REKLAMA

Gwałtowny wzrost liczby aktywnych rachunków na rynku akcji

Marcin Dziadkowiak2017-02-28 23:05zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2017-02-28 23:05
Gwałtowny wzrost liczby aktywnych rachunków na rynku akcji
Gwałtowny wzrost liczby aktywnych rachunków na rynku akcji
fot. John Gress / / FORUM

Druga połowa 2016 roku przyniosła wyraźny wzrost liczby aktywnych inwestorów na rynku akcji – wynika z najnowszych danych GPW. Liczba aktywnych rachunków maklerskich wzrosła do ponad 176 tysięcy, czyli o ponad 25%. Rekordowa jest także liczba internetowych rachunków maklerskich.

Na koniec 2016 roku członkowie giełdy prowadzili 1 357 074 rachunków maklerskich – wynika z danych opublikowanych przez GPW. Rachunki internetowe stanowiły niemal 948 tys., czyli 70% spośród wszystkich rachunków. GPW podała także liczbę rachunków aktywnych na rynku akcji, która na koniec ubiegłego roku wyniosła 176 716, co oznacza wzrost o 25,7% w stosunku do danych na koniec pierwszego półrocza 2016 r. Tym samym odsetek aktywnych rachunków wzrósł do 13% ogółu. Oznacza to przynajmniej chwilowe odbicie w kilkuletnim trendzie spadkowym. Podobne odbicie zanotowano jeśli chodzi o udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW. Wcześniej, na koniec I półrocza 2016 r., liczba aktywnych rachunków spadła do nieco ponad 140 tys., co oznaczało najniższy poziom w historii badań prowadzonych przez GPW od 2004 roku.

Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej.

Wzrostowi liczby aktywnych rachunków nie towarzyszył jednak identyczny wzrost ogólnej liczby rachunków. Wręcz przeciwnie – na koniec 2016 roku liczba rachunków maklerskich spadła 1,2%. Jednocześnie zanotowano 1,4-procentowy wzrost liczby rachunków internetowych. Dane te trudno jednak  odnosić do liczby aktywnych rachunków akcyjnych, mogą bowiem dotyczyć inwestorów, którzy działają na rynku kontraktów terminowych lub obligacji. Ten brak szczegółowości powoduje, że trudno powiedzieć, czy ten wzrost aktywności inwestorów na rynku akcji jest wynikiem powrotu na rynek pewnej części inwestorów, którzy dotychczas pozostawali „uśpieni”, zapewne zniechęceni brakiem trendu wzrostowego. Równie dobrze może to być wynik napływu całkowicie nowych inwestorów. Osobiście obstawiałbym jednak, że większy udział we wzroście aktywności mają inwestorzy wracający z wygnania spowodowanego przez bessę.

Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej.

Ubiegłoroczne dane co do liczby aktywnych rachunków na rynku akcji są niestety wciąż bardzo dalekie od maksimum zaliczonego w pierwszej połowie 2010 roku. W okresie tym, kiedy były prowadzone największe oferty publiczne, a Ministerstwo Skarbu Państwa aktywnie zachęcało inwestorów do brania udziału w inwestowania w akcje „prywatyzowanych” państwowych firm, prowadząc program Akcjonariatu Obywatelskiego, liczba aktywnych rachunków sięgała ponad 412 tys., co stanowiło 31% wszystkich rachunków. Inwestowanie w akcje nie było tak popularne nawet w szczycie ostatniej wielkiej hossy, czyli pod koniec 2007 roku. Wprawdzie równie wysoki odsetek aktywnych rachunków (31%) zanotowano także w drugiej połowie 2005 roku, jednak wtedy liczba aktywnych rachunków wynosiła tylko nieco ponad 255 tys.

Reklama

Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej.

Koniec 2016 roku przyniósł jednak pewien rekord – to liczba rachunków maklerskich prowadzonych w internecie, która wzrosła do 947 861, osiągając także rekordowy odsetek 70% ogółu rachunków.

Chociaż liczba rachunków maklerskich podawanych przez GPW jest nieco niższa, niż raportuje Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - ten podaje, że liczba wszystkich rachunków maklerskich wynosi 1,395 mln) -, to dane GPW obejmują aż 97% wszystkich rachunków prowadzonych w KDPW, co pozwala uznawać je za wiarygodnie.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Pitr
Piszcie co chcecie i tak gielda jeszcze w tym roku przebije 2500
~TakTylkoPytam
inwestorów? a nie przypadkiem baranów?
~fix_var
Wartość akcji w obrocie obrazuje kwotowanie indexów. Jest to niedokładne, ale pokazuje sentyment do rynku i gospodarki oraz przyszłe perspektywy i zaczynamy odstawać, a ja nie widzę przyczyn dlaczego nagle miałoby się okazać, że ta wycena jest zaniżona.
Prawdopodobieństwo generowania przeważającej gotówki nie wygląda różowo
Wartość akcji w obrocie obrazuje kwotowanie indexów. Jest to niedokładne, ale pokazuje sentyment do rynku i gospodarki oraz przyszłe perspektywy i zaczynamy odstawać, a ja nie widzę przyczyn dlaczego nagle miałoby się okazać, że ta wycena jest zaniżona.
Prawdopodobieństwo generowania przeważającej gotówki nie wygląda różowo długoterminowo wPL.
~Kamil
Jestem ekonomistą, ale zawsze się bałem giełdy. W tamtym roku otworzyłem Konto maklerskie i powiem szczerze, że bardzo mi się to podoba.
~dobranocMisiu
przestanie ci się podoba jak 50% twoich pieniędzy jakie "inwestujesz" na gpw (albo jeszcze więcej), pójdzie się stukać.
BTW - to dla mnie jakiś fenomen, że ludzie jako stado nie wyciągają wniosków z historii kiedy zazwyczaj w równych odstępach czasu, zmamieni wizją bogactwa z akcji, pakowali na giełdę kapuchę a potem
przestanie ci się podoba jak 50% twoich pieniędzy jakie "inwestujesz" na gpw (albo jeszcze więcej), pójdzie się stukać.
BTW - to dla mnie jakiś fenomen, że ludzie jako stado nie wyciągają wniosków z historii kiedy zazwyczaj w równych odstępach czasu, zmamieni wizją bogactwa z akcji, pakowali na giełdę kapuchę a potem lament, że dostali w tyłek.
Chyba tą ekonomię kończyłeś w jakiejś wyższej szkole gotowania na gazie ziemnym, jeżeli nie wiesz że szarak/jednostka na gpw przeważnie traci, szczególnie na tej naszej tzw. "giełdzie".
~bundfut
Zdefiniowanie co to rachunek aktywny jest kluczowe. Smart money sprawia, że obroty są miarą która wymaga uszczegółowienia. Akcje są kupowane na parę sekund.
~89iuyjhg
Jest klapa na GPW, dno totalne lekko wzrosło na POdpuchę i trend boczny?
~zez
Śmieszny artykulik... na samym początku należałoby napisać co jest 'aktywnym rachunkiem' a co nim nie jest.
slc350
Przypomina mi to sytuację w 2007r....... tyle, że wig na prawdę wtedy rósł, a nie odrabiał straty jak teraz
~GPWtoZŁOTO
Kaczka, natychmiast przeproś oPOzycję!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki