REKLAMA

Google podnosi ceny reklam. Winny tzw. podatek cyfrowy

2021-03-04 02:06
publikacja
2021-03-04 02:06
Google podnosi ceny reklam. Winny tzw. podatek cyfrowy
Google podnosi ceny reklam. Winny tzw. podatek cyfrowy
fot. REUTERS/Aly Song / / FORUM

Gigant technologiczny Google podjął decyzję o podniesieniu w Hiszpanii o 2 proc. cen reklam - wynika z ustaleń dziennika "El Mundo”. Firma chce w ten sposób odzyskać środki, jakie w ramach tzw. podatku cyfrowego nałożył nań od stycznia rząd Pedro Sancheza.

Według ustaleń wydawanej w Madrycie gazety już 1 maja koszt reklam u firmy Google będzie większy o 2 proc. Dziennik wskazał, że podwyżka jest bezpośrednią konsekwencją nowego podatku, co potwierdzili ze swej strony przedstawiciele amerykańskiego koncernu.

"El Mundo" odnotowuje też w środę, że zwolennikami obciążenia koncernu Google i podobnych mu firm podatkiem od określonych usług cyfrowych, powszechnie nazywanym "taksą Google" lub "podatkiem cyfrowym", były - oprócz socjalistów - lewicowe oraz skrajnie lewicowe ugrupowania w hiszpańskim parlamencie.

W trakcie debaty parlamentarnej część posłów ugrupowań opozycji: centroprawicowej Partii Ludowej (PP), konserwatywnego Vox i liberalnej Partii Obywatele (Cs), wskazywała, że duże spółki zajmujące się działalnością reklamową płacą już w Hiszpanii podatki VAT oraz CIT. Deputowani z tych ugrupowań przestrzegali przed widmem podniesienia wartości reklam przez gigantów internetowych, takich jak Google.

Taksa Google zaczęła obowiązywać w Hiszpanii od 1 stycznia 2021 r. Podatek ten stanowi 3 proc. od wartości wpływów osiąganych w ciągu roku z reklam, doradztwa online lub podmiotów sprzedających bazy danych.

Nowym podatkiem objęte są firmy, które w Hiszpanii generują roczny obrót na poziomie 3 mln euro lub - gdy, ich wpływy na świecie sięgają 750 mln euro.

Centrolewicowy rząd Pedra Sancheza, z którego inicjatywy w październiku 2020 r. zatwierdzono nowy podatek, szacuje, że w ciągu roku państwo zyska dzięki niemu ponad 1 mld euro. (PAP)

zat/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pralkaboga
winą podatek którego jeszcze nie ma hehe, no lepszego argumentu chyba nie mogli użyć :) najwieksi gracze jak tvn, google itd robia was ludzie w konia a wy łykacie to jak pelikany.
anannke
Czytasz cokolwiek poza tytułem?
"Taksa Google zaczęła obowiązywać w Hiszpanii od 1 stycznia 2021 r. Podatek ten stanowi 3 proc. od wartości wpływów osiąganych w ciągu roku z reklam, doradztwa online lub podmiotów sprzedających bazy danych."
wyrobnik
Rozpasane globalne monopole cyfrowe (nazwijmy rzeczy po imieniu) powinny płacić uczciwe podatki. W tym momencie są na tyle silne, że potrafią szantażować całe państwa (vide Australia). Ale to się skończy, każde imperium upada prędzej czy później.
chudy_january
tak jest z komunistycznymi monopolami jak z GOOGLE. Rozwiązanie proste: przyjąć w ustawie, że każdorazowe podniesienie jakiś opłat przez google oznacza automatyczne podniesienie wysokości podatku cyfrowego. GOOGLE albo by się uspokoiło, albo miejsce tej firmy zajęłaby konkurencja....
my_kroolik
Tak, a kogo masz na myśli? Znam się trochę na reklamie internetowej i tam się liczy Google i Facebook + kilak innych portali social mediowych, ale należących do tych samych grup kapitałowych. Tak, czy inaczej zapłacą konsumenci, bo tak jest z każdym podatkiem.
fortidude
Ahh czyli w nieskończoność podnoszenie cen usług. To się nazywa inflacja :) w końcu firmy by padły, bo nie było by ich stać na reklamy. A nic innego prócz google i Facebook się nie liczy praktycznie.
wyrobnik odpowiada my_kroolik
Pisanie, że za każdy podatek płacą konsumenci, to populistyczne uproszczenie na poziomie stwierdzenia, że podatki to kradzież. Poziom wczesnego liceum.
vonmisses
Skandal! Pijawki! Minister mówił, że nie będzie nikt musiał podnosić żadnych cen! A ja ministrowi każdemu wierzę! Wierz ministrowi swemu, jak sobie samemu.
killgore
I tak siė kończy każdy podatek. Płaci konsument. Pozdrawiam socjalistów z Razem i komunistów z PiS
abcx
Ale nie może też tak być że Google nie płaci sobie żadnych podatków oraz usuwamy Pana z internetu bo Pana światopogląd jest niezgodny z naszym widzimisię regulaminem i nic nie może nam Pan zrobić...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki