REKLAMA

Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych

2016-09-07 19:03
publikacja
2016-09-07 19:03
Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych
Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych
fot. Simona Supino / / FORUM

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych - powiedział w środę w Nowym Sączu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych - zaznaczył.

Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.

Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy ich bezpowrotnie, a przecież są to najzdolniejsi młodzi Polacy. Jeżeli nie stworzymy uczelni, które będą kształcić na poziomie konkurencyjnym, to co roku będzie pogłębiało się zjawisko drenażu mózgów - ocenił Gowin.

Wicepremier zwrócił uwagę, że czołowe najlepsze uczelnie na świecie nie kształcą więcej niż 15 tys. studentów. Dla przykładu podał, że Uniwersytet Warszawski kształci 50 tys. studentów, a Uniwersytet Jagielloński około 45 tys.

Oznacza to, że kształcenie na polskich uczelniach ma charakter masowy ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami - mówił. Jak zaznaczył uczelnie badawcze to są ośrodki, które kształcą znacznie mniejszą liczbę studentów, ale równocześnie odciążeni od nadmiaru zajęć dydaktycznych studenci poświęcają się badaniom naukowym.

Bardzo często proces kształcenia na uczelniach badawczych polega na tym, że nie ma tam tradycyjnych zajęć, tylko studenci są zapraszani przez wybitnych naukowców do prowadzenia wraz z nimi badań naukowych" - dodał minister.

Według Gowina, jeżeli chodzi o PKB to Polska znajduje się na 24. miejscu na świecie, a biorąc pod uwagę nakłady na naukę, plasujemy się na miejscu 29. Jak zauważył, Polska wydaje na naukę mniej, niż byłoby nas stać. Dodał także, że jeżeli chodzi o osiągnięcia naukowe to Polska jest na miejscu 19. na świecie.

Polska w rankingach naukowych wypada dobrze, natomiast polskie uczelnie wypadają źle. W najnowszym rankingu szanghajskim najlepsze polskie uczelnie spadły do piątej setki - to jest pewien paradoks, że naukowo stoimy tak dobrze, a uczelnie stoją tak słabo - podkreślił Gowin.

11. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów trwa w Nowym Sączu od poniedziałku. Tematem przewodnim wydarzenia jest przedsiębiorczość młodych w Polsce i w Europie. Uczestnicy Forum dyskutują także o samorządzie, wyzwaniach stojących przed rynkiem pracy oraz współczesną edukacją.

W tegorocznej edycji Forum bierze udział blisko 400 liderów z 43 państw. Uczestnikami Forum są młodzi przedsiębiorcy, liderzy organizacji pozarządowych, stowarzyszeń biznesowych, a także młodzi pracownicy naukowi i dziennikarze. 11. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów zakończy się w piątek.(PAP)

szb/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~asd
"Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.

Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy
"Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.

Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy ich bezpowrotnie(...)"

Właśnie dlatego 500+ jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Nawet jeżeli będzie się rodziło więcej dzieci, to w obecnej sytuacji po zdaniu matury najzdolniejsi tak czy siak wyjadą za granicę i tam zostaną. A ci mniej zdolni wyjadą po studiach. Polska jest taką fabryką młodych dla zagranicy. Przez 18-25 lat tutaj się kształcą w szkołach i uczelniach, aby potem wyjechać. Zagranica nie musi nic płacić za ich wykształcenie.
~Sceptyk
Polska będzie przez min. najbliższe 10-20 rezerwuarem taniej siły roboczej i tego nie zmienią mrzonki panów Morawieckiego i Gowina. Jeśli wykształcimy ludzi ponadprzeciętnych, który nie będą chcieli pracować za 4200 brutto - to ludzie ci wyjadą na zachód.
Nam nie potrzeba dopłacać do dzieci bo i tak jak dorosną
Polska będzie przez min. najbliższe 10-20 rezerwuarem taniej siły roboczej i tego nie zmienią mrzonki panów Morawieckiego i Gowina. Jeśli wykształcimy ludzi ponadprzeciętnych, który nie będą chcieli pracować za 4200 brutto - to ludzie ci wyjadą na zachód.
Nam nie potrzeba dopłacać do dzieci bo i tak jak dorosną i coś będą ponadprzeciętni to i tak w większości wyjadą i nie będą płacić na nasze emerytury.
Nam potrzeba dużej kwoty wolnej i obniżonego WAT-u by z tych niskich zarobków coś więcej można było wygospodarować w rodzinie.
~Look
Dla mnie proste. Jak państwowe ogranicza to zarobią prywatne uczelnie. W tym ta z ul. Westerplatte w Krakowie
~sorry
Kult cargo wiecznie żywy!

Poziom polskich uczelni jest skutkiem przyjętej dawno temu koncepcji zwiększenia % obywateli z wyższym wykształceniem. Ktoś sobie uroił, że jak będziemy mieli trzy razy więcej magistrów to będzie trzy razy lepiej. Tymczasem trzykrotnie spadł poziom nauczania - trzeba było jakoś przepychać
Kult cargo wiecznie żywy!

Poziom polskich uczelni jest skutkiem przyjętej dawno temu koncepcji zwiększenia % obywateli z wyższym wykształceniem. Ktoś sobie uroił, że jak będziemy mieli trzy razy więcej magistrów to będzie trzy razy lepiej. Tymczasem trzykrotnie spadł poziom nauczania - trzeba było jakoś przepychać masy tłumoków. Ambitnych dydaktyków trzeba było zatem usunąć lub spacyfikować bo stwarzali problemy i odbierali uczelniom strawę.

Katastrofa dopiero nadchodzi, bo w wiek "uniwersytecki" wkracza niż demograficzny, więc uczelnie rozpoczną wyścig do dna. Zginie ten kto będzie miał jakiekolwiek wymagania wobec studenta.

Bawcie się dobrze.
~mm
Nie wydaje mi sie - zawsze beda jakies uniwersytety i kierunki beda trzymac poziom i zawsze znajda sie ambitni studenci. Warto jest miec dyplom, ktory pokazuje ze cos sie umie. dlatego ludzie wala taka kase na MIT i Caltech
~jurek35
Tylko kto te badania praktycznie zrealizuje jak podstawowy przemysł jest w obcych rękach,a Państwo nie ma na niego żadnego wpływu.
~asd
A czemu państwo ma mieć na wszystko wpływ? Te czasy już minęły.
Praktyka pokazuje, że firmy w których rządzi państwo, są mniej efektywne, bo interes partyjny często bierze górę niż ekonomia czy efektywność działania
~hind
Pan Gowin wciąż nie rozumie (podobnie jak zresztą wielu polityków, nie tylko z PiS, ale to ich główna cecha), że pewnych rzeczy nie da się wprowadzić dekretem. Uczelnia ma w pierwszej kolejności kształcić ludzi którzy będą pracować w krajowym biznesie. Co z tego, że naukowcy opracują wspaniałą nowoczesną technologię,Pan Gowin wciąż nie rozumie (podobnie jak zresztą wielu polityków, nie tylko z PiS, ale to ich główna cecha), że pewnych rzeczy nie da się wprowadzić dekretem. Uczelnia ma w pierwszej kolejności kształcić ludzi którzy będą pracować w krajowym biznesie. Co z tego, że naukowcy opracują wspaniałą nowoczesną technologię, jak nikt u nas w nią nie zainwestuje, za to chętnie kupią je firmy w USA, UK, Niemczech, Chinach, Japonii itd.
Tak samo elitarność nie wprowadza się przez zawieszenie etykietki "elitarne". Elitarność bierze się z tego, że co drugi student chciałby tam studiować i w rezultacie dostają się wyłącznie najlepsi. Efekt = mamy elitarną uczelnię. I na takiej uczelni można się wtedy koncentrować na czymś więcej niż tylko tworzenie seryjnych pracowników. Skoro mamy najlepszych w kraju, to można zająć się pracą badawczą i to taką, która faktycznie nam się przyda. Ale co ja tam wiem... Politycy i tak swoje.
~DziałAnaliz
Naukowcy nie są od opracowywania technologi, którą można wykorzystać. Nauka jest ze 100 lat przed technologią. Próba połączenia tych światów to utopia.
~DziałAnaliz
Wystarczy płacić za Hirscha a nie za studenta a uczelnie zaczną zatrudniać naukowców zamiast nabierać studentów.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki