Google Instant wchodzi - świat zaoszczędzi 111 lat każdego dnia

Można zaoszczędzić 111 lat dziennie. Kto oszczędza? Wszyscy, którzy korzystają z wyszukiwarki Google. Google Instant to nowy interfejs oraz ulepszona infrastruktura, które oszczędzają czas wyszukiwania „przewidując” hasło wpisywane do wyszukiwarki.

Google Instant znacznie ułatwia wyszukiwanie, wyświetlając rezultaty na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Według szacunków, Instant pozwoli zaoszczędzić użytkownikom przeciętnie od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Gdyby każdy użytkownik Google poszukiwał korzystając z Instant, oszczędzałoby to w sumie ponad 11  godzin na każdą sekundę pracy wyszukiwarki!

Kilka języków na początek

Google Instant od dzisiaj udostępniany będzie dla google.com dla wszystkich użytkowników posługujących się językiem angielskim, jak również dla zalogowanych użytkowników w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Instant będzie również dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Rosji. Celem Google jest skracanie czasu wyszukiwania informacji, a liczy się tu każda sekunda. Po wprowadzeniu usługi Google Suggest (zwanej od dzisiaj Autocomplete) okazało się, że dynamiczne przewidywanie wyszukiwanych haseł skraca czas wpisania przeciętnego zapytania o 50%. Dzięki Google Instant użytkownik nie potrzebuje czekać na zakończenie wpisywani hasła ani też akceptować żądania naciskając Enter, żeby rozpocząć wyszukiwanie

„Od dawna mieliśmy świadomość, że przewidując zapytania moglibyśmy również przewidywać wyniki wyszukiwania. Jednak realizacja tego celu była dużym wyzwaniem zarówno pod względem technologicznym jak i projektowym” – powiedział Jonathan Effrat, Product Manager, Google Web Search.

Co oferuje Google Instant

 • Dynamiczne wyniki – odpowiednie wyniki wyszukiwania są wyświetlane dynamicznie w trakcie wpisywania zapytania, co umożliwia natychmiastową interakcję i przeglądanie adekwatnych treści.
 • Przewidywanie tekstu – w trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania.  Wystarczy przestać pisać i spojrzeć poniżej by zobaczyć wyniki wyszukiwania
 • Przewijanie wyników wyszukiwania – funkcja ta umożliwia przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników wyszukiwania po naciśnięciu klawisza ze strzałką w dół.

Google szacuje, że w przypadku przeciętnych zapytań wyświetlanych będzie od pięciu do siedmiu razy więcej stron wyników niż dotychczas. Zważywszy na fakt, że Google obsługuje obecnie ponad 1 miliard wyszukiwań dziennie, konieczne było opracowanie sposobu na skuteczniejszą prezentację wszystkich treści. W ciągu najbliższych tygodni użytkownicy posługujący się innymi językami i odwiedzający witryny w innych domenach również będą mogli korzystać z funkcji Instant, pojawi się więc ona również w polskiej wersji wyszukiwarki.

Jakie są oszczędności

Przyjmując, że średni zaoszczędzony czas to 3,5 sekundy (2 do 5 sek.) na wyszukiwanie, a dzienna liczba zapytań w Google przekracza jeden miliard, w przypadku korzystania z Instant przez wszystkich użytkowników z całego świata, szacunkowa oszczędność czasu będzie wynosić:

 • 3,5 miliarda sekund dziennie
 • 58,3 miliony minut dziennie
 • 350 milionów godzin rocznie
 • 11 godzin na sekundę
 • 111 lat każdego dniaCezary Tchorek-Helm/Google
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl