REKLAMA
PIT 2023

Grupa Torpol miała w I kw. 20,3 mln zł zysku netto

2022-05-20 17:46
publikacja
2022-05-20 17:46

Grupa Torpol odnotowała w pierwszym kwartale 2022 roku 20,3 mln zł zysku netto wobec 6,5 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik jest zgodny z publikowanymi na początku maja szacunkami.

Grupa Torpol miała w I kw. 20,3 mln zł zysku netto
Grupa Torpol miała w I kw. 20,3 mln zł zysku netto
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Przychody netto ze sprzedaży grupy Torpol w I kwartale spadły do 208,4 mln zł z 219,5 mln zł przed rokiem.

"Spadek przychodów ze sprzedaży jest efektem przede wszystkim braku projektów z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 na rynku, z których część miała być ogłoszona w drugiej połowie 2021 roku, jednak na skutek zamrożenia dostępu do środków pochodzących z funduszy unijnych w ramach programów FEnIKS, CEF2 oraz niezatwierdzenia (na datę sprawozdania) Krajowego Planu Odbudowy ich ogłoszenie zostało przesunięte poza pierwszy kwartał 2022 roku" - podała spółka w raporcie.

"Mimo spadku przychodów netto ze sprzedaży Grupa zanotowała wyraźny wzrost zysku brutto ze sprzedaży (o 88 proc. rdr) oraz rentowności zysku ze sprzedaży brutto, w głównej mierze dzięki opisanemu wcześniej rozpoznaniu średniej rentowności na sprzedaży brutto powyżej pierwotnie planowanych budżetów dla części kontraktów będących w końcowej fazie realizacji. Wyższa marża jest konsekwencją braku materializacji istotnych ryzyk uwzględnionych w pierwotnych wycenach, będących konsekwencją ostrożnościowego podejścia grupy do kalkulacji cen w ofertach przetargowych" - dodano.

Zysk brutto ze sprzedaży Torpolu wzrósł w I kw. 2022 roku do 31 mln zł z 16,5 mln zł przed rokiem, a zysk operacyjny do 23 mln zł z 8,6 mln zł rok wcześniej.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyniosły na koniec pierwszego kwartału 2022 roku 475,1 mln zł wobec 431,9 mln zł na koniec grudnia 2021 roku.

"Sytuacja ekonomiczno-finansowa i płynnościowa grupy pozostaje bardzo dobra, o czym świadczy ponad 475 mln zł gotówki i brak zadłużenia netto w bilansie grupy, posiadanie odpowiedniej wielkości, zaangażowanych, kompetentnych zasobów kadrowych oraz maszynowych, które pozwalają na prawidłową realizację portfela zamówień oraz dalszą, wysoką aktywność w pozyskiwaniu projektów infrastrukturalnych na rynku" - podała spółka w raporcie.

"Aktualnie bieżące działania grupy skupiają się na utrzymaniu płynnej realizacji projektów przy zapewnieniu odpowiedniego zaplecza (rzeczowego, finansowego i kadrowego) pod zapotrzebowanie wynikające z ich realizacji, satysfakcjonującej rentowności realizowanych projektów oraz wysokiej aktywności w zakresie pozyskiwania nowych projektów, przede wszystkim w obszarze modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych, ale również z obszaru infrastruktury tramwajowej, obiektów inżynieryjnych czy budownictwa ogólnego" - dodano. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki