REKLAMA

Hiszpańskie media: w dobie koronakryzysu regiony otrzymują rekordowe środki

2020-10-23 18:26
publikacja
2020-10-23 18:26
Shutterstock

W 2020 r., a więc w dobie koronakryzysu, wspólnoty autonomiczne Hiszpanii otrzymały rekordową sumę pieniędzy – 150 mld euro - wynika z szacunków dziennika “El Pais”powołującego się na dane rządu Pedra Sancheza.

Madrycka gazeta wskazuje w piątek, że rekordowa kwota, jaką będą mogły wydać w całym 2020 r. regiony, to w części zasługa Komisji Europejskiej, która wesprze Hiszpanię w ramach programu odbudowy gospodarczej. Rząd twierdzi, że pierwsze środki z tego pakietu Madryt mógłby odebrać już w grudniu.

“Pomimo ciężkiego ciosu, jaki otrzymał kraj z powodu epidemii Covid-19, rząd Hiszpanii otwiera kurek z pieniędzmi płynącymi do regionów” - napisał “El Pais”, nazywając wsparcie dla hiszpańskich regionów “łykiem świeżego powietrza”.

Stołeczna gazeta wskazuje, że w 2021 r. wspólnoty autonomiczne Hiszpanii utrzymają wysokie wsparcie finansowe, a łączna kwota przekazanych im pieniędzy, zarówno od rządu, jak i z UE, wyniesie 140,4 mld euro.

Dziennik przypomina wypowiedź rzecznik rządu Marii Jesus Montero, która poinformowała, że wśród zaplanowanych dla hiszpańskich regionów środków w 2021 r. jest suma 10 mld euro z unijnego funduszu REACT-EU, służącego łagodzeniu skutków koronakryzysu.

W poniedziałek hiszpańska wicepremier oraz minister ds. gospodarczych i transformacji cyfrowej Nadia Calvino ogłosiła, że jej kraj w 2021 r. odbierze środki w ramach unijnego programu pomocy gospodarczej tylko w bezzwrotnych subsydiach. Ich łączna kwota dla Hiszpanii szacowana jest na 72 mld euro.

Przedstawicielka rządu Sancheza zaznaczyła, że Hiszpania przed 2023 r. nie zamierza odbierać z unijnego programu odbudowy kwoty dostępnej w kredytach, szacowanej na około 68 mld euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki