REKLAMA

Grupa JSW zawarła z PGNiG Termika umowę sprzedaży 100 proc. PEC za 190,4 mln zł (opis, aktl.)

2016-04-28 13:33
publikacja
2016-04-28 13:33

# dochodzą informacje z komunikatu prasowego PGNiG #

Spółka Energetyczna "Jastrzębie" z grupy JSW zawarła z PGNiG Termika umowę sprzedaży 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej za 190,4 mln zł - podała JSW w komunikacie. PGNiG Termika złożyła też JSW warunkową ofertę wiążącą dotyczącą nabycia akcji SEJ.

Łączna cena za akcje PEC wynosi 190,4 mln zł, przy czym kwota 50 mln zł zostanie zapłacona dopiero po otrzymaniu przez PGNiG Termika potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, na podstawie których PEC udzielił poręczenia w celu zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy, którzy objęli obligacje wyemitowane przez SEJ w ramach programu emisji obligacji z dnia 17 października 2013 r.

"Środki pozyskane przez SEJ z tytułu sprzedaży akcji PEC zostaną przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego SEJ 'Energetyka 2016', w szczególności sfinansowanie dokończenia budowy bloku fluidalnego CFB" - napisano w komunikacie JSW.

"W ramach transakcji uregulowane zostały również długoterminowe warunki zakupu przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW" - dodano.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz obrotem ciepła na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Knurów, Racibórz, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Rybnik, Wodzisław-Śląski i Żory. Posiada 288 km sieci ciepłowniczych oraz 14 lokalnych ciepłowni, które wytwarzają 40 proc. ciepła sprzedanego przez PEC. Łączna sprzedaż ciepła przez spółkę w 2015 roku wyniosła 2,6 PJ.

"Cieszę się, że PGNiG będzie miało w swojej grupie tak obiecującą spółkę, która wzmocni nasz segment ciepłowniczy. Realizując strategiczny cel zwiększania tej części naszej działalności, nadal będziemy poszukiwać interesujących nas aktywów po najlepszych cenach" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes PGNiG Piotr Woźniak.

"Akwizycja otwiera naszą działalność na zupełnie nowe rejony Polski. PEC Jastrzębie działa na bardzo perspektywicznych rynkach ciepła Górnego Śląska, w których widzimy potencjał wzrostu już w krótkim okresie. Jako samodzielny właściciel będziemy wspierać spółkę w jej dalszym rozwoju, a osiągnięte dzięki temu wyniki przełożą się na podwyższenie wartości naszej grupy kapitałowej" - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika.

PGNiG Termika złożyła także JSW warunkową ofertę wiążącą, dotyczącą nabycia akcji SEJ.

Spółka Energetyczna "Jastrzębie" zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła dla potrzeb kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz innych odbiorców przemysłowych, a także produkcją ciepła dla ludności, którego dystrybucją zajmuje się PEC. SEJ dostarcza do PEC ok. 0,9 PJ energii cieplnej rocznie, co stanowi 60 proc. całkowitej produkcji ciepła przez SEJ. Dodatkowo, SEJ zajmuje się wytwarzaniem sprężonego powietrza i chłodu dla kopalń JSW.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował wcześniej, że planowane są dezinwestycje części aktywów grupy kapitałowej JSW, z których spółka pozyskać może ponad 1 mld zł środków na restrukturyzację i inwestycje.

Wśród aktywów, które mogłyby pomóc JSW w pozyskaniu środków, wiceminister wymieniał Koksownię Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria oraz Spółkę Energetyczną Jastrzębie (SEJ). Informował, że w przypadku koksowni JSW ma zachować pakiet kontrolny. Z informacji ME wynikało, że obok PGNiG Termika kapitałowo zaangażować mają się w aktywa JSW m.in. PIR i ARP.(PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Mariaanna
JSW bylo by glupie gdyby sprzedalo SEJ czyli wlasna baterie akumulatorowa.
:-) :-) :-) a za cieplo z PEC zaplaca tez mieszkancy czyli glownie gornicy.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki