REKLAMA

Hiszpania: obce rządy stoją za 90 proc. najgroźniejszych cyberataków

2016-11-23 17:35
publikacja
2016-11-23 17:35

Około 90 proc. najgroźniejszych cyberataków na terytorium Hiszpanii dokonywanych jest z inicjatywy rządów innych państw - wynika z danych Krajowego Centrum Kryptologii w Madrycie.

fot. Reporters / STG / / FORUM

Jak poinformował w środę zastępca dyrektora generalnego CCN Luis Jimenez, tylko w tym roku działające na terenie Hiszpanii urzędy oraz inne instytucje finansowe i publiczne padły ofiarą ponad 19 tys. cyberataków o różnym stopniu zagrożenia. Zazwyczaj atakowane były strony internetowe.

W porównaniu z zeszłym rokiem liczba tego rodzaju zdarzeń zwiększyła się o 5 proc. - powiedział przedstawiciel CCN.

Z najnowszego raportu CNN o bezpieczeństwie informatycznym Hiszpanii wynika, że najgroźniejsze cyberataki przeprowadzają na terenie tego kraju instytucje powiązane z rządami innych państw.

Głównym celem ataków są tzw. resorty siłowe. Szacuje się, że trzy z czterech ataków cybernetycznych o bardzo wysokim bądź krytycznym stopniu zagrożenia są skierowane przeciwko resortom spraw wewnętrznych bądź obrony narodowej.

Udało nam się ustalić, że cyberataki najczęściej wyprowadzane są przeciwko nam z terytorium Chin, Rosji, niektórych państw Europy Wschodniej, a także ze Stanów Zjednoczonych - dodał Jimenez.

Według wchodzącego w skład struktur rządowych CCN liczba cyberataków drastycznie rośnie w Hiszpanii od 2009 r., kiedy zanotowano zaledwie 193 przypadków. Władze Centrum przewidują, że w tym roku będzie to blisko 19 100 cyberataków.

Liczymy się z tym, że w najbliższym czasie w Hiszpanii będzie wzrastać zagrożenie atakami cybernetycznymi ze strony radykalnych organizacji muzułmańskich powiązanych z Państwem Islamskim - dodał Jimenez.

Jednym z najgroźniejszych dla Hiszpanów przestępstw cybernetycznych jest obecnie phishing, czyli wyłudzanie cennych informacji (np. danych do logowania, danych karty kredytowej) poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. W ub.r. za pośrednictwem tej metody skradziono w Hiszpanii łącznie 60 mln euro. (PAP)

zat/ az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~propaganda
Ministerstwo Obrony Narodowej ujawnia kulisy rzekomego cyberataku na swoje serwery, w wyniku którego hakerzy z Rosji mieli wejść w posiadanie cennych danych. W rzeczywistości okazuje się, że cała akcja była zakrojoną na szeroką skalę manipulacją.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl przed, po i w trakcie szczytu
Ministerstwo Obrony Narodowej ujawnia kulisy rzekomego cyberataku na swoje serwery, w wyniku którego hakerzy z Rosji mieli wejść w posiadanie cennych danych. W rzeczywistości okazuje się, że cała akcja była zakrojoną na szeroką skalę manipulacją.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl przed, po i w trakcie szczytu NATO w Warszawie rosyjscy hakerzy dokonali kilka ataków na polskie instytucje. Najpierw włamali się m.in. na serwer należący do operatora telekomunikacyjnego Netia. Później zaatakowali stronę Światowych Dni Młodzieży, podszywając się pod islamistów. Teraz, podając się za Prawy Sektor, poinformowali, że weszli w posiadanie materiałów z serwerów polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej i... zażądali okupu.

Portal niezalezna.pl w ostatnich dniach opisał kilka przypadków ataków rosyjskich hakerów na polskie strony i serwery.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjscy hakerzy grożą publikacją danych z serwerów polskiego MON-u

Tymczasem okazuje się, że hakerzy z Rosji, publikowali dane z jawnej sieci MON, nie zawierające żadnych informacji tajnych lub poufnych, a co więcej dane mocno nieaktualne, bo jeszcze z 2012 roku.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu MON:
W związku z informacjami o włamaniu się do sieci komputerowej MON, wyjaśniamy, że była to manipulacja mającą stworzyć wrażenie groźnego ataku cybernetycznego.

W istocie opublikowane dane personalne pochodziły z jawnej sieci MON. Nie zawierały informacji tajnych, były nieaktualne (2012 r.) i ograniczały się do jednej osoby. Systemy kierowania i dowodzenia Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP działają bez zakłóceń i są całkowicie bezpieczne. Trwają czynności wyjaśniające wszystkie okoliczności, w jakich doszło do tego incydentu.

Bartłomiej Misiewicz
Rzecznik prasowy MON
~icek
Atak wojsk Chin, Rosji na Hiszpanie jest naturalny i oczywisty.
Atak USA? Natychmiast amerykanie powinni miec zakaz wjazdu do Hiszpani i wszyscy byc wydaleni
~icek
Na liscie państw cyberatakujących brakuje przyjaciół np. Francji i Niemiec.
~zez
ale jak się ludzie pytają o dowody na to, to rząd mówi "tajemnica". To tak jakby oskarżać kogoś w sądzie bez ujawniania dowodów jego winy.
~niepelnosprawny_org
Rosyjscy hakerzy sa bardzo dobrze znani na swiecie...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki