Gliński zapowiada zmiany w odliczeniu podatku dla twórców

2016-11-15 10:02
publikacja
2016-11-15 10:02
Theta/Bankier.pl

Minister Piotr Gliński zapowiada, że prawdopodobnie od 2018 roku twórcy będą mogli odliczać od podatku 50 procent kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od rocznych zarobków. Obecnie mogą to robić tylko do pewnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego możliwe jest odliczenie tylko określonej kwoty. Oznacza to, że dobrze zarabiający twórcy, m.in. artyści, dziennikarze i naukowcy, płacą wysokie podatki.

Wicepremier i minister kultury mówił w radiowej Trójce, że ma już zapewnienie z resortu finansów o możliwości zmian w tej kwestii od 2018 roku.

Obecne przepisy w tej sprawie obowiązują od 1 stycznia 2013 roku. Wówczas odebrano twórcom możliwość odliczenia 50 procent kosztów uzyskania przychodu niezależnie od tego, ile wynosił. Jeśli ktoś przekroczył limit przychodu w wysokości 85 528 złotych rocznie, nie odpisywał od podatku połowy poniesionych kosztów. Przeciwko tym zmianom protestowało wiele instytucji kultury i twórców.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Trójka/md/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~mhm
Nieźle, parę razy, kiedy dyskutowaliśmy tu o zmianach podatkowych PiS-u, pisałem, że jest duża szansa, że ten 50-procentowy koszt uzyskania pozostawią, bo sami często zarabiają (dorabiają) właśnie na autorskich umowach o dzieło (łącznie z prof. Glińskim).

Ale że nam podatki OBNIŻĄ, to się nie spodziewałem! :D
~niepelnosprawny_org
trzymajcie portfele, 10 procent obniżą zaraz gdzie inczej 20 procent podwyższą...
~peter
To teraz twórczość rozkwitnie. Jak za Stalina, słońca narodu.
~zez
wchodzenie w tylną część ciała dziennikarzom... bo wszyscy artyści to prostytytutki, jak pisał jakże słusznie Kazik

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki