REKLAMA

Giełda nie lubi piątku trzynastego

Adam Torchała2015-11-12 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-12 12:30

Ciężko z powagą podchodzić do wszystkich zabobonów związanych z piątkiem trzynastego. Szczególnie, że pech jednego, może być szczęściem drugiego. Statystyka pokazuje jednak, że dzień ten nie jest najlepszym momentem na inwestowanie na GPW.

Giełda nie lubi piątku trzynastego
Giełda nie lubi piątku trzynastego
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Najbliższy piątek przypadnie trzynastego dnia miesiąca. Do tej pory na GPW taka kombinacja aż 24-krotnie kończyła się spadkiem wartości indeksu WIG20. Ledwie 7 sesji skończyło się wzrostem. Średnia stopa zwrotu z indeksu blue chipów dla piątków 13 wynosi -0,32%, a mediana -0,41%, Z historycznego punktu widzenia więc dzień ten z pewnością nie należy do ulubionych dni inwestorów.

Najgorszy dla GPW piątek 13 miał miejsce w marcu 2009 roku, WIG20 zanurkował wtedy aż o 3%. Było to krótko po dołku wielkiej bessy, jakiej rynki doświadczyły w latach 2007-2009. Z kolei aby odnaleźć najlepszy dla inwestorów piątek 13, należy cofnąć się aż do listopada 1998 roku, czyli o dokładnie 17 lat. Wówczas WIG20 umocnił się aż o 3,2%. Miało to miejsce w początkowej fazie ostatniej hossy lat 90., która później została nazwana bańką internetową.

Historyczne stopy zwrotu 30 rodzimych blue chipów w piątek 13-ego
Spółka Średnia Mediana Spółka Średnia Mediana
Orlen -0,91% -1,09% CCC -0,15% -0,68%
Bank Pekao -0,71% -1,13% PKP Cargo -0,15% 0,09%
Enea -0,71% -0,90% mBank -0,14% 0,00%
Bogdanka -0,69% -0,90% Lotos -0,07% 0,83%
Kernel
-0,66% -0,20% PGE -0,03% -0,44%
PGNiG -0,64% -0,57% Orange -0,03% -0,27%
BZ WBK -0,47% 0,00% Synthos  -0,01% 0,00%
Grupa Azoty -0,44% -0,87% ING Bank Śląski
0,07% 0,00%
LPP -0,42% -0,01% GTC 0,11% 0,00%
KGHM -0,41% 0,00% Handlowy 0,20% 0,00%
PZU -0,30% -0,48% Eurocash 0,40% 0,50%
PKO BP -0,29% -0,05% JSW 0,42% -0,42%
Asseco  -0,25% -0,33% Boryszew  0,44% 0,00%
Tauron -0,20% -0,64% Energa  0,93% 0,55%
Alior Bank -0,18% -0,67% Cyfrowy Polsat 1,07% 0,07%
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Notoria StockGround

Spośród 30 obecnych nadwiślańskich blue chipów najgorzej w piątek 13 radzi sobie Orlen, który średnio w ten dzień notuje stratę 0,9%. Niewiele lepiej wypadają papiery Pekao i Enei. Średnią przekraczającą zero pochwalić się może ledwie 8 spółek (26,7%). Najlepszą z nich jest Cyfrowy Polsat, tuż za jego plecami znajduje się Energa. Pierwszą piątkę uzupełniają Boryszew, JSW i Eurocash z wyrównanym, jednak znacząco odbiegającym od liderów wynikiem.

Źródło:
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
CPK przymierza się do sprzedaży Torpolu. Kupujący jest jeden
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.
Ranking najtańszych kont firmowych dla JDG z premią dla aktywnych – czerwiec 2026 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Zenek
Giełdę można polubić dopiero jak z 19% haraczu od zysku "myślący regulatorzy" zejdą do np. 5-6%.
~lolo
w sumie jak sie dobrze przypatrzec , to nasza giełda nie lubi zadnego dnia. i to od lat.
~joshep
Mega wzrosty maja być 30 lutego, chyba warto poczekać.
~anal
A u nas albo wzrosnie albo spadnie. WIG20 poniżej 2000
~polonia
Dokładnie nowa druzyna i nowe rządy i dziekujemy polonii .
Z danych umieszczonych na stronie internetowej PKW wynika, że za granicą do głosowania uprawnionych było 257 161 osób; wydano 160 749 kart, oddano 158 499 ważnych głosów, nieważnych 2250. Frekwencja wyniosła 62,51 proc.
I śmiać mi się chce jak Polaczki mieszkające w
Dokładnie nowa druzyna i nowe rządy i dziekujemy polonii .
Z danych umieszczonych na stronie internetowej PKW wynika, że za granicą do głosowania uprawnionych było 257 161 osób; wydano 160 749 kart, oddano 158 499 ważnych głosów, nieważnych 2250. Frekwencja wyniosła 62,51 proc.
I śmiać mi się chce jak Polaczki mieszkające w PL płaczą, że polonia nie powinna glosować a nie wiedzą ile osób głosowało. Przecież te 160k ważnych głosów to kropla w morzu w porównaniu do ilości oddanych głosów w PL. A w PL głosowały MILIONY POLAKÓW!!!!!
~Savi
"polaczki" pokazałeś jak szanujesz własne pochodzenie.
~Broni
Szkoda ze tylko pod słońcem zachodzącym
~art
Do Jaro. Początek rządów PO WIG20USD 1500 pkt, koniec 514 pkt., S&p był wtedy też ok.1500 pkt , dzisiaj 2060 pkt.
~krasnal
Warszawski gnój nie lubi nikogo i niczego, za to kocha pieniądze drobnicy, tak jak lotto...;-))) Oj przepraszam, w lotto jakaś tam szansa wygranej istnieje !

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki