REKLAMA

Giganci internetu łączą siły w walce z terroryzmem

Marcin Hołubowicz2016-12-07 10:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-12-07 10:34

Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft zabierają się za treści promujące terroryzm. Internetowi giganci ogłosili, że pracują nad programem, który pomoże łatwiej usuwać określone zdjęcia, wideo czy posty krążące po sieci wrzucane przez skrajne ugrupowania, takie jak tzw. Państwo Islamskie.

fot. / / YAY Foto

Technologia, nad którą media społecznościowe pracują wspólnie z Microsoftem, opiera się na metodzie „odcisków palców”. Chodzi o to, że dana treść, np. zdjęcie wrzucone przez ISIS na Twittera, zostanie odpowiednio oznaczona. Gdy to samo zdjęcie ktoś postanowi wrzucić na Facebooka, administratorzy portalu zostaną o tym powiadomieni. Ma to pomóc w lepszej identyfikacji propagandy terrorystów w sieci i szybszym jej usuwaniu.

Dzisiaj każdy internauta może zgłosić posty czy filmy, które jego zdaniem naruszają regulamin serwisu bądź po prostu łamią obowiązujące prawo krajowe czy międzynarodowe. Gdy liczba użytkowników danego medium idzie w miliony, trudno odsiać „ziarna od plew”.

O współpracy z Twitterem, YouTube i Microsoftem pisze Facebook w swoim oficjalnym komunikacie. Prace nad tworzeniem bazy danych i nowego narzędzia wciąż trwają, dopracowywane są szczegóły. Portal społecznościowy wskazuje, że treść, która będzie oznaczana i usuwana, będzie tą, która łamie regulaminy poszczególnych serwisów i neguje ich politykę.

Tym samym Facebook chce uspokoić internautów: „Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić prywatność naszych użytkowników i możliwość swobodnego i bezpiecznego wyrażania samych siebie na naszych platformach”. W oświadczeniu pojawia się również zapewnienie, że giganci nie będą wymieniać między sobą danych osobowych właścicieli kont.

Podobna metoda informatyczna była już stosowana wcześniej chociażby przez Microsoft. Gigant z Redmond w 2009 r. uruchomił nowe narzędzia, które miały automatycznie wyłapywać i kasować pornografię dziecięcą.

Propaganda IS kontra wolność słowa

Zamachy z 11 września zmieniły świat Zachodu. Nieco starsze osoby mogą sobie przypomnieć, jak wyglądały procedury odprawy na lotnisku przed i po ataku na WTC. Poszczególne kraje wciąż zaostrzają przepisy bezpieczeństwa w realnym życiu. Nic więc dziwnego, że działalność terrorystów odbija się w świecie internetu. Tzw. Państwo Islamskie to tylko jedna z licznych organizacji terrorystycznych, które sieją swoja propagandę w sieci, ednak w ostatnim czasie są jedną z najbardziej aktywnych. Rekrutacja nowych członków, szczególnie młodych muzułmanów z Europy czy USA, dokonuje się właśnie za pomocą portali społecznościowych.

Niestety przy automatycznych mechanizmach zawsze pozostaje ryzyko usunięcia wzbudzających kontrowersje, ale de facto nieszkodliwych zdjęć. Przykładem może być afera w Norwegii, związana z usunięciem ikonicznego zdjęcia obrazującego wojnę w Wietnamie.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~dziad
Pamiętam czasy, gdy kokpit w samolotach był otwarty. Wsiadając można było spojrzeć pilotom przez ramię na przyrządy. Czyli jestem "nieco starszy". Dzięki! :)))
~TrzeciKoniecKija
Z newsów w mediach pewne kraje zorientowały się, że ślepe i ze względu na nieuwikładnie w konflikty słabiej wsparte wywiadem zagranicznym służby europejskie postawiły na namierzanie młodego narybku terrorystycznego po hejtach i wytryskach w internecie, co powoduje paraliż całych siatek, obejmujących osobniki dorosłe,Z newsów w mediach pewne kraje zorientowały się, że ślepe i ze względu na nieuwikładnie w konflikty słabiej wsparte wywiadem zagranicznym służby europejskie postawiły na namierzanie młodego narybku terrorystycznego po hejtach i wytryskach w internecie, co powoduje paraliż całych siatek, obejmujących osobniki dorosłe, pomocniczą działalność przestępczą i niekiedy lokalnych przywódców.

Coś z tym trzeba zrobić, w przeciwnym razie nie uda się zgodnie z planem zdestabilizować sytuacji w Europie.
~bromba
Nie płacz Jasiu. Internet jest jak guma. Jednorazowy. I w końcu wysycha lub umiera.
Z lubością obserwuj jak inni piłują gałąź na której siedzą.
~abc
Wikileaks pokazało że to "Państwo Islamskie" jest finansowane przez USA/Arabie Saudyjską więc w tej walce chyba będzie chodziło o walkę z ludźmi którzy ośmielili się myśleć i podważać to co podaje władza do wierzenia...
~plebs
powinni sie zajac NKZ

to jest zrodlo wszelkiego zla
~haha
„Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić prywatność naszych użytkowników i możliwość swobodnego i bezpiecznego wyrażania samych siebie na naszych platformach” to chyba jakis zart
~Eltor
"Giganci internetowi" z terroryzmem sobie nie poradzą. Jakoś gdyby chcieli, to strony ISIS dawno by zamknęli.
Za to doskonale sobie poradzą z eliminacją wolności słowa i wprowadzeniem propagandy na miarę, która SB i Stasi się nie śniła.
~OBA-ma
....... czy Giganci wiedzą że centrum terroryzmu światowego to OŚ USA - IZRAEL ?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki