REKLAMA

Grzegorz Kołodko: USA nie zbankrutuje

2011-09-26 18:11
publikacja
2011-09-26 18:11


USA nie zbankrutuje - powiedział Grzegorz Kołodko w wywiadzie na żywo dla Bankier.tv, gdzie użytkownicy mogli zadawać pytania online. Były minister finansów twierdzi, że Stany Zjednoczone mają przed sobą świetlaną przyszłość. Inaczej jest w przypadku Grecji. "Jak firma krzak bankrutuje, to znika" - powiedział były minister finansów. Grecja nie jest firmą krzakiem, więc nawet jak zbankrutuje to nie zniknie.

Polsce musi zależeć na tym, by spływający kapitał do naszego kraju, miał charakter bezpośrednich inwestycji. Kojenym ważnym elementem jest kurs walutowy, który obecnie jest korzystny dla eksporterów. Zdaniem profesora G. Kołodka, dalsze osłabianie złotego z punktu widzenia polskiej gospodarki jest korzystne. Komu ma dać wiarę przedsiębiorca - złoty urośnie, czy nie? Tak naprawdę nie wiadomo, dlatego bardzo ważnym jest utrzymanie mniej więcej stabilnego kursu. W przeciwnym wypadku, polski przedsiębiorca eksporter zainteresowany, np. inwestycją na Ukrainie, zrezygnuje z niej. A pieniądze zamiast zainwestować, to skonsumuje.

Użytkownik Roman pyta: Panie Profesorze, jak ocenia Pan potencjał chińskiego kapitału, który praktycznie czeka u naszych drzwi? To zagrożenie (niektórzy wskazują na państwowość i przesycenie agenturą chińskich konsorcjów), czy może szansa dla nas? Czy sprawa COVEC nauczyła czegoś Pana zdaniem - polską i chińską - strony?

Zdaniem profesora Kołodko, Chiny absorbowały kapitał, ale robiły to na swoich warunkach. Sprzedawać trzeba rozsądnie, traktując zaabsorbowany kapitał jako instrument restrukturyzacji gospodarki. Czy potrzebny w Polsce jest taki 100 mld zł rezerw? Nie, bo jest to niekorzystne. Kapitał chiński należy wykorzystywać, ale należy to robić bardzo roztropnie. Nie można im mówić nie. Chiny tym się różnią od Państw UE, że inwestują w zamian za pomoc żądają realnych aktywów, a nie nic nie wartych papierów wartościowych.

Użytkownik Lonardo zapytał, jak Profesor ocenia działania RPP, która utrzymała niskie stopy procentowe, mimo wysokiej inflacji?

Zdaniem byłego ministra finansów - negatywnie. RPP miała działać pro publico bono, a nie być rzecznikiem jakiejś grupy interesów. Podobnie miałobyć z KRRiTV. Niestety, podobnie jak w przypadku telewizji, RPP to ciało upolitycznione, a nie loża ekspertów jakim miała być. Z inflacją trzeba walczyć umiejętnie. Czasami pojawiają się okresy, kiedy dla dobra koniunktury trzeba wybrać, czy lepiej by inflacja była na podwyższonym poziomie.

Obejrzyj retransmisję w Bankier.tv

/Ł.P.
Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki