REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Hodowca owadów wejdzie na giełdę. HiProMine zadebiutuje na NewConnect

2022-07-13 11:00
publikacja
2022-07-13 11:00
Hodowca owadów wejdzie na giełdę. HiProMine zadebiutuje na NewConnect
Hodowca owadów wejdzie na giełdę. HiProMine zadebiutuje na NewConnect
fot. Upen supendi / / Shutterstock

Producent alternatywnych materiałów paszowych oraz ekologicznego nawozu wytwarzanego poprzez innowacyjną autorską technologię hodowli przemysłowej owadów zadebiutuje 14 lipca br. na rynku NewConnect.

HiProMine jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską, wytwarzanego poprzez autorską technologię przemysłowej hodowli owadów. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa.

Klientami spółki są m.in. firmy z Niemiec, Czech, Litwy, Izraela, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Norwegii działające w branżach związanych z produkcją materiałów paszowych, a także karm i przysmaków dla zwierząt domowych. HiProMine jest jedyną spółką na terenie Polski oferującą produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych i jednym z kilku tego typu podmiotów na rynku europejskim.

Spółka prowadzi kilka zaawansowanych projektów inwestycyjnych. To m.in. budowa największej w Europie wylęgarni, która została rozpoczęta jesienią 2021 r. i będzie zakończona w 2022 r. Spółka przygotowuje się też do startu nowego zakładu tuczu i przetwórstwa o wydajności do 25 tys. ton. Zakończenie tej inwestycji spodziewane jest pod koniec 2023 r. - informuje w HiProMine w komunikacie.

Plan rozwoju zakłada, że uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego zwiększy 40-krotnie potencjał sprzedażowy spółki. Realizowane projekty są współfinansowane m.in. ze środków pozyskanych w drodze emisji akcji przeprowadzonej w 2021 r. o wartości 26 mln zł oraz w 2022 roku w wysokości 20 mln zł.

"Działamy na dynamicznie rozwijającym się i mającym ogromne perspektywy rynku. Stale rosnące, globalne zapotrzebowanie na białko zwierzęce połączone z ograniczeniami jego podaży, głównie ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych i zmiany klimatyczne, będą sprzyjać rozwojowi HiProMine. Dzięki zgromadzonej wiedzy, opracowanym technologiom i know-how mamy predyspozycje ku temu, by stać się czołowym graczem na europejskim rynku. Jednocześnie chcąc być konkurencyjnym wobec innych firm, musimy zwiększyć nasze moce produkcyjne." - komentuje Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine.

"Dlatego w Robakowie budujemy największe w Europie Centrum Genetyczne rozrodu i hodowli Hermetia illucens oraz zdecydowaliśmy o budowie kolejnego zakładu produkcyjnego w Karkoszowie. Będzie to największy tego typu zakład w Europie, który pozwoli nam zwiększyć 40-krotnie obecną produkcję" - dodaje.

Według prognoz opisanych w raporcie Rabobank: „No Longer Crawling: Insect Protein to Come of Age in the 2020s” globalny popyt na białko pochodzenia owadziego (głównie jako składnik pasz i karm dla zwierząt) może osiągnąć nawet 500 tysięcy ton do 2030 r. - podaje dokument informacyjny spółki.

Pomimo tego że rynek ten jest dalej rynkiem niszowym, jego skala może wkrótce wzrosnąć za sprawą małych przedsiębiorstw rozwijających technologię związaną z pozyskiwaniem alternatywnego białka pochodzenia owadziego. Zgodnie z prognozami pochodzącymi z raportu Barclays: „Insect Protein: Bitten by the bug” rozwój tego segmentu może znacząco wpłynąć na strukturę przemysłu spożywczego, osiągając do 2030 r. wartość 8 mld dolarów - czytamy dalej. 

To obrotu trafi 462 261 akcji serii A, B, C, F, G, H, I, K, L1, L2, L3 i L4. To 10. tegoroczny debiut na NewConnect i 382. spółka na rynku. Będzie notowane pod skróconą nazwą „HIPROMINE” oraz tickerem „HPM”.

MKu

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
boguslaw27
Perspektywa rozwoju jest przeogromna.
Psychopaci szykują nam alternatywne żarło.
Ewentualnie szczaw i mirabelki.
andrettoni
Fajnie. Mam nadzieję, że miliardy robali nie mają w sobie patogenów, które przejdą na ludzi? Ptasia grypa, świńska grypa, choroba wściekłych krów. Owady tez chorują, a raczej nikt nie zauważy u nich objawów "gołym okiem". Trochę trudniej skontrolować miliard owadów niż jedną krowę. Są też inne aspekty. Krowę jak ucieknie Fajnie. Mam nadzieję, że miliardy robali nie mają w sobie patogenów, które przejdą na ludzi? Ptasia grypa, świńska grypa, choroba wściekłych krów. Owady tez chorują, a raczej nikt nie zauważy u nich objawów "gołym okiem". Trochę trudniej skontrolować miliard owadów niż jedną krowę. Są też inne aspekty. Krowę jak ucieknie łatwo złapać. robaki mogą sobie uciec, albo mogą do nich wejść inne robaki, które zjemy "przy okazji". Ja tu widzę strasznie wielką dziurę dla patogenów. Jest też druga sprawa - lubię hamburgery z wołowiny i lubię wiśnie. Nie będę jadł ziemniaków zamiast wiśni, a robaków zamiast wołowiny. Tu nie chodzi tylko o substancje odżywcze i cenę, ale też o jakość. Piwo może być dobre, ale to nie wino.
estepan
Jak nie-robaki zdrożeją na tyle, że przestanie Cię na nie być stać to i robaki zaczniesz jeść.

A obawy o patogeny w sumie słuszne.
billbill85
Hodowca robaków wybrał sobie zły moment na debiut giełdowy za miedzą jest wojna ,świat jest pogrążony w inflacji takie inwestycje jak robaki i krypto waluty odeszły na drugi plan.
tomitomi
ja , już od kilkunastu lat hoduję robaki ! ............................w sejmie RP .
wizytator
Mam nadzieję że nie doczekam już czasów kiedy robaki będą miały takie luksusy jak kury. Wolny wychów, ściółeczka i muzyka poważna z głośników.
jas2
A ja mam nadzieję, że moje dzieci będą zmuszone jeść robaków.
zoomek
Teraz ruch Jachiry - ruch wyzwolenia robactwa.
Uwolnić owsiki!
estepan
> w >>>Robakowie<<< budujemy największe w Europie Centrum Genetyczne rozrodu i hodowli

O panie, chyba ktoś miał dobrą beczkę jak lokalizacji szukał :D

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki