REKLAMA

Grupa Azoty miała w III kw. 266,6 mln zł EBITDA

2022-11-09 20:04
publikacja
2022-11-09 20:04

Grupa Azoty w trzecim kwartale 2022 roku miała przychody w wysokości 6,31 mld zł, wynik EBITDA 266,6 mln zł i zysk operacyjny 82 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Wyniki są zgodne z podanymi wcześniej przez Grupę Azoty szacunkami.

Grupa Azoty miała w III kw.  266,6 mln zł EBITDA
Grupa Azoty miała w III kw.  266,6 mln zł EBITDA
/ Grupa Azoty

Strata netto w tym okresie wyniosła 79 mln zł, w tym przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej 52,8 mln zł.

W okresie 9 miesięcy 2022 roku grupa uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 19.551 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 2.842 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 14,5 proc. i zysk netto w wysokości 1.603 mln zł.

Spółka podała, że w III kwartale 2022 roku wyniki finansowe grupy były zdeterminowane w szczególności skutkami zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego - podstawowego surowca wykorzystywanego w procesach produkcji nawozów.

W trzecim kwartale ceny surowców kontynuowały trend wzrostowy osiągając bezprecedensowe poziomy. Spowodowało to niespotykaną wcześniej presję kosztową, która wymusiła ograniczenia produkcji w niektórych spółkach Grupy Azoty, głównie w segmencie Agro oraz w segmencie Tworzyw" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski.

"Obserwowane w drugiej części raportowanego kwartału odwrócenie trendów i spadki cen surowców pozwoliły w październiku na przywrócenie produkcji. Co ważne, w przypadku segmentu Agro – po wznowieniu produkcji – nawozy oferowane są w najniższych cenach w Unii Europejskiej" - dodał.

Poinformował, że kluczowy negatywny wpływ na wyniki Grupy Azoty miały wysokie ceny surowców produkcyjnych oraz ograniczenia produkcji i wynikające z nich niższe wolumeny sprzedaży.

"Ograniczenia produkcji nie spowolniły realizacji flagowej inwestycji – Polimery Police. Ogólny postęp realizacji projektu na koniec września sięgał 97 proc. i zakładamy, że zgodnie z harmonogramem już w przyszłym roku rozpoczniemy produkcję polipropylenu" - powiedział Wadowski. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki