REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Holandia odzyskała elitarny rating

Krzysztof Kolany2015-11-20 23:27główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-20 23:27

Agencja Standard&Poor's podniosła rating kredytowy Holandii z AA+ do AAA, czyli najwyższego możliwego poziomu. W ten sposób Królestwo Niderlandów jako pierwsze państwo strefy euro odzyskało elitarny rating utracony niemal dokładnie dwa lata temu.

Holandia odzyskała elitarny rating
Holandia odzyskała elitarny rating

Gdy 29 listopada 2013 roku S&P zdegradowało rating Holandii z AAA do AA+ kraj pogrążony był w drugiej recesji w ciągu 5 lat. Holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem określił decyzję Standard&Poor's mianem „niezaskakującej, ale rozczarowującej”.

Najniżej położony kraj Europy wziął sobie do serca uwagi agencji i ograniczył deficyt budżetowy do 2,3% PKB wobec aż 5,6% w kryzysowym 2009 roku. Powrócił także wzrost gospodarczy – przez ostatnie dwa lata holenderski PKB rósł w niezbyt imponującym tempie 1-2% rocznie, co jednak na tle całej strefy euro jest rezultatem dość przyzwoitym. Dzięki temu udało się ustabilizować dług publiczny tuż poniżej 70% PKB.

Jak na mój gust przywrócenie Holandii najwyższej z możliwych ocen wiarygodności kredytowej jest nieco na wyrost. W ostatnich dwóch kwartałach wzrost gospodarczy wyhamował do zaledwie 0,1% kdk, a istotnym czynnikiem ryzyka jest ogromne zadłużenie gospodarstw domowych sięgające 214% PKB, a więc przeszło trzy razy większe niż długi państwa.

„W naszej ocenie ożywienie gospodarcze i perspektywy dla wzrostu Holandii są silniejsze, niż wcześniej sądziliśmy. Oceniamy holenderską gospodarkę jako bogatą, zdywersyfikowaną, otwartą i konkurencyjną” - napisali w uzasadnieniu piątkowej podwyżki ratingu analitycy Standard&Poor's.

Ekonomiści agencji zwrócili uwagę na imponującą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących sięgającą 10% PKB. Przypomnieli także o solidnej polityce makroekonomicznej oraz długiej pozytywnej historii kredytowej. To w połączeniu z ożywieniem gospodarczym, wzrostem realnego dochodu do dyspozycji oraz rosnącemu zatrudnieniu i inwestycjom pozwoliło Holandii odzyskać  potrójne „A”. 

Oprócz Holandii w strefie euro tylko dwa kraje mogą się pochwalić elitarnym ratingiem AAA. Są to Niemcy oraz Luksemburg. Oprócz nich w Europie najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej ma jeszcze Wielka Brytania, Szwajcaria, Liechtenstein, Dania, Szwecja i Norwegia. Globalnie powyższą listę uzupełniają Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Hongkong i Singapur.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~plazowicz
Wielka Brytania (GBP), Szwajcaria (CHF), Liechtenstein (CHF), Dania (DKK), Szwecja (SEK) i Norwegia (NOK)... czyli nie EUR. Dziękuję za uwagę.
~antykomuch
AAAllah Akbar chyba o taki rating chodzi
~sobota
Agencja Standards Are Poor
~SEDZIASEC
co ztego ze nizsze ksozty s&p ,fitch ita tzrecia to amerykanskie agencje ratingowe robia tak jak chca jak ims ei zapalcici i daja jak leci,usa tez daly nizszy w 2011 i przy zwiekszneiu zadlzuenia o kolejne biliony w 4lata wrocili do ratingu przed heheh biznes is biznes!
~zez
czy ktos moze skomentowac jak ta zmiana ratingu przeklada sie w rzeczywistosci na koszt obslugi zadluzenia Holandii? Bo jesli w praktyce nie ma to znaczenia..
~zeflik
Wyższy rating, to niższe koszty, bo pewny dłużnik. Jak w banku przy kredycie hipotecznym.
~nemo
przeciez Holandia to tez bankrut z niespłacalnymi długami
~Miro
Panie Krzysztofie. Chcę zauważyć że agencja Standard & Poor's 15 sierpnia 2011 roku obniżyła rating USA do AA+. Tak więc ostatnie zdanie nie jest prawdziwe. Pozdrawiam, Miro.
~juy
no i podobno POlska zielona wyspa Tuska4
pkb lata od 5 do 3 dziś....

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki