REKLAMA

Grozi nam sygnał bessy na GPW

Krzysztof Kolany2015-04-13 13:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-04-13 13:15

Złe wieści nadeszły z paryskiej centrali OECD: światowa gospodarka tkwi w stagnacji, a Polskę czeka dalsze spowolnienie wzrostu. To groźna wiadomość dla giełdowych inwestorów: wskaźnik OECD jest bliski wygenerowania silnego sygnału sprzedaży.

Grozi nam sygnał bessy na GPW
Grozi nam sygnał bessy na GPW
fot. Hemera Technologies / / Thinkstock

Przed weekendem Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała comiesięczne zestawienie swoich indeksów wyprzedzających koniunkturę (composite leading indicators - CLI). OECD CLI mają za zadanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ostrzegać o zmianie trendu w najważniejszych gospodarkach świata.   

Wnioski z kwietniowego raportu nie są zbyt optymistyczne dla Polski. Nasz OECD CLI obniżył się ze 100,5 do 100,4 punktów, co jest najniższym odczytem od kwietnia 2014 roku. Wskaźnik ten spadł po raz trzeci z rzędu i choć jeszcze sygnalizuje wzrost gospodarczy (odczyt powyżej stu punktów), to tempo ekspansji  maleje. Jeśli odczyt marcowy będzie jeszcze niższy, to OECD CLI wygeneruje ostrzeżenie przed bessą na GPW.

Roczna dynamika polskiego PKB( prawa oś, w %) na tle indeksu wskaźników wyprzedzających OECD (lewa oś, w pkt.)
Roczna dynamika polskiego PKB( prawa oś, w %) na tle indeksu wskaźników wyprzedzających OECD (lewa oś, w pkt.) (Bankier.pl, OECD.)

OECD CLI ma dobry – jak to mówią Amerykanie – „track record”. Przez ostatnie 18 lat wskaźnik ten trafnie wskazywał lokalne ekstrema rocznej dynamiki polskiego produktu krajowego brutto. Mówiąc wprost: malejący OECD CLI sugeruje, że wzrost PKB o 3,5% w II kw. 2014 roku był szczytem obecnego cyklu koniunkturalnego i że następne kwartały najprawdopodobniej przyniosą dalsze spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki.

Malejący OECD CLI ma poważne – i niestety negatywne – implikacje dla polskiego rynku akcji. Najnowszy (opublikowany w kwietniu, ale dane dotyczą lutego) odczyt tego wskaźnika (100,4 pkt.) to wynik taki sam jak rok temu. Przejście rocznej dynamiki OECD CLI z wartości dodatnich do ujemnych byłoby silnym „niedźwiedzim” sygnałem dla GPW.

WIG na tle rocznej dynamiki indeksu wskaźników wyprzedzających OECD dla Polski. Czerwone koła symbolizują trafny sygnał sprzedaży wygenerowany przez dynamikę OECD CLI.
WIG na tle rocznej dynamiki indeksu wskaźników wyprzedzających OECD dla Polski. Czerwone koła symbolizują trafny sygnał sprzedaży wygenerowany przez dynamikę OECD CLI. (Bankier.pl na podstawie danych OECD)


W ciągu ostatnich 18 lat taki sygnał pojawił się tylko 5 razy: w XI ’97, XI ’99, VII ’04, VI ’07 i III ’11. W 4 na 5 przypadków sygnał od OECD CLI wyprzedzał szczyt hossy na WIG-u, odpowiednio o 3, 4,1 i 1 miesięcy (średnio: 2,25 miesiąca). Tylko raz, po szoku akcesyjnym w 2004 roku, OECD CLI dał błędny sygnał, gdy dwa cykle koniunkturalne i dwie hossy na GPW zlały się w jedną całość, z pominięciem klasycznego epizodu bessy/recesji.

Trajektoria WIG-u po pierwszej sesji miesiąca, w którym roczna dynamika OECD CLI przeszła z wartości dodatnich do ujemnych. Rynek zwykle jeszcze rośnie i zaczyna spadać pomiędzy 60 a 90 sesją
Trajektoria WIG-u po pierwszej sesji miesiąca, w którym roczna dynamika OECD CLI przeszła z wartości dodatnich do ujemnych. Rynek zwykle jeszcze rośnie i zaczyna spadać pomiędzy 60 a 90 sesją (Dział Analiz Bankier.pl)

Jak będzie tym razem? Na rynkach i w gospodarce nie obowiązuje zasada predestynacji. Istnieją szanse zarówno na przyspieszenie wzrostu polskiego PKB i wybicie nowego szczytu hossy przez WIG jak i ryzyko silnego spowolnienia gospodarczego połączonego z bessą na warszawskim parkiecie.

Z werdyktem pozostaje nam poczekać do poniedziałku, 11 maja, gdy OECD opublikuje kolejny odczyt CLI. Wynik poniżej 100,4 punktów będzie zaproszeniem dla giełdowego niedźwiedzia, ale nie da 100-procentowej gwarancji bessy. Uważać też trzeba na rewizje, które temu wskaźnikowi ostatnio zdarzają się dość często i potrafią diametralnie zmienić obraz sytuacji.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~Term
Świetna wiadomość. Jak Pan Krzysztof przewiduje spadki to zazwyczaj ładnie rośnie. Zatem ETF na WIG20 będzie mile widziany.....
~artex
Może to ja jestem jeleń,ale na długoterminowym wykresie na WIG20 ( wykres miesięczny ) właśnie w kwietniu 2015 r został wygenerowany sygnał kupna.Wykres od dołu przebił średnią - jaką średnią,sami sobie ustalcie,żebyście nie mówili,że jestem naganiaczem...nic nie wskazuje na sygnał sprzedaży,no chyba,że nagle wszystko by się zesrało,Może to ja jestem jeleń,ale na długoterminowym wykresie na WIG20 ( wykres miesięczny ) właśnie w kwietniu 2015 r został wygenerowany sygnał kupna.Wykres od dołu przebił średnią - jaką średnią,sami sobie ustalcie,żebyście nie mówili,że jestem naganiaczem...nic nie wskazuje na sygnał sprzedaży,no chyba,że nagle wszystko by się zesrało,nastąpiłby jakiś krach gospodarczy...do tego poważne firmy z WIG20 wypłacają dywidendy w granicach 3 - 5,5% np ORANGEPL,KGHM,PGNiG...gdzie tu sygnały sprzedaży ? No chyba,że jestem jeleniem do spodu i oślepłem...
~akcjonariusz
Hossa POjawi się w piątek na debiucie Idea Bank , wszyscy rzucą się na cudo Czarneckiego po 12 zł w promocji he,he
~mirza
a poniedziałek będzie 'czarnym' dla tych co się skuszą:)
~akcjonariusz
Hossa POjawi się w piątek na debiucie Idea Bank , wszyscy rzucą się na cudo Czarneckiego po 12 zł w promocji he,he
~satyryk
GPW a co to jest> ruletka czy szulernia Solorza i społki.Frajerów coraz trudniej znalezc.A majtki oligarchów sa jedynie papierowe.PO zachowuje sie jak wczesny Gierek-zakupy w Peweksie na bony ratowały mu doope.teraz nastepuje expresowa wyprzedaz czyl export tanich towarów do kolonizatorów z UE. Polskie lasy w płytach wiorowych GPW a co to jest> ruletka czy szulernia Solorza i społki.Frajerów coraz trudniej znalezc.A majtki oligarchów sa jedynie papierowe.PO zachowuje sie jak wczesny Gierek-zakupy w Peweksie na bony ratowały mu doope.teraz nastepuje expresowa wyprzedaz czyl export tanich towarów do kolonizatorów z UE. Polskie lasy w płytach wiorowych laduja w niemieckich barakach- i jeszcze sie tym szczyca ...jak murzyni z Gabonu.A bida rosnie.
~Term
Współczuję Ci Twojego stanu umysłu. Przez ostatni rok na GPW można było bardzo ładnie zarobić. Rzadko tam bywam ale 80% udało się wygenerować na jednej śmiesznej spółce zwanej LIVECHAT....
~łysy
Od 4 lat wig 20 stoi w miejscu hm to juz byla hossa?:-)
~cyrk
To ile bedzie tej bessy w bessie??
~indii
Az strach pomyslec co bedzie sie u nas,dzialo jak na rynkach gdzie dzis jest jazda na pln zacznie sie bessa,mozna zrobic rownanie PO przy korycie hossy brak

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki