REKLAMA

Gwałtowny spadek liczby urodzeń w Polsce [Wykres dnia]

2021-09-24 06:00
publikacja
2021-09-24 06:00

W lipcu w Polsce urodziło się zaledwie 28 tysięcy dzieci, aż o 15 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z szacunków GUS. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień na świat przyszło niespełna 340 tys. dzieci, najmniej od co najmniej 70 lat.

Gwałtowny spadek liczby urodzeń w Polsce [Wykres dnia]
Gwałtowny spadek liczby urodzeń w Polsce [Wykres dnia]
fot. Hollie Santos / / Unsplash

Lipiec jest miesiącem, w którym zazwyczaj rodzi się w Polsce najwięcej dzieci. W tym roku sytuacja uległa wyraźnej zmianie - liczba urodzeń wyniosła raptem 28 tysięcy, mniej niż w czerwcu czy marcu. To również aż o 5 tys. mniej niż w lipcu 2020 r. Spadek o przeszło 15 proc. jest drugim największym w ciągu ostatniej dekady. Gwałtowniej - bo aż o 23,5 proc. w ujęciu rocznym - zmalała liczba urodzeń w styczniu bieżącego roku.

W obu przypadkach było to pokłosie pandemii COVID-19. W lipcu na świat przychodziły dzieci poczęte w październiku 2020 r., gdy gwałtownie rosła liczba zakażeń koronawirusem a wraz z nimi pogłębiał się kryzys w systemie ochrony zdrowia oraz obawy (zdrowotne czy finansowe) o przyszłość. Zważywszy na pogorszenie sytuacji w listopadzie ubiegłego roku, można się spodziewać, że dane o urodzeniach w sierpniu będą co najmniej równie złe.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień w Polsce urodziło się niespełna 340 tys. dzieci, najmniej od co najmniej 70 lat, odkąd istnieją porównywalne dane GUS. Liczba urodzeń spada już od czterech lat, po tymczasowej "górce 500+".

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Bardziej pozytywne są dane GUS o liczbie zgonów. W lipcu umarło 33 tys. osób, najmniej od maja ubiegłego roku. Tym niemniej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień odeszło 539 tys. ludzi, czyli o 200 tys. więcej niż się urodziło.

MKa

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (186)

dodaj komentarz
lobotomek
Czyli 500 plus przyniosło skutek odwrotny do zamierzonego?
sel
Całkowity zakaz powoduje że wszyscy się po wielokroć zabezpieczają żeby w żadnym przypadku nie doszło do przypadku i mamy mega spadek bo nie ma wypadków .
jas2
Po co Bóg stworzył kobietę? Dla rozrywki mężczyzn, czy do rodzenia dzieci?
prawnuk odpowiada jas2
Bóg stworzył kobietę? I pochodzimy od Adama i Ewy? wiesz rodzina, jak się mnoży, to tylko może rodzić mongołów.... Skąd są różne rasy? Są różni Bogowie?
To kobieta decyduje co robi. A nie jakiś średniowieczny gość jak ty
300_pala odpowiada jas2
Żeby była rolnikiem i utrzymywała swojego męża
ek47
22 października 2020 ZAKAZ ABORCJI + 9 miesięcy = BRAK DZIECI W LIPCU.
To jest właśnie STRAJK KOBIET, mizogini. Tak długo jak będziecie traktować kobiety w Polsce nie jak ludzi, tak długo kraj ten będzie umierał, bo na dzieci takie szłamy jak wy, nie zasługują.
jpelerj
No i to jest celne podsumowanie polityki demograficznej PIS. 500+ zostało potraktowane jak zwyczajna kiełbasa wyborcza, czym zresztą było.
langdon25
Antyszczepionkowscy masowo zalegają na oddziałach zakaźnych - urodzeń będzie jeszcze mniej .

Ale to może akurat jest dobrze - mniej plaskoziemcow i spiskowców będzie chodzić po ziemi.
kenn
Kim jest antyszczepionkowiec? :)

I skąd masz te informacje?

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki