Grupa Orlen zwiększa liczbę stacji paliw na Słowacji

Unipetrol, należący do PKN Orlen, chce być w pierwszej trójce właścicieli stacji paliw na Słowacji. W czwartek firma uroczyście zaprezentowała pierwszą z nich pod szyldem „Benzina”.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen SA.
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen SA. (Bankier.pl)

W Czechach „Benzina” jest liderem rynku. Prezes zarządu Unipetrolu Tomasz Wiatrak zapowiedział, że teraz holding dołączy do największych graczy na Słowacji. W tej chwili najwięcej stacji benzynowych mają tam: Slovnaft, będący częścią Węgierskiego MOL; austriacki OMV oraz Shell. „Zaczynamy na rynku słowackim. Chcemy, aby rozruch nie trwał długo” – powiedział Wiatr.

Formalnie, na Słowacji „Benzina” pojawiła się już w kwietniu, kiedy uruchomiono stację paliw w Malackach w pobliżu Bratysławy. Jednak w ten czwartek odbyła się uroczysta inauguracja. Unipetrol przygotowuje kolejnych siedem stacji, które przejmuje od dotychczasowych właścicieli. Transakcje musi zatwierdzić Urząd Antymonopolowy. Zdaniem Wiatra, firma rozmawia o wynajmie lub zakupie stacji, a w przyszłości chce sama inwestować do nowych obiektów, także do stacji samoobsługowych.

PKN Orlen postrzega słowacki rynek detaliczny jako perspektywiczny, dlatego, jak poinformowała w czwartek spółka, realizowane tam inwestycje mają charakter długoterminowy. PKN Orlen podkreślił, że nowe stacje jego grupy na Słowacji pod marką Benzina "to kolejny krok do poszerzenia działalności biznesowej" na tamtejszym rynku, "gdzie koncern należy do grona znaczących hurtowych dostawców paliw".

Koncern przypomniał jednocześnie, że Benzina, którą zarządza Unipetrol z jego grupy, prowadzi "największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej". Dodał, iż z kolei słowacki rynek detaliczny postrzega "jako perspektywiczny, dlatego realizowane tam inwestycje mają charakter długoterminowy".

"Na Słowacji wypracowaliśmy mocną pozycję na hurtowym rynku paliw. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych pochodzących z Grupy Orlen. Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie w czwartkowym spółki.

I dodał: "Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw. Chcemy inwestować w detal na Słowacji w perspektywie długoterminowej. Jest to także ważny etap rozwoju Grupy Orlen w Europie Środkowej".

PKN Orlen przypomniał, że Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje Grupy Orlen - "od pierwszego półrocza 2019 r., pod marką Benzina, funkcjonuje tam jedna stacja testowa koncernu, która spełniła założenia biznesowe".

Jak zapowiedział koncern, nowe obiekty na słowackim rynku "zostaną przejęte od jednego operatora i będą przebudowane, tak aby zapewnić klientom najwyższą jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową". "Nowe stacje paliw, zgodnie z założeniami, mogą zasilić słowacką sieć detaliczną Grupy Orlen w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen podał jednocześnie, iż "na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów".

Koncern wyjaśnił, że "zgodnie z założeniami słowacka część sieci Grupy Orlen ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika" - obiekty będą dysponować ofertą paliw EFECTA i VERVA, a także gastronomii dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe; produkty pozapaliwowe dystrybuowane w słowackiej sieci będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów.

"W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji, w przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe" - oświadczył prezes Unipetrolu, czeskiej spółki z Grupy Orlen, która zarządza marką Benzina.

Według PKN Orlen, "badania przeprowadzone wśród słowackich kierowców pokazują, że 69 proc. z nich wykazuje zainteresowanie korzystaniem ze stacji pod marką Benzina". Jak wspomniał koncern, "Benzina wróciła na Słowację po ponad 15 latach" - marka ta powstała w 1953 r. w ówczesnej Czechosłowacji, a po 1989 r. w ramach prywatyzacji trafiła na Słowacji do prywatnego właściciela.

"Obecnie marka wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym w ramach Grupy Orlen działa 413 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 24 proc." - podkreślił PKN Orlen.

Dodał, iż od października 2018 r. za paliwo na stacjach Benzina można płacić przy dystrybutorze używając aplikacji mobilnej Benzina Payments, a sieć tych placówek oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych.

Unipetrol należy do PKN Orlen, który prowadzi działalność na rynkach detalicznych paliw, obok Polski, Czech i Słowacji, także w Niemczech i na Litwie. Udział „Benziny” w ogólnej sprzedaży paliw płynnych w Republice Czeskiej wzrósł w 2018 r. o 1,5 punktu procentowego i wynosi teraz 23,7 proc.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ robs/ mb/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN 2,33% 96,80
2019-09-20 17:00:00
WIG -0,98% 57 485,19
2019-09-20 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 171,75
2019-09-20 17:15:00
WIG30 -1,07% 2 464,87
2019-09-20 17:15:00
MWIG40 -1,91% 3 750,76
2019-09-20 17:15:01
DAX 0,08% 12 468,01
2019-09-20 17:37:00
NASDAQ -0,80% 8 117,67
2019-09-20 22:03:00
SP500 -0,49% 2 992,07
2019-09-20 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.