REKLAMA

Google Mapy pomogą zaoszczędzić paliwo i znaleźć auto na parkingu

Marcin Kaźmierczak2021-03-31 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-03-31 12:00
Google Mapy pomogą zaoszczędzić paliwo i znaleźć auto na parkingu
Google Mapy pomogą zaoszczędzić paliwo i znaleźć auto na parkingu
fot. Proxima Studio /

Prognozowanie zużycia paliwa i sugerowanie najbardziej „eko” tras, informacje o zanieczyszczeniu powietrza czy nawigowanie wewnątrz budynków – to nowe funkcje, o które wkrótce wzbogaci się aplikacja Google Maps.

Najkrótsza, najszybsza czy najbardziej „eko”?

Do tej pory szukając odpowiedniej trasy Google Mapy opierały się o kryterium długości i czasu. Wkrótce trasę będzie można zaplanować również w oparciu o prognozowane zużycie paliwa. Choć intencją Google jest zachęcenie kierowców do bardziej ekologicznej jazdy, nie da się ukryć, że nowa funkcja może ucieszyć także kierowców chcących zaoszczędzić nieco na drożejącym paliwie.

Do oszacowania zużycia paliwa na wybranej trasie Google Mapy wykorzystają m.in. informacje o korkach i spowolnieniach ruchu, które już teraz są podstawą do obliczania średniej prędkości i czasu przejazdu, ale także nachylenie drogi. Funkcja ma być na razie dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych, a następnie udostępniona użytkownikom w innych częściach świata.

Google Mapy będą również informowały kierowców o wjeździe do strefy niskiej emisji spalin. Choć w Polsce takie strefy wciąż nie funkcjonują, to jadąc autem do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Holandii trzeba być na nie przygotowanym.

Google Mapy ostrzegą o smogu

W Polsce, po wprowadzeniu nowej wersji aplikacji Google Maps, szczególnie przydatna może być za to inna jej funkcja. Pozostają przy zanieczyszczeniach powietrza, nowa wersja Google Map poinformuje także o jakości powietrza oraz wzbogaci się o warstwę informacji pogodowych.

Na informacje dotyczące smogu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Początkowo będą one dostępne w Stanach Zjednoczonych, Indiach oraz Australii.

Nawigacja wewnątrz budynków

Wracając do podstawowej funkcji Google Map, czyli nawigowania. Nowością będzie wyznaczanie tras wewnątrz budynków. Funkcja ma być pomocna zwłaszcza na lotniskach, dworcach kolejowych czy wielopoziomowych parkingach. Nawigacja będzie odbywała się poprzez rozszerzoną rzeczywistość, z której korzysta funkcja Live View.

Podobnie jak obecnie na zewnątrz, tak wkrótce wewnątrz budynków podgląd na żywo i nałożone na niego strzałki pozwolą nam łatwiej dotrzeć do celu.

Bilety na komunikację miejską od Google

Wkrótce użytkownicy Google Map będą mogli również kupić bilety na komunikację miejską z poziomu aplikacji. Nowa opcja dostępna będzie początkowo w trzech polskich miastach: Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Do wyboru użytkownik dostanie możliwość płacenia kartą kredytową lub debetową, które są będą połączone z kontem w Google Pay.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj_
Wlasnie..
Dzis sie samo wlaczylo Europie Zach. w/w info + trasy komunikacji publicznej
Nie korzystam z tego, trza popatrzec
kryzysio
Wielkie mi co. Niektórzy producenci od dawna oferują własne aplikacje podające dokładną lokalizację, w której znajduje się pojazd.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki