W lutym, rok do roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych - podała Grupa PSB. Cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., w całym ubiegłym roku drożał o niewiele ponad 4 proc. Materiały do budowy ścian i kominów były droższe o 19,3 proc. - w ub. roku płacono za nie o 13,5 proc. więcej.


Nowe cenniki, które dostaliśmy od producentów cementu na 2019 rok, są wyższe, w porównaniu z poprzednim rokiem, o ok. 13 procent - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając. Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent".
"W tym roku ceny wielu materiałów w dalszym ciągu mogą rosnąć, ale już nie w takim stopniu tak jak w zeszłym roku, czy dwa lata temu" - powiedziała PAP Marzena Syczuk, główny koordynator ds. public relations Grupy PSB. Jak dodała, "w dalszym ciągu brakuje niektórych materiałów, m.in. ściennych czy izolacyjnych, a popyt na te produkty jest spory".
Przeczytaj także
Jak przypomniała Marzena Syczuk, "w 2018 r. znacząco wzrosły ceny wielu produktów tzw. ciężkiej budowlanki, średnio o ponad 7 procent". "Jedynie materiały służące do utrzymania domów i ogrodów zdrożały niewiele - o ok. 1,5 proc." - powiedziała.
Zobacz także
Coraz bliżej do momentu odwrócenia trendu ciągłego wzrostu cen materiałów budowlanych - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Jak zauważył, są już sygnały z GUS-u o spadkach liczby rozpoczętych budów, co powinno pociągnąć za sobą także korektę cen materiałów budowlanych.
Jak zauważył Jędrzyński, kolejna analiza PSB, dotycząca zmian cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, potwierdza wciąż trwającą tu silną hossę na rynku budowlanym. "Nie wiadomo, na ile wzrosty cen są uzasadnione, a na ile jest to efekt cenowej inercji po okresie boomu w mieszkaniówce" - zauważa Jędrzyński.
"Dynamika wzrostów większości towarów ulega jednak od pewnego czasu względnej stabilizacji, a tylko w trzech przypadkach (ściany/kominy, płyty OSB i cement/wapno) mamy wzrost r/r rzędu 8-19 procent" - powiedział Jędrzyński. "Na razie trudno to uznać za wiarygodny sygnał odwrócenia trendu postępującej drożyzny materiałów budowlanych, ale moment przesilenia wydaje się mimo wszystko coraz bliższy" - podał ekspert.
Jego zdaniem "materiały budowlane wciąż drożeją, ponieważ statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego nieprzerwanie sygnalizują trwającą koniunkturę inwestycyjną na pierwotnym rynku mieszkaniowym". "Ta jednak najprawdopodobniej ma się na wyczerpaniu, a pierwsze GUS-owskie sygnały wyraźniejszego spadku nowych pozwoleń na budowę i inwestycji rozpoczętych, będące niezawodnym zwiastunem osłabienia popytu na materiały budowlane, pociągną za sobą korektę ich cen" - podkreślił Jędrzyński. "Wydaje się to być tylko kwestią czasu, najprawdopodobniej najdalej 2-3 kwartałów" - podsumował ekspert.
Obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski. Zdaniem Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".
"Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań" - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl. "Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały" - powiedział ekspert. Deweloperzy być może będą zmuszeni zejść z części marży, by zbyt wysoka cena nie "zdusiła" zainteresowania nabywców.
Ceny w lutym 2019 r., w stosunku do lutego 2018 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. "Płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc." - informowała Grupa PSB.
Ceny w okresie styczeń-luty 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., także wzrosły we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy zdrożały o 19,8 proc., płyty OSB - o 9,7 proc., cement i wapno - o 8,9 proc., a otoczenie domu o 6,3 proc.
Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań. (PAP)
autor: Mariusz Polit
mp/ skr/