REKLAMA

Gigapodwyżki cen prądu. Pierwsza firma odsłania karty

2021-09-17 14:29, akt.2021-09-17 15:39
publikacja
2021-09-17 14:29
aktualizacja
2021-09-17 15:39
Gigapodwyżki cen prądu. Pierwsza firma odsłania karty
Gigapodwyżki cen prądu. Pierwsza firma odsłania karty
/ FORUM

Enea będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych w przyszłym roku. Byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc. - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

"Będziemy składać wnioski do URE o zwiększenie taryfy" - powiedział prezes na konferencji prasowej.Jak zauważył, ta część rachunku gospodarstwa domowego stanowi ok. 50 proc.

"Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40 proc., to rachunek wzrósłby o 20 proc. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 proc., a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani, aby przynajmniej wyjść na zero" - powiedział Szczeszek.

Zaznaczył, że decyzja zależeć będzie od regulatora.

Prezes URE Rafał Gawin informował ostatnio w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że w przyszłym roku należy się spodziewać podwyżki taryf na energię dla gospodarstw domowych znacznie wyższej niż inflacja, raczej dwucyfrowej niż jednocyfrowej.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił wcześniej, że podwyżka cen energii jest nieuchronna. Jak wskazywał, spółki nie mogą dokładać do biznesu, muszą też inwestować. Mówił, że spółki muszą obniżać koszty, by skala podwyżek cen energii była jak najniższa.

Prezes Szczeszek pytany w piątek o rozmowy w sprawie dostaw energii i cen w przyszłym roku z odbiorcami biznesowymi, przemysłowymi, odpowiedział: "Rozmowy są prowadzone na bieżąco w zależności od umów i terminów ich obowiązywania. Automatycznie ceny uzyskiwane na giełdach są niestety przenoszone na odbiorców biznesowych w zależności do okresu trwania danej umowy".

Tak wzrosną ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło, na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

pel/ asa/ mfm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (120)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Norylsk minus 40 stopni a bloki nie oklejone styropianem i w mieszkaniach nie ma podzielników ciepła , chyba trzeba tam demokrację wprowadzić , pomyślcie ile by tam można sprzedać styropianu i niemieckich podzielników ciepła , natychmiast przyjąć ich do Unii
ajwaj_
To calkiem nic,
u Angoli wylaczaja fabryki
np. nawozów sztucznych - bedzie link > rozpacz

"prunda ni ma " i nie bedzie, "gaz tyz" nie bedzie, bo wiatr nie wieje > jak np. w Teksasie zima > ofiary, straty mld.
Co zime bylo u Angoli 10 000 smierci z zimna > pobijem rekordy, ze Covidy
To calkiem nic,
u Angoli wylaczaja fabryki
np. nawozów sztucznych - bedzie link > rozpacz

"prunda ni ma " i nie bedzie, "gaz tyz" nie bedzie, bo wiatr nie wieje > jak np. w Teksasie zima > ofiary, straty mld.
Co zime bylo u Angoli 10 000 smierci z zimna > pobijem rekordy, ze Covidy sie chowaja
300_pala
To rak jak w Rosji…. Żartowałem tam nie ma fabryk
jasiek2017
Wungiel, wungiel je we wsi.
1984
I bardzo dobrze, że jest. Na pohybel neomarksistom z PAS chcącym nas uzależnić od gazu!
300_pala odpowiada 1984
Ale ruski
gucio_222
Bardzo dobrze że Niemcy poprzez Czechy żądają zamknięcia elektrowni na węgiel brunatny. W końcu to Niemcy produkują z węgla najwięcej prądu w europie. To Niemcy wyzwoliły ten kraj spod niewoli Nazistów i od 39' roku do dzisiaj próbują zaprowadzić tu praworządność.
men24a
Zapomniałeś jak granice były zamknięte ? Obrazki koczujących tygodniami przed ambasadą Niemiec jeszcze można znaleźć w necie, dyżury nocne. Popatrz na te szczęśliwe twarze itd. A teraz się cwaniakuje jak się w niemieckich fabrykach pracuje i zarabia. A nie jest to tak że Niemcy z węgla produkują już tylko 27% energii Zapomniałeś jak granice były zamknięte ? Obrazki koczujących tygodniami przed ambasadą Niemiec jeszcze można znaleźć w necie, dyżury nocne. Popatrz na te szczęśliwe twarze itd. A teraz się cwaniakuje jak się w niemieckich fabrykach pracuje i zarabia. A nie jest to tak że Niemcy z węgla produkują już tylko 27% energii ? Ale co tam, dla ciebie najwazniejs,e to wyciąć filtr cząstek stałych czy katalizator a potem to wdychać, zapalić śmieciami i udawać jaki ty to mundry.
1984 odpowiada men24a
O tak, Niemcy są mistrzami ale w PR. Emisja "per capita" 9.1 t CO2 podczas gdy Polska 8.8 t. Ale to my jesteśmy prezentowani jako "najwięksi truciciele" podczas gdy Niemcy to oczywiście liderzy zazieleniania. Wystarczy wziąć jakiś wycinek emisji (np z elektroenergetyki) gdzie wypadamy najgorzej i epatować O tak, Niemcy są mistrzami ale w PR. Emisja "per capita" 9.1 t CO2 podczas gdy Polska 8.8 t. Ale to my jesteśmy prezentowani jako "najwięksi truciciele" podczas gdy Niemcy to oczywiście liderzy zazieleniania. Wystarczy wziąć jakiś wycinek emisji (np z elektroenergetyki) gdzie wypadamy najgorzej i epatować tym całą Europę.

Pal licho gdyby chodziło wyłącznie o PR ale to przekłada się na żywą gotówkę która wypływa z kieszeni Polaków. Na podobnej zasadzie skonstruowano system opłat za CO2 czyli EU ETS. Wybrano część instalacji które muszą płacić, a reszta jest z tego haraczu zwolniona. Dziwnym trafem Niemcy w proporcji do swojej emisji uzyskali najwieksze zwolnienia. To zapewne przypadek...
moura
Jako Naród stać nas na to. Po prostu więcej zarabiamy, chcecie żeby żyło się jak w uni europejskiej to trzeba płacić za wszystko tak jak na zachodzie. Za Tuska to by były ceny jak w NIemczech a zarobki jak na Ukranie. Teraz jest prawie porównywalnie. Pozrawiam myślących nie lewacko;..

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki