale sama jest bezobjawowa. Ryzykują ci, którzy się nie szczepią, a to ich sprawa. I nie wciskaj ludziom propagandy jak populiści z rządu, że szczepisz się dla innych.
langdon25 odpowiada scuti1986
Nie to nie sprawa tych co się nie szczepią !!!
Za ich leczenie płace z moich podatków !!!

Wolałbym bym by te pieniądze szły na leczenie ludzi chorujących np na raka lub ratowanie zwierząt a nie na leczenie imbecyli niezaszczepionych .
scuti1986 odpowiada langdon25
Nie musisz być tak sztucznie górnolotny... chcesz ratować zwierzęta? zostań wege! A na raka np. płuc chorują też ludzie, którzy całe życie palili papierochy i nawet w trakcie leczenia popalają, może ich też przestaniemy leczyć? Albo nie leczmy rowerzystów ze złamaną nogą, bo przecież jak wsiedli na rower to z Nie musisz być tak sztucznie górnolotny... chcesz ratować zwierzęta? zostań wege! A na raka np. płuc chorują też ludzie, którzy całe życie palili papierochy i nawet w trakcie leczenia popalają, może ich też przestaniemy leczyć? Albo nie leczmy rowerzystów ze złamaną nogą, bo przecież jak wsiedli na rower to z pewnością zdawali sobie sprawę z ryzyka... nie leczmy też ludzi z depresją bo świat jest taki piękny, nie leczmy leczmy alkoholika z marskością wątroby bo przecież sam sobie taki los zgotował, nie pomagajmy ludziom starszym bo przecież są starzy i tak zaraz padną... ogólnie zlikwidujmy ten cały porąbany system opieki zdrowotnej i każmy ludziom uważać na siebie... i się szczepić

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki