Grupa Azoty ocenia, że jeszcze 50 proc. mocy produkcyjnych w branży nawozowej w Unii Europejskiej jest ograniczona - poinformował podczas telekonferencji dla mediów i analityków wiceprezes spółki, Marek Wadowski.


"Według naszych szacunków, ograniczenia produkcji dotyczą około połowy mocy produkcyjnych w branży nawozowej w Unii Europejskiej. Sytuacja jest jednak dynamiczna i to się stosunkowo szybko zmienia. Za chwilę ta liczba może być zupełnie inna. W tej chwili te ograniczenia jeszcze są utrzymywane. Z uwagi na poprawiająca się na rynku gazu, czyli spadek cen gazu, produkcja jest wznawiana. Niepewność dotycząca rynku gazu nadal się utrzymuje" - powiedział wiceprezes.
Dodał, że z powodu rekordowo wysokich cen surowców, w szczególności gazu ziemnego, w połowie września ok. 70 proc. mocy wytwórczych produkcji nawozowej w Uni Europejskiej była wyłączonych.
W trzecim kwartale 2022 roku nastąpiło czasowe ograniczenia produkcji w niektórych spółkach Grupy Azoty spowodowane rekordowymi notowaniami gazu ziemnego. W październiku produkcja była stopniowo przywracana.
Wiceprezes Grupy Azoty Puławy Justyna Majsnerowicz poinformowała w czwartek, że spółka prowadzi rozmowy z Polimeksem Mostostalem na temat wniosku generalnego wykonawcy bloku energetycznego w Puławach o podwyższenie wynagrodzenia i przedłużenie czasu jego realizacji.
"Zgodnie z informacjami, które przekazaliśmy raportami bieżącymi, nasz partner w tym projekcie Polimex Mostostal wysłał do nas informacje w sprawie oczekiwanego zwiększenia wartości kontraktu oraz kwestii wydłużenia okresu realizacji tego projektu. Obecnie jesteśmy wraz z Polimeksem na etapie zaawansowanych analiz. Po sfinalizowaniu tych uzgodnień przekażemy stosowne informacje raportem bieżącym" - powiedziała wiceprezes.
W kwietniu 2022 roku Polimex Mostostal, generalny wykonawca budowy bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Zakładach Azotowych w Puławach, złożył wniosek o podwyższenie swojego wynagrodzenia o 188,7 mln zł. W listopadzie 2021 roku Zakłady Azotowe Puławy otrzymały od Polimeksu Mostostalu wniosek dotyczący przedłużenia realizacji budowy bloku węglowego o 223 dni i zmiany harmonogramu prac. Wykonawca chciał wówczas podwyższenia wynagrodzenia o 35,8 mln zł
Przedmiotem umowy jest kompleksowa realizacja budowy nowego bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Puławach o mocy elektrycznej brutto 90-100 MWe. Blok energetyczny będzie blokiem upustowo-kondensacyjnym z kotłem pyłowym węglowym.
Umowa została podpisana we wrześniu 2019 roku przez ZA Puławy oraz konsorcjum w składzie: Polimex-Mostostal, Polimex-Energetyka i SBB Energy. Wartość kontraktu wynosi blisko 1,2 mld zł.
Przekazanie bloku do użytkowania miało nastąpić w terminie trzech lat od poleceniu rozpoczęcia prac. (PAP Biznes)
epo/ asa/