REKLAMA

Hakerzy wykradli dane 15 mln klientów T-Mobile

2015-10-02 11:36
publikacja
2015-10-02 11:36

Hakerzy ukradli w USA dane ok. 15 milionów klientów i potencjalnych klientów operatora telefonii komórkowej T-Mobile (filii niemieckiego Telekomu). Są to takie informacje jak adresy, daty urodzenia i numery ubezpieczenia społecznego, numery paszportów.

/ fot. Martin Stollberg / vario images / FORUM

Aby zdobyć te informacje, hakerzy włamali się do systemu działającej w ok. 40 krajach firmy Experian - agencji z centralą w Dublinie, z której usług T-Mobile korzysta, by sprawdzać wiarygodność kredytową klientów. Wykradzione zostały dane osób, które złożyły wnioski o korzystanie z usług T-Mobile w okresie od 1 września 2013 r. do 16 września 2015 r.

Firma Experian zawiadomiła organy ścigania o kradzieży, gdy tylko zorientowano się, że doszło do włamania. Podkreślono, że nie ma dowodów na to, iż skradzione dane zostały "niestosownie wykorzystane". Klientów ostrzeżono jednak, by zachowali czujność w związku z groźbą kradzieży tożsamości.

Wykradzione informacje były wprawdzie zaszyfrowane, ale nie można wykluczyć, że hakerom udało się złamać szyfr.

W ostatnich latach ofiarą hakerskich ataków padło w USA wiele dużych przedsiębiorstw, m.in. Ebay, Sony, JP Morgan, Target, a także instytucji, takich jak urząd podatkowy (IRS), rządowa agencja ds. personelu (OPM).(PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~One
Orange nie lepszy, ok pięć lata temu jeden z pracowników za łapówkę udostępnił dane klientów Orange i wszystko rozeszło się po kościach, a ludzie do tej pory są nękani przez różne firmy znające ich dane personalne, Orange powinien zapłacić za to solidne odszkodowanie!
~obsobs
Nie, orange jest jeszcze gorsze
~Banani
a czy to aby nie przypadek, iz (jakby nie patrzec) znowu niemiecki koncern/firma dostaje po pupie w stanach... kolejny psztyczek w nos jak z VW? - pierwsza mysl kiedy przeczytalem naglowek.
A jaka jest Wasza opinia?
~NigdyWiecej
Czy to ta firma reklamowała Polaków jako Oszustów ??
~Klient_T_Mobile
Może i niemiecki oddział ale jakość dbania o klienta taka sama jak na całym świecie. Wystarczy zobaczyć jak wygląda fanpage na Facebooku Play, Organe albo Plus, a jak wygląda fanpage T-Mobile - u nich to jedna wielka księga skarg i zażaleń. I wiem coś o tym, bo jestem ich klientem. Mówię otwarcie: nie ma gorszej sieci w Polsce.
~karma
Daję głowe, że te dane T-Mobile wcześniej sprzedał trzy albo cztery razy, pozdrawiam, były klient tej g-ó-wnianej sieci.
~Riki
Też miałem dość, trzy numery przeniosłem do VIRGIN (działa na sieci T-Mobile i PLAY), tam mam prosty wybór. Albo nie wybieram żadnej taryfy, albo np. taką za 29 zł i mam 5GB(3G i LTE)/nieograniczone SMS/nieograniczone rozmowy na komórki i stacjonarne i żadnych innych opłat (np. za sprawdzanie stanu konta, itp.), koto Też miałem dość, trzy numery przeniosłem do VIRGIN (działa na sieci T-Mobile i PLAY), tam mam prosty wybór. Albo nie wybieram żadnej taryfy, albo np. taką za 29 zł i mam 5GB(3G i LTE)/nieograniczone SMS/nieograniczone rozmowy na komórki i stacjonarne i żadnych innych opłat (np. za sprawdzanie stanu konta, itp.), koto ważne rok po doładowaniu za min. 5 zł, a to wszystko BEZ ABONAMENTU.
~tt
przeciez da nich to proste ogłosic ze hakerzy i wziasc niezłą kase za taka baze danych, powinni zapłacić jeszcze karę za utrate takich danych ...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki