REKLAMA

Grupa PSB: wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych

2019-03-17 07:00, akt.2019-03-17 09:20
publikacja
2019-03-17 07:00
aktualizacja
2019-03-17 09:20

W lutym, rok do roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych - podała Grupa PSB. Cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., w całym ubiegłym roku drożał o niewiele ponad 4 proc. Materiały do budowy ścian i kominów były droższe o 19,3 proc. - w ub. roku płacono za nie o 13,5 proc. więcej.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Nowe cenniki, które dostaliśmy od producentów cementu na 2019 rok, są wyższe, w porównaniu z poprzednim rokiem, o ok. 13 procent - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając. Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent".

"W tym roku ceny wielu materiałów w dalszym ciągu mogą rosnąć, ale już nie w takim stopniu tak jak w zeszłym roku, czy dwa lata temu" - powiedziała PAP Marzena Syczuk, główny koordynator ds. public relations Grupy PSB. Jak dodała, "w dalszym ciągu brakuje niektórych materiałów, m.in. ściennych czy izolacyjnych, a popyt na te produkty jest spory".

Jak przypomniała Marzena Syczuk, "w 2018 r. znacząco wzrosły ceny wielu produktów tzw. ciężkiej budowlanki, średnio o ponad 7 procent". "Jedynie materiały służące do utrzymania domów i ogrodów zdrożały niewiele - o ok. 1,5 proc." - powiedziała.

Coraz bliżej do momentu odwrócenia trendu ciągłego wzrostu cen materiałów budowlanych - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Jak zauważył, są już sygnały z GUS-u o spadkach liczby rozpoczętych budów, co powinno pociągnąć za sobą także korektę cen materiałów budowlanych.

Jak zauważył Jędrzyński, kolejna analiza PSB, dotycząca zmian cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, potwierdza wciąż trwającą tu silną hossę na rynku budowlanym. "Nie wiadomo, na ile wzrosty cen są uzasadnione, a na ile jest to efekt cenowej inercji po okresie boomu w mieszkaniówce" - zauważa Jędrzyński.

"Dynamika wzrostów większości towarów ulega jednak od pewnego czasu względnej stabilizacji, a tylko w trzech przypadkach (ściany/kominy, płyty OSB i cement/wapno) mamy wzrost r/r rzędu 8-19 procent" - powiedział Jędrzyński. "Na razie trudno to uznać za wiarygodny sygnał odwrócenia trendu postępującej drożyzny materiałów budowlanych, ale moment przesilenia wydaje się mimo wszystko coraz bliższy" - podał ekspert.

Jego zdaniem "materiały budowlane wciąż drożeją, ponieważ statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego nieprzerwanie sygnalizują trwającą koniunkturę inwestycyjną na pierwotnym rynku mieszkaniowym". "Ta jednak najprawdopodobniej ma się na wyczerpaniu, a pierwsze GUS-owskie sygnały wyraźniejszego spadku nowych pozwoleń na budowę i inwestycji rozpoczętych, będące niezawodnym zwiastunem osłabienia popytu na materiały budowlane, pociągną za sobą korektę ich cen" - podkreślił Jędrzyński. "Wydaje się to być tylko kwestią czasu, najprawdopodobniej najdalej 2-3 kwartałów" - podsumował ekspert.

Obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski. Zdaniem Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".

"Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań" - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl. "Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały" - powiedział ekspert. Deweloperzy być może będą zmuszeni zejść z części marży, by zbyt wysoka cena nie "zdusiła" zainteresowania nabywców.

Ceny w lutym 2019 r., w stosunku do lutego 2018 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. "Płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc." - informowała Grupa PSB.

Ceny w okresie styczeń-luty 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., także wzrosły we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy zdrożały o 19,8 proc., płyty OSB - o 9,7 proc., cement i wapno - o 8,9 proc., a otoczenie domu o 6,3 proc.

Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
kmierz
A wiecie, co to naprawdę oznacza? Tutaj macie odpowiedź eksperta: https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/1403451,szybko-rosna-ceny-materialow-budowlanych-w-przyszlym-zdrozeja-mieszkania.html. Mianowicie teraz to jeszcze nic, w 2020 cenki mieszkan naście% w górę. Kto nie kupi (kolejnego), przegra życie ;-)
niepelnosprawny_org
"projekty mieszkaniowe" dopiero sie rozkrecaja a wy mowicie, ze juz najwyzej deczko drozej moze byc?...
krispier
No to z budową domu wstrzymam się do kryzysu ... tak za 2 - 3 lata będzie taniej ;P
jasiek2017
hahhahaha mysle, ze jak poczekasz 20 lat to cement bedzie gratis
zbyszek_ odpowiada jasiek2017
co ty co ty. Ja budowalem dom w 2010-2011. było tanio i firmy budowlane gotowe do pracy. Dobrze pisze przedmowca.
piotrbr
Goodimpra skoro GUS, instytucja obiektywna, twierdzi, że inflacji nie ma, to oczywiście trzeba im wierzyć :)
hatlik1
Jest drogo jak sie wezmie na kredyt to jest inaczej!!!!!!!!!! a jak niebedzie mnie stać to wyjdę na ulice i będę protestował to ci którzy nie zaryzykują to i tak za to zapłacą w podatkach i to taka jest polityka naszego kraju (:
zwiek
Budowlanka typowo wykorzystuje to, że na nieruchomościach w większych miastach jest spekuła, ale się na tym przejada. Znajomi z branży już mówią, że trzeba będzie z marży zjechać bo sprzedaż siada A ceny materiałów idą do góry, a dla ludzi te ceny są już po prostu za wysokie, ale co dużo z nich ma zrobić jak szkodnik stóp procentowych Budowlanka typowo wykorzystuje to, że na nieruchomościach w większych miastach jest spekuła, ale się na tym przejada. Znajomi z branży już mówią, że trzeba będzie z marży zjechać bo sprzedaż siada A ceny materiałów idą do góry, a dla ludzi te ceny są już po prostu za wysokie, ale co dużo z nich ma zrobić jak szkodnik stóp procentowych nie chce podnieść i traci się oszczędności
hfjdj
Jakich ty masz znajomych z branzy? Developerow? A co ty estes jakis JW Conatruction czy Budimex? A loze z branzy staczy pod sklepem z piwkiem?
zwiek odpowiada hfjdj
Paru mam jesli chodzi o sprzedaz i jesli chodzi tez o budownictwo i nie sa to mirki z budowy, sam kupilem mieszkanie pol roku temu po dobrej cenie wlasnie po znajomosci, teraz bym sie mocno zastanowil nad kupnem bo czuc w powietrzu korekte. Zreszta mowa wlasnie o Gdansku w ktorym ceny poszly w ciagu roku do gory o 20% wiec spadek Paru mam jesli chodzi o sprzedaz i jesli chodzi tez o budownictwo i nie sa to mirki z budowy, sam kupilem mieszkanie pol roku temu po dobrej cenie wlasnie po znajomosci, teraz bym sie mocno zastanowil nad kupnem bo czuc w powietrzu korekte. Zreszta mowa wlasnie o Gdansku w ktorym ceny poszly w ciagu roku do gory o 20% wiec spadek sprzedazy tutaj jest naturalny bo to jest dosyc chore, ze Gdansk zbliza sie do Warszawy, ale tylko cenami a nie poziomem zycia

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki