Groupon najbardziej rozpoznawalny. Ale zanotował 350 mln dol. straty

analityk Bankier.pl
Niedługo miną dwa lata od startu w Polsce pierwszego serwisu oferującego zakupy grupowe. Witryny z promocyjnymi ofertami zyskują popularność w polskiej sieci, o czym świadczą rosnące statystyki oraz liczba nowych podmiotów. W październiku 2011 łączna liczba ich użytkowników wyniosła około 6 mln - wynika z raportu PBI.

Wraz ze wzrostem zasięgu portali grupowych zakupów rośnie także świadomość użytkowników. Pod koniec roku 2011 aż 78 proc. badanych słyszało o portalach z promocyjnymi ofertami, podczas gdy rok wcześniej odpowiedziało tak tylko 29 proc. Liderem pod względem świadomości użytkowników pozostaje Groupon. Aż 75 proc. respondentów odpowiedziało, że zna pioniera zakupów grupowych. Drugie miejsce w zestawieniu zajął serwis Citeam z 49 proc. znajomością wśród internautów. Do portalu z grupy Allegro niewiele stracił(46 proc. wskazań) trzeci w rankingu projekt Gruper. Tuż za podium znalazła się witryna MyDeal z 33 proc. świadomością wśród użytkowników.


Źródło: Polskie Badania Internetu

Rozwój rynku


Rosnąca znajomość serwisów zakupów grupowych nie może dziwić w kontekście rozwoju tego sektora. Według szacunków witryny GoDealla.pl, w Polsce działa już blisko 80 serwisów zakupów grupowych, podczas gdy w Czechach jest ich około 200. Rosnące zainteresowanie próbują wykorzystać twórcy kolejnych projektów, które debiutują w sieci. Do takich należy serwis WeSave.pl, który gromadzi oferty z 44 polskich portali zakupów grupowych. Na podobnej zasadzie funkcjonuje projekt Rabatkowo.pl, który pod koniec stycznia udostępnił porównywarkę na iPhone'a oraz Android.


Oprócz agregatorów stosunkowo nowym zjawiskiem są portale zakupów grupowych dla firm. Na całym świecie jest obecnie od 10 do 15 liczących się projektów. Zaliczyć do nich można Bizzbuzz.com, Bizdydeal.com, BizGrupon.com, GroupPrice.com, RapidBuyr.com czy Huddlebuy.co.uk. W Polsce pierwszy zadebiutował serwis B2bdeal.pl, ale w styczniu pojawił się konkurent o nazwie Oxeo.pl. Ten segment zakupów grupowych dopiero raczkuje i trudno spodziewać się takich wzrostów jak w przypadku rynku klientów indywidualnych.

Dobre nastroje na rynku zepsuł ostatnio Groupon. Światowy lider opublikował po raz pierwszy od debiutu na giełdzie wyniki finansowe. Stworzona przez Andrew Masona spółka, wygenerowała w minionym roku 1,6 mld dol. przychodów. Przeszło 4-krotny wzrost sprzedaży nie uchronił firmy od zanotowania straty na poziomie 350 mln dol.


Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl
g.marynowicz@bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~juhas

Ja nie wiem jak Groupon może notować stratę, skoro prowizja jest taka wysoka? ja wystawiam się u konkurencji frupi, mydeal i też sprzedaję oferty

! Odpowiedz
0 0 ~parrot

ciekawe jak dalej pójdzie grouponowi, tym bardziej faktycznie z tego co widzę konkurencja jak chociażby gruper czy citeam robi się coraz mocniejsza

! Odpowiedz
0 0 ~RybaPiła

amerykański groupon swoją drogą, rynek zakupów grupowych w Polsce swoją, a z tego co wiem, lokalni gracze mają się całkiem nieźle

! Odpowiedz
0 0 ~Marek

To teraz będzie skok na kasę i bankructwo. Klienci zapłacą i zobaczą figę, a prezesi z usa bedą już na hawajach.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~K.K.

Będąc po dwóch stronach moje się niby cieszyć, że mogę kupić coś taniej, ale jak jestem sprzedawcą to wiem, że to tylko reklama, a nie biznes dla mojej działalności.

Ta reklama to też trochę pozorna, bo nikt nie wróci do Ciebie z drugiego końca Warszawy szczerze przyznając że to daleko, ale dziękując za profesjonalnie wykonana usługę.

Trochę to psuje rynek detaliczny, a trzeba nas to patrzeć raczej jako nowa forma reklamy niż sposób na pierwszy milion :)

Pokaż cały komentarz !

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.