REKLAMA

Główny udziałowiec sypie akcjami Ursusa

2018-01-30 13:06
publikacja
2018-01-30 13:06

W ostatnich dniach na rynek docierają kolejne informacje o wyprzedawaniu akcji Ursusa przez jego głównego udziałowca. W ciągu sześciu dni zmniejszył on swoje zaangażowanie o blisko 850 tysięcy udziałów.

Główny udziałowiec sypie akcjami Ursusa
Główny udziałowiec sypie akcjami Ursusa
fot. Jacek Świerczyński / / FORUM

Pierwszy z serii komunikatów o wyprzedaży pojawił się 15 stycznia i dotyczył transakcji z 10 i 11 stycznia. Od tej pory światło dzienne ujrzało aż trzynaście komunikatów o tej tematyce, a więc średnio niemal jeden dziennie. Najnowszy, z 29 stycznia, dotyczy transakcji, które miały miejsce 24 i 25 stycznia. Jak widać komunikaty publikowane są z pewnym opóźnieniem, nie jest więc wcale powiedziane, że to koniec wyprzedaży.

Tak główny akcjonariusz wyprzedaje akcje Ursusa
Data transakcji Sprzedający Liczba akcji Średnia cena
10 stycznia POL-MOT Holding 164178 4,2597
11 stycznia POL-MOT Holding 147222 4,21
12 stycznia POL-MOT Holding 179173 4,17
23 stycznia POL-MOT Holding 156665 4,12
24 stycznia POL-MOT Holding i REO 118070 3,96
25 stycznia POL-MOT Holding 82862 3,97
Źródło: Komunikaty ESPI

Wspomniane transakcje miały miejsce na przestrzeni szesnastu dni, dokonano ich jednak w ciągu ledwie sześciu dni. W tym czasie Invest-Mot, główny akcjonariusz Ursusa, za pośrednictwem swoich spółek zależnych (Pol-Motu i Reo) pozbył się 848 tysięcy akcji Ursusa. Jego zaangażowanie w spółkę spadło tym samym z 48,55 proc. do 47,11 proc. Wyprzedane zostało więc 1,44 proc. udziałów w Ursusie.

fot. / / Bankier.pl

Liczba ta być może niewiele zmienia w układzie sił w akcjonariacie producenta ciągników, warto jednak pamiętać, że transakcje miały miejsce na otwartym rynku. Średni dzienny wolumen za ostatnie dwanaście miesięcy wyniósł na Ursusie 650 tysięcy sztuk, tymczasem teraz główny akcjonariusz na sześciu sesjach po stronie sprzedaży dołożył 130 proc. tej liczby. Taka liczba może spółce ciążyć.

I kurs Ursusa rzeczywiście w ostatnim czasie spada. Warto zauważyć, że przeceny zaczęły się 10 stycznia, a więc pierwszego dnia wyprzedaży ze strony Pol-Motu. Na zamknięciu 9 stycznia jedna akcja kosztowała 4,3 zł, teraz jest to niemal 10 proc. mniej – 3,9 zł. Widać to zresztą po transakcjach dokonywanych przez Pol-Mot, 10 stycznia sypał średnio po 4,26 zł, ostatnio zaś już tylko po 3,97 zł. Łącznie jednak sprzedający na transakcjach i tak zarobili 3,5 mln zł. Wartość całego Ursusa to zaś obecnie 233 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

Dla akcjonariuszy mniejszościowych rzadko taka wyprzedaż ze strony insiderów oznacza coś dobrego. Co bowiem może takie działanie oznaczać? Albo że spada wiara właściciela w spółkę, albo że właściciel potrzebuje kapitału. Kapitału zaś może potrzebować, albo do dywersyfikacji portfela, albo do innej inwestycji, w której widzi większy potencjał, albo np. do zakupu akcji danych spółki taniej. Tylko dywersyfikacja wydaje się dla akcjonariuszy mniejszościowych neutralna, pozostałe opcje są raczej negatywne. Zapytaliśmy o przyczynę w Pol-Mocie, wciąż czekamy jednak na odpowiedź przedstawicieli spółki.

Z drugiej strony warto zauważyć, że Ursus od kilku dobrych miesięcy znajduje się w trendzie bocznym, oscylując w okolicach 4 zł. Ostatnie spadki wpisują się w ten schemat. Inna sprawa, że nawet dobre informacje dotyczące wygrywania przetargów na autobusy elektryczne nie pozwalają Ursusowi wybić się z owego trendu górą. W pierwszej połowie 2017 roku spółka była bardzo rozgrzana, wcześniej, gdy rozpoczynała przygodę w Afryce, jej akcje również potrafiły zaliczyć znaczące rajdy w górę, teraz jednak wydaje się, że inwestorzy nieco ochłonęli.

W wybiciu nie pomagają jednak m.in. główni akcjonariusze. Wyprzedawanie akcji albo historia z opóźnioną emisją zbijają kurs spółki i sprawiają, że patrzy się na nią z nieco większą ostrożnością. Z jednej strony jest sukces biznesowy, z drugiej niepewność co do działań głównego akcjonariusza.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
passenger
Kolejny raz ten sam wałek - wyprzedaż akcji w dobrej cenie (okolice 4zł), a następnie emisja akcji tylko dla polmotu za 2,5zł? Historia tej spółki pokazuje cyklicznie takie same działania Zarządu, zdziwiłbym się gdyby tym razem było inaczej :/
Dobre podsumowanie artykułu, spółka odnosi sukcesy, a zarząd doi akcjonariuszy...
1as
Panowie (i Panie, choć rzadziej grają w te znaczone karty), a może by tak wysłać list do PAD i Premiera, opisujący zwięźle praktyki, jakie stosują na nas i naszych Rodzinach włodarze tego "flagowego okretu RP", lansowanego w głównym wydaniu "Wiadomości" niejednokrotnie? To w końcu ten Prezydent i ten Rząd głośno Panowie (i Panie, choć rzadziej grają w te znaczone karty), a może by tak wysłać list do PAD i Premiera, opisujący zwięźle praktyki, jakie stosują na nas i naszych Rodzinach włodarze tego "flagowego okretu RP", lansowanego w głównym wydaniu "Wiadomości" niejednokrotnie? To w końcu ten Prezydent i ten Rząd głośno mówi o trosce o zwykłych obywateli i Rodziny. Niech zobaczą, z jakimi typami mają do czynienia, bo coś mi się wydaje, że łykają te bajki o "polskiej marce" i jak to będzie cudownie...Tylko jaki właściciel takiej "perły" wyprzedaje akcje, które sobie wydrukował, notabene, po 2,50?! Czy to s=jest ta słynna polska solidarność? Czy choćby zwykła przyzwoitość?!
slc350
Opuściłem tonący okręt.. niestety wiara wiarą ale robienie ludzi w jawnego wała.. to już inna historia.... Zanim URSUS zacznie coś robić konkretnie na rynku ( a nie tylko opóźnienia, kary, emisje i marzenia..) to konkurencja wyprzedzi go w trampkach.... A lublinek (elvi) to totalna porażka oni dopiero będą go homologować, a np.Opuściłem tonący okręt.. niestety wiara wiarą ale robienie ludzi w jawnego wała.. to już inna historia.... Zanim URSUS zacznie coś robić konkretnie na rynku ( a nie tylko opóźnienia, kary, emisje i marzenia..) to konkurencja wyprzedzi go w trampkach.... A lublinek (elvi) to totalna porażka oni dopiero będą go homologować, a np. VW już pcha elektryki na rynek.... Według mnie utopijna spółka....
_boss_
https://www.bankier.pl/forum/temat_szykuja-kase-na-e-z-pp,27039589.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki