REKLAMA

Hawe planuje wnieść Hawe Telekom do Mediatela

2013-10-29 16:20
publikacja
2013-10-29 16:20

Hawe będzie chciało po przejęciu kontroli nad Mediatelem wnieść do niego aportem spółkę zależną, Hawe Telekom. Powstały podmiot ma finansować inwestycje w infrastrukturę światłowodową. Liczy na wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych i dostawców sprzętu telekomunikacyjnego - poinformował PAP Marek Falenta, główny akcjonariusz Hawe.

"Zgodnie z intencją zarządu Hawe, po przejęciu kontroli nad Mediatelem, Hawe będzie chciało wnieść aportem spółkę zależną Hawe Telekom. Oczekuję, że w najbliższym czasie dojdzie do zwołania Walnego Zgromadzenia Mediatela, na którym zapadnie taka decyzja i ujawniona zostanie wycena Hawe Telekom" - powiedział Falenta.

Mediatel ma pełnić rolę platformy inwestycyjnej, która pozyska finansowanie dla projektu FTTH, który ma kluczowe znaczenie dla realizacji strategii Hawe. Spółka ubiega się o wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych, ma też pozytywne sygnały o zainteresowaniu projektem ze strony dostawców sprzętu telekomunikacyjnego.

"Liczę na to, że Hawe będzie z sukcesem ubiegało się o wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych dla swojego projektu. Nasz projekt spełnia wszelkie kryteria. Wyobrażam sobie, że byłoby możliwe wspólne utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia" - powiedział Falenta.

"Według mojej wiedzy finansowaniem projektu bardzo zainteresowani są dostawcy sprzętu, którzy ponieśliby gros nakładów. W sumie w najbliższych dwóch latach inwestycje w budowę sieci wyniosłyby około miliarda złotych, co jest zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu spółki" - dodał.

W strategii na lata 2013-2017 Hawe planuje budowę 700 tys. linii światłowodowych prowadzących bezpośrednio do użytkownika końcowego. Spółka chce następnie udostępniać swoją infrastrukturę operatorom, którzy będą mogli w ten sposób ograniczyć nakłady inwestycyjne i skoncentrować się na konkurowaniu samą ofertą.

Zdaniem Falenty Hawe może do końca pierwszego kwartału 2014 roku zrefinansować 180 mln zł zadłużenia.

"Struktura długu będzie jeszcze lepiej dopasowana do bieżących wieloletnich wpływów z kontraktów z operatorami, co zapewni spółce jeszcze większe bezpieczeństwo. Środki te w całości wydane były na finansowanie naszej sieci szkieletowej, która na dzień dzisiejszy jest dużo więcej warta" - powiedział.

"Według mojej wiedzy zarząd podziela tę opinię i negocjuje odpowiednie rozłożenie zadłużenia z instytucjami finansowymi" - dodał.

Hawe jest operatorem największej sieci światłowodowej w Polsce zbudowanej w celu świadczenia usług dla innych operatorów telekomunikacyjnych. Spółka posiada ok. 3.500 km własnej sieci szkieletowej i 480 km sieci dystrybucyjnej o wysokiej przepustowości. (PAP)

kuc/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki