Grecja: Strajk farmaceutów; protestują przeciw deregulacji zawodu

Greccy aptekarze ogłosili w poniedziałek bezterminowy strajk w proteście przeciw planowanej przez rząd deregulacji ich zawodu. Otwarte są tylko wybrane apteki. Reforma zawodu farmaceuty jest jednym z warunków udzielenia Grecji pomocy przez jej wierzycieli.

(fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis / FORUM)

W myśl planowanej ustawy każdy przedsiębiorca będzie miał prawo otworzyć aptekę, nawet jeśli nie ma odpowiedniego wykształcenia - wystarczy, że zatrudni farmaceutę z co najmniej 20-procentowym udziałem w sklepie.

Ponadto leki niewydawane na receptę, np. preparaty witaminowe, będą sprzedawane w supermarketach; dotychczas ich sprzedaż była dopuszczona tylko w aptekach.

W lipcu br. lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa podpisał porozumienie z wierzycielami Grecji w sprawie trzeciego, wartego 85 mld euro programu pomocy ratującego kraj przed bankructwem, w zamian za wprowadzenie kolejnych trudnych reform. Deregulacja zawodu farmaceuty jest jednym z postawionych warunków.(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

to bardzo dobry pomysł , farmaceuta jest od produkcji niektórych leków , całą resztą może zająć się przedsiębiorca i nawet 20% udział w aptece jest moim zdaniem zbyteczny . Zawód farmaceuty może powoli odejść do lamusa

! Odpowiedz
0 1 ~szefuf

Trochę mają rację, trochę nie mają…
Zawód PRAWDZIWEGO farmaceuty nie powinien być deregulowany, ale większość dzisiejszych "farmaceutów" to tak naprawdę kasjerzy, tylko w aptece.
Prawdziwy farmaceuta powinien dobrze zarabiać, bo ma odpowiedzialną pracę. A do podawania APAPu powinni zatrudniać jak w każdym innym sklepie, tyle, że z wymaganym kursem czytania lekarskich bazgrołów ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~spostrzegawczy

W supermarketach niedługo trumny będą sprzedawać i udzielać rozgrzeszenia i narodzi się nowa świecka tradycja.

! Odpowiedz
0 4 ~cvc

czy to źle? ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne