REKLAMA

Grupa Azoty chwali się wynikami. Kurs mocno w górę

2022-04-07 06:54, akt.2022-04-07 09:33
publikacja
2022-04-07 06:54
aktualizacja
2022-04-07 09:33

Skonsolidowany wynik EBITDA Grupy Azoty w czwartym kwartale 2021 roku wyniósł 887 mln zł wobec 320 mln zł rok wcześniej - wynika ze wstępnych szacunków spółki. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA grupy sięgnie 589,9 mln zł. Po kwadransie czwartkowego handlu akcje spółki zyskiwały prawie 10 proc.

Grupa Azoty chwali się wynikami. Kurs mocno w górę
Grupa Azoty chwali się wynikami. Kurs mocno w górę
/ Grupa Azoty

Skonsolidowane przychody Grupy Azoty w czwartym kwartale wyniosły 5,484 mld zł wobec konsensusu na poziomie 5,3 mld zł i wobec 2,7 mld zł przed rokiem.

Szacowany zysk operacyjny wyniósł 387 mln zł (konsensus zakładał 390,5 mln zł), a zysk netto sięgnął 365 mln zł i był powyżej konsensusu na poziomie 285 mln zł.

Wyniki poszczególnych segmentów Grupy Azoty w czwartym kwartale wyniosły:

- segment nawozy-agro: przychody 2,997 mld zł, EBITDA 355 mln zł;

- segment chemia: przychody 1,817 mld zł, EBITDA 384 mln zł;

- segment tworzywa: przychody 476 mln zł, EBITDA 69 mln zł;

- segment energetyka: przychody 125 mln zł, EBITDA 57 mln zł;

- segment pozostałe: przychody 69 mln zł, EBITDA 22 mln zł;

"IV kwartał 2021 roku to okres wzrostu poziomu cen sprzedaży nawozów wywołany przez gwałtowne i bardzo dynamiczne podwyżki cen głównych surowców do produkcji nawozów, szczególnie gazu ziemnego, a także fosforytów i soli potasowej, które wykreowały niespotykany wcześniej, lawinowy wzrost kosztów produkcji" - napisano w komunikacie.

Jak podano, wyniki segmentu Nawozy-Agro w IV kwartale determinowane były przez wysokie ceny surowców, w szczególności ceny gazu ziemnego, które w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosły o ponad 400 proc. Pozytywnie na wynik tego segmentu wpłynęły wyższe ceny sprzedaży wszystkich grup nawozów, pomimo odnotowanych spadków wolumenów sprzedaży, w szczególności w obszarze nawozów wieloskładnikowych.

W segmencie Chemia zanotowano wysoką dynamikę wzrostu cen wszystkich grup produktów. Największe wzrosty cen odnotowała melamina, mocznik na potrzeby techniczne i NOXy. Pozytywnie na wypracowane wyniki segmentu oddziaływały wyższe wolumeny sprzedaży oraz poziomy cen. Negatywny wpływ na wyniki segmentu miały wyższe ceny surowców, jednak zostały one z nadwyżką skompensowane wolumenami oraz cenami sprzedanych produktów.

Kluczowy pozytywny wpływ na wyniki segmentu Tworzywa w IV kwartale 2021 roku miały wyższe ceny kaprolaktamu oraz poliamidu. W tym okresie obserwowano również spowolnienie popytu ze strony kluczowego konsumenta tworzyw - sektora motoryzacyjnego. Spowolnienie zostało skompensowane utrzymującym się na dobrym poziomie popytem z pozostałych sektorów zastosowań. Negatywny wpływ na wyniki segmentu miały w tym okresie niższe wolumeny sprzedaży oraz wysokie ceny surowców, głównie benzenu i fenolu.

W 2021 roku Grupa Azoty miała 15,9 mld zł przychodów, 876 mln zł zysku operacyjnego, 1.953 mln zł EBITDA oraz 633 mln zł zysku netto. W 2020 roku przychody wynosiły 10,5 mld zł, a EBITDA 1.323 mln zł.

Spółka zależna, Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", utworzyła odpis aktualizujący wartość majątku trwałego w segmencie Tworzywa, co skutkowało zmniejszeniem skonsolidowanego wyniku operacyjnego grupy Azoty w 2021 r. o kwotę 288 mln zł. Dokonanie odpisu nie miało wpływu na skonsolidowany wynik EBITDA grupy. (PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
skaurus
Pan Wiaczesław Mosze-Kantor, drugi największy akcjonariusz jest nie do ruszenia jak widać, sankcje go nie obejmuja, dobrze mieć potrójne obywatelstwo.

Jakim cudem PO udało się obronić przed przejęciem nie mam pojęcia ale cokolwiek sądzimy o tej partii świetna robota.

Nowoczesna chemia to przyszłość, bez nawozów nie
Pan Wiaczesław Mosze-Kantor, drugi największy akcjonariusz jest nie do ruszenia jak widać, sankcje go nie obejmuja, dobrze mieć potrójne obywatelstwo.

Jakim cudem PO udało się obronić przed przejęciem nie mam pojęcia ale cokolwiek sądzimy o tej partii świetna robota.

Nowoczesna chemia to przyszłość, bez nawozów nie bedzie chleba, nacjonalizować bez względu na koszta. A odszkodowanie pokryje się z druku, na socjal drukują, to chyba lepszy cel?zosia3005
To podobnie jak z Orlenem , Lotosem i energetyką . Wniosek - spółki wykorzystują sytuacje do pompowania zysków a Rząd i NBP "tłumaczy" obywatelom , że inflacja przychodzi zza granicy i wymyśla różne tarcze , które poodnoszą inflację jeszcze bardziej . W ten sposób toniemy w oparach absurdu.
andregru
Te wysokie wyniki pokazują na ile okradziono Polaków wysokimi cenami . To monopoliści którzy chwalą się złodziejstwem .
pimpek01
czyli jaki wniosek??
Koszty jeszcze nie wzrosły ale ceny sprzedaży o 100% jak najbardziej wzrosły!
Dlaczego cielaki nie chcą walczyć z rosyjskim akcjonariuszem?

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki