REKLAMA

Główny akcjonariusz Onico sprzeda akcje spółki inwestorowi branżowemu

2019-08-11 10:14
publikacja
2019-08-11 10:14

Capitale Tre Investments, największy akcjonariusz notowanej na NewConnect spółki Onico, zawarł przedwstępną umowę z inwestorem branżowym, na podstawie której zobowiązał się do zbycia 605 tys. akcji Onico, stanowiących 40,77 proc. kapitału i 54,55 proc. głosów na WZ - poinformowało Onico w komunikacie.

fot. / / Bankier.pl

Umowa przyrzeczona nabycia 605.000 akcji Onico zostanie zawarta po spełnieniu się warunków zawieszających przewidzianych umową przedwstępną jednakże nie póżniej niż do 29 listopada 2019 r.

Nie podano nazwy inwestora branżowego. Onico poinformowało jedynie, że inwestor ten podejmie prace nad sporządzeniem wstępnego planu restrukturyzacyjnego spółki.

Onico, które zajmuje się obrotem paliwami, w tym LPG, diesla i biopaliw do polskich i międzynarodowych koncernów i do odbiorców indywidualnych, od pewnego czasu boryka się z dużymi kłopotami finansowaymi.

Na początku sierpnia zarząd Onico złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, wnosząc o wstrzymanie rozpoznania wniosku do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego.

Wcześniej obligatariusze zażądali przedterminowego wykupu obligacji o wartości 16 mln zł, a banki Alior Bank, BNP Paribas Polska oraz ING Bank Śląski wypowiedziały spółce umowy kredytowe.

Onico ma też kłopoty na poziomie zarządczym. 2 sierpnia rada nadzorcza odwołała Tomasza Turczyna, właściciela Capitale Tre Investments, z funkcji członka zarządu. Jednocześnie rada powołała na prezesa Marka Marchlińskiego, a na członka zarządu Mariusza Wilkołaskiego.

Już sześć dni później obaj nowi członkowie zarządu złożyli rezygnacje, a Marek Marchliński podał, że przyczyną jego decyzji jest zerwanie rozmów z inwestorem branżowym, a także brak kontroli i wpływu na działalność operacyjną spółki.

W ciągu kilku dni sprawowania swojej funkcji zarząd zawarł dwie umowy zbycia 70 proc. akcji spółki zależnej Onico Oil na rzecz Partner Dom Development oraz Sea. pl. Druga z tych spółek jest powiązana z Mariuszem Wilkołaskim. Cena sprzedaży została ustalona na 4,69 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Onico w 2018 roku wyniosły 3,06 mld zł, o blisko 9 procent więcej niż rok wcześniej. Zysk ze sprzedaży wyniósł 19 mln zł, wobec 7,1 mln zł w 2017 roku, a zysk z działalności operacyjnej 7,4 mln zł (15,1 mln zł rok wcześniej). Na poziomie netto grupa zanotowała stratę w wysokości 21,2 mln zł, w porównaniu do 10,7 mln zł zysku w 2017 roku, ale jak podkreślał ówczesny zarząd spółki, w dużej mierze wynikała ona z dwóch zdarzeń jednorazowych. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki