REKLAMA

"Historia z portfela", czyli skąd się wzięły bajońskie sumy

2020-11-21 11:25
publikacja
2020-11-21 11:25
"Historia z portfela", czyli skąd się wzięły bajońskie sumy
"Historia z portfela", czyli skąd się wzięły bajońskie sumy
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Skąd się wzięło powiedzenie „bajońskie sumy” czy ile kosztowała wizyta u dentysty w Królestwie Polskim - będzie się można tego dowiedzieć dzięki projektowi „Historia z portfela”, którego realizację online rozpoczyna Muzeum Regionalne w Pilźnie (Podkarpackie).

Jak informuje na swojej stronie pilzneńskie muzeum, „Historia z portfela” to niezwykła opowieść o dziejach Polski przedstawiona przez pryzmat historii banknotów i monet ze zbiorów muzealnych oraz postaci, jakie na nich widniały na przestrzeni stuleci.

„Przybliżanie polskiej historii poprzez dzieje pieniądza naprawdę potrafi zaskoczyć” – zapewnia muzeum.

W ramach przedsięwzięcia przechowywane w zbiorach muzealnych banknoty i monety, które trafiły tam jako dary bądź depozyty, zostaną szczegółowo opisane pod względem historycznym, technicznym i estetycznym.

Odwiedzający muzeum online będą mogli poznać wiele „finansowych ciekawostek”. Będzie się można dowiedzieć np., skąd się wzięło powiedzenie „bajońskie sumy” czy „pecunia non olet” („pieniądze nie śmierdzą”), ile kosztowała wizyta u dentysty w Królestwie Polskim, a ile metr mieszkania na czarnym rynku w Polsce za czasów Edwarda Gierka.

„I zawsze przytoczymy ciekawe wypowiedzi wielkich tego świata i przysłowia na temat pieniędzy” – wskazuje muzeum i zachęca do odwiedzania muzealnej strony internetowej i profili na portalach społecznościowych. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki