REKLAMA

Grant Thornton: W tym roku zostanie pobity rekord produkcji prawa w Polsce

2016-10-27 12:30
publikacja
2016-10-27 12:30

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. w życie weszło łącznie 20 612 stron maszynopisu aktów prawnych. To o 6,6% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku, wyliczył Grant Thornton. Prawie pewne jest, że w 2016 r. znowu pobity zostanie rekord produkcji prawa w Polsce, podano również.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Gdyby dynamika dotycząca nowych regulacji utrzymała się również w czwartym kwartale, w całym 2016 r. produkcja prawa wyniosłaby 31 813 stron aktów prawnych, co byłoby rekordowym poziomem w historii (obecny rekord to 29 843 strony, zanotowany w 2015 r.)" - czytamy w komunikacie.

W III kwartale 2016 r. produkcja prawa w Polsce znowu wyraźnie przyspieszyła. W życie weszło w tym czasie 7 816 stron aktów prawnych, czyli o 19,4% więcej niż w tym samym kwartale przed rokiem, podano również.

Reklama

"Kiedy kwartał temu nasze obliczenia wykazały, że w końcu, po długich latach, tempo przyrostu nowych przepisów wyhamowało, ucieszyliśmy się, ale jednocześnie nie popadaliśmy w przesadny entuzjazm. Obawialiśmy się, że to tylko chwilowe wyhamowanie i że patologia nadprodukcji prawa w Polsce wcale nie została wypleniona. Niestety, wygląda na to, że nasze obawy były słuszne. Po drobnym przestoju legislatorzy znowu wzięli się z zapałem do pracy i na potęgę zalewają obywateli i przedsiębiorców nowymi paragrafami" - powiedział partner zarządzający Tomasz Wróblewski, cytowany w komunikacie.

Według szacunków Grant Thornton, obywatel, który chciałby być pewny, że jest na bieżąco ze zmianami w prawie, powinien każdego dnia roboczego czytać średnio 127 stron aktów prawnych i poświęcać na to 4 godziny i 15 minut, podano również.

"Oczywiście, nie każdy akt prawny, jaki jest przyjmowany, dotyczy każdego obywatela i każdego przedsiębiorcy. Jednak żeby się o tym dowiedzieć, czy dany akt dotyczy mnie lub mojej firmy, powinienem ten akt przynajmniej pobieżnie przejrzeć. O ile wielkie korporacje mogą sobie na to pozwolić, o tyle drobni przedsiębiorcy nie są w stanie przebrnąć przez tak potężną masę nowych przepisów. Oznacza to, że większość polskich firm jest stale, systemowo narażona na ryzyko łamania prawa, bo zwyczajnie nie jest w stanie się z tym prawem zapoznać" - dodał Wróblewski.

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~mowatrawa
A to wszystko z powodu nieporozumienia jakim jest ujednolicenie państwa z ludźmi, bo albo dbamy o państwo, albo o ludzi. PiS dba o państwo,a ludzi wykorzystuje jako narzędzie do budowania państwa, dlatego musi zakreślać duuuużo ram, w ktorych pozwala sie ludziom poruszać. A gdyby jakis rząd gdziekolwiek dbał o ludzi...nie ma takiego A to wszystko z powodu nieporozumienia jakim jest ujednolicenie państwa z ludźmi, bo albo dbamy o państwo, albo o ludzi. PiS dba o państwo,a ludzi wykorzystuje jako narzędzie do budowania państwa, dlatego musi zakreślać duuuużo ram, w ktorych pozwala sie ludziom poruszać. A gdyby jakis rząd gdziekolwiek dbał o ludzi...nie ma takiego i nigdy nie będzie. A zabawa trwa. Tacy jestesmy cywilizowani, tacy inni, nowi, swiadomi,wychowani. A KAZDY sie boi sytuacji bezwzglednej wolnosci w kazdym mozliwym aspekcie, bo dobrze przeczuwa ze to by sie skonczylo totalnym chaosem, dlatego przymyka oko jak sasiada ograniczaja przepisami,podatkami,prawem i regulacjami. Oczywiscie dopoki "ja sam" zachowuje drobne przywileje, ktore daja jeszcze jakies przyjemnosci, ale jak juz mi odbieraja - to wielka awantura!!! Nie badzmy naiwni,kazdy wykorzystuje kazdego i to zawsze bedzie doprowadzac do konfliktow i wojen.Nic z zewnatrz nie zmieni ludzi.
~D-sub
W mętnej wodzie tylko grube ryby pływają.
~s_carpenter
Czym tu się podniecać?! Kwestią jest to czy to ułatwi ludziom życie czy wręcz utrudni...
~wwff
Wniosek pisany pod medialną publiczkę. Drobni przedsiębiorcy nie muszą znać prawa. Wystarczy biuro rachunkowe. Rynek jest bardzo dobrze rozwinięty. Ceny są na rozsądnym poziomie.
~aaaaa
Przepisy to nie tylko podatki. Biuro rachunkowe ogarnie to od strony księgowej a co z pozostałymi przepisami?
~Roni
Nie znajomość prawa nie pozwala nam go łamać. Więc jak chcesz prowadzić biznes nie znając przepisów? Do tego teraz raczej na siłę szukają powodów by się przy**** do człowieka. Powodzenia z takim myśleniem
~wwff odpowiada ~Roni
Naprawdę nie trzeba znać prawa. Rynek prawniczy też jest bardzo dobrze rozwinięty. Artykuł sponsorowany, tytuł czytaj: "zamów audyt podatkowy w renomowanej, międzynarodowej firmie..."
~Ja odpowiada ~wwff
Powiedz to tym małym firmom 1 lub 3 osobowych którzy po prostu nie mają kasy na prawników

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki