Hiszpania zalegalizuje eutanazję

Rząd Hiszpanii, który tworzy Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i radykalnie lewicowy blok Unidas Podemos (UP), przekazał do parlamentu projekt ustawy o legalizacji eutanazji - poinformowała w środę socjalistyczna deputowana Adriana Lastra.

(fot. PJiiiJane / Shutterstock)

Lastra, która jest szefową parlamentarnej frakcji socjalistów w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów Generalnych, wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu premiera Pedro Sancheza. Dodała, że projekt został złożony w parlamencie w piątek.

Jej zdaniem rządowy projekt “jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii”. Przypomniała, że to trzecia próba legalizacji eutanazji w tym kraju.

Z dokumentu wynika, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób “przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.

Według rządowego projektu do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta. Zgodnie z dokumentem podstawą legalizacji eutanazji byłoby “prawo pacjenta do godnej śmierci”.

Legalizacja eutanazji jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej zawartej między PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, które wygrali socjaliści.

Władze opozycyjnych ugrupowań - centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, odpowiednio drugiej i trzeciej siły w Kongresie Deputowanych - zapowiedziały już głosowanie przeciwko projektowi dotyczącemu tzw. śmierci wspomaganej.

W środę madrycki dziennik “La Razon” opublikował wyniki przeprowadzonej wśród hiszpańskich środowisk medycznych ankiety dotyczącej ich stosunku do eutanazji. Z badania wynika, że w przypadku uchwalenia rządowego projektu ustawy odmówiłoby przeprowadzenia eutanazji powołując się na klauzulę sumienia 37 proc. hiszpańskich lekarzy.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 loosac

Eutanazja powinna być legalna -w krajach socjalistycznych. Dla socjalistów przymusowa. Im szybciej zdepopulują się nacje skrajnie lewicowe tym lepiej.

! Odpowiedz
3 3 zenonn

Eutanazja ma skrócić cierpienie.
Lekarze leczą by leczyć a nie wyleczyć. Koncerny farmaceutyczne dbają o stały dopływ pieniędzy. Utrzymanie nieuleczalnie chorego człowieka, niezdolnego do samodzielnej egzystencji jest bardzo kosztowne, a wydłuża mu jedynie cierpienie.
Niektórzy uważają, ze życie ludzkie jest bezcenne.
Człowiek jednak wart jest tylko tyle za ile da się sprzedać.
Zbieranie milionów na nowy eksperymentalny lek, by przedłużyć życie o krótki czas nie ma sensu.
Rządcy zlecają zabicie mnóstwa ludzi w czasie wojen - to statystyka nie zabójstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne