REKLAMA

Grupa Bosch będzie dalej inwestować w Polsce

2021-05-13 10:13
publikacja
2021-05-13 10:13
Grupa Bosch będzie dalej inwestować w Polsce
Grupa Bosch będzie dalej inwestować w Polsce
fot. kardinal41 / / Shutterstock

Koncern ma duże zaufanie do Polski, będziemy tu dalej inwestować, rozwijać istniejące dziedziny i wprowadzać nowe – powiedział Rafał Rudziński, prezes zarządu spółki Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce. Rudziński brał udział w rozmowie z cyklu „Eksperckie Rozmowy PAP” dotyczącej wyników oraz strategii rozwoju koncernu w Polsce.

Całkowity przychód netto czterech przedsiębiorstw należących do Grupy Bosch w Polsce wyniósł w 2020 roku 9,8 mld zł, o 10 proc. więcej niż w 2019. Rynek krajowy wygenerował 5,5 mld zł przychodu, a eksport 4,3 mld zł - pomimo 30 proc. spadku sprzedaży w branży motoryzacyjnej powstałej m.in. na skutek mniejszego zapotrzebowania na wytwarzane przez koncern części zamienne.

Bardzo dobre wyniki Bosch osiągnął natomiast w sektorze dóbr użytkowych związanym z produkcją i sprzedażą sprzętu AGD oraz elektronarzędzi. Wzrosty zanotowała również sprzedaż systemów grzewczych, szczególnie pomp ciepła.

Zdaniem Rafała Rudzińskiego wyniki za pierwsze cztery miesiące 2021 roku napawają optymizmem. I to pomimo utrzymujących się trudności w branży motoryzacyjnej związanych z rosnącymi cenami surowców, głównie stali, oraz problemami na rynku półprzewodników niezbędnych do produkcji komponentów elektronicznych.

„Działamy w tylu dziedzinach, że straty w jednych niwelujemy zyskami z innych. Mamy bardzo dobre wyniki na rynku konsumenckim, gorzej w sektorze przemysłowym, gdzie wiele inwestycji zostało przesuniętych w czasie” – zaznaczył Rafał Rudziński.

Pomimo pandemii Grupa Bosch nie zwolniła tempa inwestycji w Polsce. Rozbudowa fabryki w Mirkowie k. Wrocławia o nowoczesne linie produkcyjne komponentów układów hamulcowych do samochodów elektrycznych i hybrydowych pochłonęła 280 mln zł. Prowadzone są również inwestycje w sektorze AGD. We Wrocławiu powstało Centrum Logistyczne o powierzchni 30000 m2 z własną infrastrukturę kolejową. Natomiast w łódzkiej fabryce zmywarek, w niecały rok od uruchomienia, z linii montażowej zjechało milionowe urządzenie.

Bosch intensywnie rozbudowuje stołeczne Centrum Kompetencji IT, które staje się jednym z kluczowych ośrodków rozwoju oprogramowania i konsultingu IT dla Grupy Bosch w skali światowej.

„Jakość oprogramowania z Polski skłoniła centralę, żeby umieścić ten punkt w Warszawie” – podkreślił Rafał Rudziński i dodał, że docelowo w Centrum znajdzie zatrudnienie 500 programistów.

Koncern jest zaangażowany w działania na rzecz ochrony środowiska. Grupa Bosch jako pierwszy globalny koncern przemysłowy osiągnęła w lutym 2020 roku neutralność klimatyczną, potwierdzoną przez zewnętrzny audyt, w zakresie emisji własnych w 400 lokalizacjach na świecie. Dokonała tego m.in. poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, zakup certyfikowanej zielonej energii oraz zmniejszenie jej zużycia.

Do 2030 roku Grupa planuje redukcję emisji dwutlenku węgla o 15 proc. w stosunku do 2018 roku, czyli o 67 milionów ton metrycznych w całym łańcuchu wartości. Natomiast skrócenie łańcucha dostaw łączy się z planami przeniesienia produkcji z Chin do Europy – w tym Polski, gdzie aktualnie trwają poszukiwania odpowiednich lokalizacji.

Grupa Bosch pracuje nad technologiami przyszłości. Na przykład w dwóch centrach badawczo-rozwojowych branży AGD powstają rozwiązania dotyczące internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, digitalizacji produktów. Prawdziwe wyzwania niesie za sobą rynek elektromobilności, w którego rozwój koncern zainwestował globalnie 5 mld euro.

„Transformacja w kierunku elektromobilności to rewolucyjna zmiana, ale samochód elektryczny to nie jest najbliższa przyszłość, na dzisiaj, jutro. Samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce jest ok. 10 tys., to rynek zależny od infrastruktury, stacji ładowania, których nie ma. Z drugiej strony mitem jest, że motoryzacja tradycyjna najbardziej przyczynia się do zmian klimatycznych, bo odpowiada tylko za 25 proc. emisji CO2” – zaznaczył Rafał Rudziński.

Prezes Rudziński zachęca do holistycznego podejścia w kwestii elektromobilności. Jego zdaniem należy w pierwszej kolejności zająć się istniejącymi samochodami z silnikami spalinowymi, zredukować emisję spalin, bo konsumenci, chcąc zachować mobilność, powrócą do zakupu samochodów używanych.

Bosch pracuje również nad rozwiązaniami dotyczącymi napędu wodorowego - stacjonarnymi i mobilnymi ogniwami przetwarzającymi wodór na prąd. Do 2024 roku koncern planuje zainwestować 1 mld euro w rozwój technologii wodorowych.

W skład grupy kapitałowej Bosch wchodzą cztery spółki: Robert Bosch (elektronarzędzia); BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego (AGD), Bosch Rexroth (przemysłowe linie produkcyjne) i SIA Abrasives Polska (papiery ścierne).

Grupa zatrudnia ok. 7,8 tys. osób, posiada 8 zakładów produkcyjnych, cztery ośrodki badawczo-rozwojowe oraz liczne centra logistyczne.

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Stop dla globalizacji a w Polsce do zwiększania zanieczyszczenia środowiska i budowania obozów pracy wyzyskowej. Co na to Greta Thunberg ?
wnr
Podstawę tego zaufania stanowi kurs €/PLN
chojnak
Cieszę się, że w Polsce jest praca. Z drugiej strony EWIDENTNIE widać, że utkwiliśmy w pułapce średniego rozwoju. Montownie, składy logistyczne, konkurowanie tanim kosztem pracy i bliskością połączeń komunikacyjnych z Zachodnią Europą. I z każdym rokiem coraz głębiej w to wchodzimy. Zapomnijcie, że kiedykolwiek "dogonimy Zachód".Cieszę się, że w Polsce jest praca. Z drugiej strony EWIDENTNIE widać, że utkwiliśmy w pułapce średniego rozwoju. Montownie, składy logistyczne, konkurowanie tanim kosztem pracy i bliskością połączeń komunikacyjnych z Zachodnią Europą. I z każdym rokiem coraz głębiej w to wchodzimy. Zapomnijcie, że kiedykolwiek "dogonimy Zachód". Nie z taka gospodarką bazującą na podwykonawstwie.
antek10
Ciesz sie że oni cokolwiek chcą u nas produkować. Bo Nyski, polonezy, unitra to raczej słaby dorobek
chojnak odpowiada antek10
To wszystko produkty sięgające korzeniami lat 70tych XX wieku, albo i wcześniej. Obecnie mamy rok 21 XXI wieku. Nie ma co porównywać. Natomiast żal, że nie ma mamy własnych marek i nie trzymamy pieczy nad łańcuchem produkcji.
kerad_
Ale nie mamy innego wyboru, czarodziejską różdżką nie stworzymy z dnia na dzień Appla, Microsoftu czy innej globalnej firmy. Zaczynamy od podstaw, ale już wiele firm rozwinęło się na skalę międzynarodową i nie są kopciuszkami!
the_mind_renewed odpowiada antek10
Nick masz adekwatny: Słuchaj ty „Nysku” Jak nie masz pojęcia jak nas zachód wykręcił i ośmieszył przejmując i rozwalając polski przemysł postkomunistyczny to nie zajmuj głosu. A w miejsce tego sprezentowali nam obozy pracy wyzyskowej w których będziemy brnęli przez następne dekady. Ty po prostu utknąłeś na poziomie Nyski. I wyobrażasz Nick masz adekwatny: Słuchaj ty „Nysku” Jak nie masz pojęcia jak nas zachód wykręcił i ośmieszył przejmując i rozwalając polski przemysł postkomunistyczny to nie zajmuj głosu. A w miejsce tego sprezentowali nam obozy pracy wyzyskowej w których będziemy brnęli przez następne dekady. Ty po prostu utknąłeś na poziomie Nyski. I wyobrażasz sobie że do dnia dzisiejszego byśmy to klepali. Masakra z tobą.
and00 odpowiada the_mind_renewed
A na jakim poziomie byśmy byli?
Podaj jakiś nowoczesny produkt z PRLu, nawet na licencji nic takiego nie byliśmy w stanie wyprodukować
Polonez bazował na rozwiązaniach technicznych z lat '50 zastosowanych w licencyjnym 125p
Eksport to głównie węgiel i inne surowce
Zarobki 20$/mc
A teraz narzekasz na obozy pracy :)))
darius19
widze sporo sceptycznych komentarzy. Panowie, to po prostu dobra wiadomosc. Ale - krytykujacych wszystko i wszystkich - u nas dostatek. Jak i wyznawcow teorii spiskowych.
3xx
jest super jest super wiec o co ci chodzi?

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki