Gra warta miliony

2007-04-16 09:51
publikacja
2007-04-16 09:51
Do ministra sportu, Tomasza Lipca, trafiła petycja o uznanie gier komputerowych za dyscyplinę sportową. Oznaczałoby to przyznanie młodym, komputerowym graczom dodatkowych punktów na świadectwach maturalnych.

Autorami wniosku są organizatorzy World Cyber Games, największego na świecie turnieju gier komputerowych – “zwracają uwagę na takie atuty e-gamingu, jak kształtowanie refleksu, nauka logicznego myślenia, przybliżanie realiów ekonomicznych i historycznych różnych krajów, a tym samym pełnienie funkcji edukacyjnych” (“Gry komputerowe – nową dyscypliną sportową?”, Nauka Polska, za: www.gry-komputerowe.studentnews.pl). Popularna rozrywka, kojarzona przede wszystkim z hazardem, ma szansę stać się ciekawą pomocą naukową.

W handlu jak w pokerze


Naukowcy mają już dowody na skuteczność gier dla ustalania decyzji finansowych. Jednym z argumentów jest komputerowy program do gry w pokera. “Niepewność i niedostateczne informacje są tu podobne, jak w realnym życiu. Wypracowane w pokerze algorytmy mogą znaleźć zastosowanie na przykład w handlu elektronicznym – relacjonuje Student News – Profesor Thomas Sandholm z Carnegie Mellon University jest właśnie specjalistą w dziedzinie handlu elektronicznego. Dzięki jego algorytmom, wielkie firmy zaoszczędziły miliardy dolarów. Wraz ze swoim uczniem Andrew Gilpinem, Sandholm opracował program komputerowy GS2. Wygrywa on z dostępnymi na rynku programami pokerowymi, korzystającymi z doświadczeń czołowych graczy. Dzieląc możliwe rozdania na 2465 grup, udało się uprościć ich analizę na tyle, by dała się przeprowadzić w rozsądnym czasie” (“Komputerowi pokerzyści”, PAP, za: “Student News”).

Od zera do milionera


Możliwość wzięcia udziału w pasjonujących rozgrywkach “na żywo” i okazję do ćwiczenia umiejętności menedżerskich dają gry fabularne. Jedną z nich jest Airline Tycoon, rekomendowana przez Portal PC World. Uczestnik gry jest właścicielem linii lotniczych, a jego zadaniem jest pobicie na głowę konkurencji w branży. Krótkie wprowadzenie do fabuły: “Musisz kupować samoloty, udoskonalać je i remontować (możesz także je sprzedawać). Samoloty nie będą latać same, zatem dział kadr twojej firmy musi zatrudnić kompetentną załogę (pilotów i stewardessy). Pracowników trzeba odpowiednio wynagradzać, dawać im okresowe nagrody i podwyżki. Jednak, kiedy się nie sprawdzają – wyrzucić ich. Musisz zadbać o swój wizerunek u klientów, tworząc spójny rozkład lotów, atrakcyjne ogłoszenia, a także próbując wyeliminować konkurencję” (“Od zera do milionera”, www.PCWorld.pl). Jest to więc doskonała zabawa, która jednocześnie uczy podstaw marketingu, reklamy, logistyki i zarządzania kadrami. Takie gry strategiczne, jak Airline Tycoon są atrakcyjnym dodatkiem do edukacji ekonomicznej. Pedagodzy zwracają uwagę na to, by kontrolować, ile czasu młody człowiek spędza przed ekranem – istnieje bowiem duże niebezpieczeństwo uzależnienia od gier. By mogły spełniać swoją dobrą rolę, muszą być umiejętnie dobrane (a więc – bez krwawych jatek) i serwowane w rozsądnych dawkach, pozwalających uczestnikowi swobodny powrót z wirtualnego świata do rzeczywistości.

Aleksandra Solarewicz
Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki