REKLAMA

Glapiński: Na razie stóp nie podniesiemy. Kurs euro w górę

2021-09-06 09:52
publikacja
2021-09-06 09:52

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński po raz kolejny wykluczył możliwość podniesienia stóp procentowych w najbliższym czasie. Wypowiedzi szefa NBP osłabiły złotego. Kurs euro ruszył w górę po tym, jak wcześniej dotknął poziomu 4,50 zł.

Glapiński: Na razie stóp nie podniesiemy. Kurs euro w górę
Glapiński: Na razie stóp nie podniesiemy. Kurs euro w górę
fot. mkos83 / / Shutterstock

"Tym bardziej nie warto dziś spekulować o możliwym tempie podwyżek stóp lub jakimś docelowym poziomie stóp, a tym bardziej o jakiejś ich „normalizacji”. Wszystko będzie zależało od sytuacji gospodarczej w Polsce oraz inflacji, a także zmian w otoczeniu polskiej gospodarki" – powiedział prezes NBP w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej.

Wypowiedź ta pojawiła się na dwa dni przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej – czyli w 9-dniowym okresie (7 dni przed posiedzeniem i 2 dni po nim), w którym członkowie RPP nie powinni wypowiadać na tematy związane bezpośrednio z realizacją polityki pieniężnej.

Reklama

Choć prezes Glapiński stwierdził, że bank centralny nie ignoruje podwyższonej inflacji, to równocześnie nie zamierza zrobić nic, aby ona wróciła do celu inflacyjnego. Szef NBP wprost przyznał, że w obecnej sytuacji priorytetem jest dla niego utrzymanie ożywienia gospodarczego, a nie przekraczająca 5% rocznie inflacja CPI.

"W przypadku odchylenia inflacji od celu w sposób elastyczny określamy pożądane tempo powrotu inflacji do celu" – dodał prezes NBP. "Szybkie sprowadzenie inflacji do celu może wiązać się z bardzo istotnymi kosztami" – ta wypowiedź właściwie rozstrzyga kwestię braku podwyżek stóp procentowych w 2021 roku, o których na rynku zaczęto mocno spekulować tydzień temu po publikacji danych o szokująco wysokiej inflacji cenowej w Polsce.

Po tych wypowiedziach w poniedziałek rano na rynku walutowym odnotowano umiarkowane osłabienie złotego. Kurs euro ruszył w górę, rosnąc z poziomu 4,50 zł, czyli dolnego ograniczenia trwającej od połowy czerwca konsolidacji (4,50-4,60 zł). O 9:52 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5171 zł, a więc o ponad grosz wyżej niż przed weekendem. Jednakże w dalszym ciągu notowania euro utrzymują się poniżej poziomów sprzed „inflacyjnego umocnienia” złotego.

Wzrost notowań franka szwajcarskiego był natomiast tłumiony przez postępujące osłabienie się helweckiej waluty względem euro. W poniedziałek rano za franka płacono niespełna 4,16 zł, a więc o ponad grosz więcej niż w piątek wieczorem.

Kurs dolara amerykańskiego utrzymywał się w pobliżu 3,80 zł.  Za to o blisko cztery grosze drożał funt brytyjski, osiągając cenę ponad 5,27 zł.

KK

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
andregru
"Glapiński: Na razie stóp nie podniesiemy" i co nam zrobicie ? Polska z filmów Stanisława Barei .
1a2b
Glapiński, komu ty tak regularnie wystawiasz piłeczkę żeby sobie mógł narobić kasy za nic?
itso_cien_na_sciane
''Tym bardziej nie warto dziś spekulować ' 'a spekulacja jest przed wypowiedzią prezesa :D a przed spekulacją newsy o konieczności podwyższenia szczególnie wypowiedzi ekspertów z banków komercyjnych.
friedens
Przecież obiecywał deflację. A teraz jest wysoka inflacja i też nie podnosi stóp? Czeka na styczeń 2022. Będzie efekt bazy z 2021 roku. Jeśli inflacja wyniesie 6 procent, on odejmie od tej cyfry 5 i powie, że inflacja to tylko 1 procent. Spada! Ciemny lud znów się ucieszy, a inflacja w skali dwóch lat będzie już dwucyfrowa. Zresztą Przecież obiecywał deflację. A teraz jest wysoka inflacja i też nie podnosi stóp? Czeka na styczeń 2022. Będzie efekt bazy z 2021 roku. Jeśli inflacja wyniesie 6 procent, on odejmie od tej cyfry 5 i powie, że inflacja to tylko 1 procent. Spada! Ciemny lud znów się ucieszy, a inflacja w skali dwóch lat będzie już dwucyfrowa. Zresztą już taka jest, jeśli się zsumuje inflację z lat 2018-2021.
friedens
To dopiero początek szaleństw PiS. Tego bajzlu nikt już nie kontroluje.
volksempfanger
Czyli 4,60 i wyżej znów możliwe jak zauważyło w poprzednim tyg kilku czytelników.
men24a
Tak jak najbardziej a jak nie to będzie interweniował.
Wszystko robione w imię jeszcze dłuższego doganiania zachodu przez sytego Polaka.
Do tego jeszcze większe ułatwienia dla pracy w Polsce dla Ukraińców w imię zachowania presji płacowej. A wielki ład spowoduje że 9 mln Polaków będzie zarabiało minimalną pensje.


HORAŁA:
Tak jak najbardziej a jak nie to będzie interweniował.
Wszystko robione w imię jeszcze dłuższego doganiania zachodu przez sytego Polaka.
Do tego jeszcze większe ułatwienia dla pracy w Polsce dla Ukraińców w imię zachowania presji płacowej. A wielki ład spowoduje że 9 mln Polaków będzie zarabiało minimalną pensje.


HORAŁA: DZIĘKI PODNIESIENIU KWOTY WOLNEJ OD PODATKU 9 MLN POLAKÓW PRZESTANIE PŁACIĆ PIT
Dla mnie to oznacza, że 9 mln Polaków żyje za 30 tyś roczne. No to pięknie doganiamy Niemcy.
Nie zapłacą podatku ale zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% dotychczas płacili 1,25% i to od kwoty brutto. I to od pierwszej złotówki.
Uczciwy gościu... przynajmniej przyznał, że 9 mln Polaków żyje na granicy ubóstwa.
Nawet niewielką kwotę od podatku w wysokości 3089 zł PIS zlikwidował. A wystarczyło tylko nie kraść.


itso_cien_na_sciane
możliwe ale kiedy ?
kaczdzonjar
ogólnie jest to szkodliwe dla PLN, ale mi odpowiada - moje kredyty w złotóweczkach topnieją wraz z inflacją, brane jeszcze przed obniżką stóp są tanie jak barszcz - i druga strona medalu to inwestycje za nie zropbione - dzieki inflacji ich wartość wzrosła dużo więcej niż inflacja 5%, ja jest happy ale ciemny lud niestety biedniej ogólnie jest to szkodliwe dla PLN, ale mi odpowiada - moje kredyty w złotóweczkach topnieją wraz z inflacją, brane jeszcze przed obniżką stóp są tanie jak barszcz - i druga strona medalu to inwestycje za nie zropbione - dzieki inflacji ich wartość wzrosła dużo więcej niż inflacja 5%, ja jest happy ale ciemny lud niestety biedniej z dnia na dzień, cóż dorzucą im jakiś nowy plus i będa michy cieszyć
hfjdj
To się może odwrócić wszystko w każdej chwili i inwestycje możesz mieć -50% a rate kredytu x2.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki