REKLAMA

Holandia odzyskała elitarny rating

Krzysztof Kolany2015-11-20 23:27główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-20 23:27
Holandia odzyskała elitarny rating
Holandia odzyskała elitarny rating

Agencja Standard&Poor's podniosła rating kredytowy Holandii z AA+ do AAA, czyli najwyższego możliwego poziomu. W ten sposób Królestwo Niderlandów jako pierwsze państwo strefy euro odzyskało elitarny rating utracony niemal dokładnie dwa lata temu.

Gdy 29 listopada 2013 roku S&P zdegradowało rating Holandii z AAA do AA+ kraj pogrążony był w drugiej recesji w ciągu 5 lat. Holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem określił decyzję Standard&Poor's mianem „niezaskakującej, ale rozczarowującej”.

Najniżej położony kraj Europy wziął sobie do serca uwagi agencji i ograniczył deficyt budżetowy do 2,3% PKB wobec aż 5,6% w kryzysowym 2009 roku. Powrócił także wzrost gospodarczy – przez ostatnie dwa lata holenderski PKB rósł w niezbyt imponującym tempie 1-2% rocznie, co jednak na tle całej strefy euro jest rezultatem dość przyzwoitym. Dzięki temu udało się ustabilizować dług publiczny tuż poniżej 70% PKB.

Jak na mój gust przywrócenie Holandii najwyższej z możliwych ocen wiarygodności kredytowej jest nieco na wyrost. W ostatnich dwóch kwartałach wzrost gospodarczy wyhamował do zaledwie 0,1% kdk, a istotnym czynnikiem ryzyka jest ogromne zadłużenie gospodarstw domowych sięgające 214% PKB, a więc przeszło trzy razy większe niż długi państwa.

„W naszej ocenie ożywienie gospodarcze i perspektywy dla wzrostu Holandii są silniejsze, niż wcześniej sądziliśmy. Oceniamy holenderską gospodarkę jako bogatą, zdywersyfikowaną, otwartą i konkurencyjną” - napisali w uzasadnieniu piątkowej podwyżki ratingu analitycy Standard&Poor's.

Ekonomiści agencji zwrócili uwagę na imponującą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących sięgającą 10% PKB. Przypomnieli także o solidnej polityce makroekonomicznej oraz długiej pozytywnej historii kredytowej. To w połączeniu z ożywieniem gospodarczym, wzrostem realnego dochodu do dyspozycji oraz rosnącemu zatrudnieniu i inwestycjom pozwoliło Holandii odzyskać  potrójne „A”. 

Oprócz Holandii w strefie euro tylko dwa kraje mogą się pochwalić elitarnym ratingiem AAA. Są to Niemcy oraz Luksemburg. Oprócz nich w Europie najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej ma jeszcze Wielka Brytania, Szwajcaria, Liechtenstein, Dania, Szwecja i Norwegia. Globalnie powyższą listę uzupełniają Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Hongkong i Singapur.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~plazowicz
Wielka Brytania (GBP), Szwajcaria (CHF), Liechtenstein (CHF), Dania (DKK), Szwecja (SEK) i Norwegia (NOK)... czyli nie EUR. Dziękuję za uwagę.
~antykomuch
AAAllah Akbar chyba o taki rating chodzi
~sobota
Agencja Standards Are Poor
~SEDZIASEC
co ztego ze nizsze ksozty s&p ,fitch ita tzrecia to amerykanskie agencje ratingowe robia tak jak chca jak ims ei zapalcici i daja jak leci,usa tez daly nizszy w 2011 i przy zwiekszneiu zadlzuenia o kolejne biliony w 4lata wrocili do ratingu przed heheh biznes is biznes!
~zez
czy ktos moze skomentowac jak ta zmiana ratingu przeklada sie w rzeczywistosci na koszt obslugi zadluzenia Holandii? Bo jesli w praktyce nie ma to znaczenia..
~zeflik
Wyższy rating, to niższe koszty, bo pewny dłużnik. Jak w banku przy kredycie hipotecznym.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~nemo
przeciez Holandia to tez bankrut z niespłacalnymi długami
~Miro
Panie Krzysztofie. Chcę zauważyć że agencja Standard & Poor's 15 sierpnia 2011 roku obniżyła rating USA do AA+. Tak więc ostatnie zdanie nie jest prawdziwe. Pozdrawiam, Miro.
~juy
no i podobno POlska zielona wyspa Tuska4
pkb lata od 5 do 3 dziś....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki