REKLAMA

Grupa Azoty wypowiedziała PGG umowy sprzedaży węgla

2020-12-29 16:02
publikacja
2020-12-29 16:02
Grupa Azoty wypowiedziała PGG umowy sprzedaży węgla
Grupa Azoty wypowiedziała PGG umowy sprzedaży węgla
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Grupa Azoty przekazała PGG oświadczenie o wypowiedzeniu dwustronnych umów sprzedaży węgla. Powodem wypowiedzenia umów jest ograniczenie odbiorów węgla od 2022 r. - podała Grupa Azoty w komunikacie. Trwają negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.

Wypowiedzenie zostało złożone z 24-miesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie termin wypowiedzenia, tj. 31 grudnia 2022 roku.

Przed świętami na podobny ruch zdecydował się Tauron.

"Pomimo wypowiedzenia umów, emitent wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do potrzeb ilościowych zużycia węgla przez odbiorców i bieżących warunków rynkowych" - napisano.

Umowy z PGG zawarte zostały 12 marca 2018 roku przez Grupę Azoty oraz spółki zależne: Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Przedmiotem umów jest sprzedaż węgla do celów energetycznych, pochodzącego z kopalń PGG, przeznaczonego do zużycia u spółek z Grupy Azoty.

Azoty podały, że ograniczenie odbiorów węgla od 2022 roku związane jest ze zmianą systemu produkcji ciepła i energii z miału energetycznego na system zasilany innym paliwem, planowanymi inwestycjami w elektrociepłowniach ukierunkowanych na zmianę paliwa i poprawę ich sprawności oraz poprawą efektywności energetycznej w procesach technologicznych skutkujących mniejszym zużyciem ciepła.

Spółka podała, że wypowiedzenie umów nie zakłóci działalności operacyjnej, a brak wypowiedzenia umów skutkowałoby nadmiernymi trudnościami w odbiorach miału energetycznego i negatywnymi skutkami finansowymi wynikających z dalszej ich realizacji.

PGG jest głównym dostawcą miału energetycznego dla spółek Grupy Kapitałowej Azoty, a szacowana wartość zrealizowanych dostaw tego surowca wyniesie w 2020 roku około 187,2 mln zł netto. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
solbox
Dobra wiadomość. Szkoda, że jest tak długi okres wypowiedzenia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
incitatus
Spoczko, nie ma problemu. Zwiezą zwały do skarbca w NBP

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki