REKLAMA
BADANIE

GetBack zainteresował premiera i służby

2018-04-23 07:52
publikacja
2018-04-23 07:52

Premier zwołał w piątek naradę w sprawie sytuacji w spółce GetBack SA, a KNF zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i zwróciła się o wsparcie do ABW - napisał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Problemów firmy windykacyjnej GetBack ciąg dalszy. Urząd KNF złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulowania informacją. To zdaniem nadzoru złamanie art. 100 ustawy o ofercie publicznej. Taki czyn zagrożony jest grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat lub oboma tymi karami łącznie. Chodzi o poniedziałkowy komunikat GetBacku z informacją, że prowadzi rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i PKO BP o finansowaniu kredytowo-inwestycyjnym do 250 mln zł. Oba kontrolowane przez Skarb państwa podmioty temu zaprzeczyły" - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik pisze także, że w piątek w Kancelarii Premiera doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego m.in. z prezesem GPW Markiem Dietlem i szefem KNF Markiem Chrzanowskim w sprawie spółki GetBack SA. W ubiegłym tygodniu Chrzanowski o wsparcie poprosił też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i doszło do spotkania z wiceszefem ABW - informuje DGP.

Z kolei poniedziałkowa "Rzeczpospolita" poinformowała, że Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie spółki GetBack SA.

"Oficjalnie KNF, która zaakceptowała wiosną 2017 roku prospekty akcyjny i obligacyjny spółki deklaruje, że w jej sprawie podejmuje niezbędne działania w zakresie swoich kompetencji. - W przypadku wiążących ustaleń będziemy je natychmiast komunikować rynkowi - mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF" - pisze dziennik.

W piątek prokuratura poprosiła Komisję Nadzoru Finansowego o przesłanie wszelkich informacji dotyczących GetBack. Po ich uzyskaniu ma podjąć decyzję ws. ewentualnego śledztwa.

Na początku ubiegłego tygodnia GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack SA. Stało się to po tym, gdy w poniedziałek rano GetBack podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały jednak informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

W efekcie całej sprawy rada nadzorcza GetBack SA odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła. Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego, do dnia 15 czerwca 2018 r. włącznie, wykonywania czynności prezesa. Dodatkowo rada nadzorcza powołała, począwszy od 25 kwietnia 2018 r., Przemysława Dąbrowskiego na stanowisko członka zarządu spółki. Kenneth William Maynard poinformował, że nowy zarząd GetBacku chce w ciągu najbliższych tygodni zapoznać się szczegółowo z sytuacją w spółce.

GetBack może zostać uratowany, jeżeli wszystkie zainteresowane strony będą zachowywać się odpowiedzialnie - komentował prezes Quercus TFI Sebastian Buczek. Zdaniem prezesa, brak porozumienia może doprowadzić do "politycznie wybuchowej sytuacji", w której zagrożone będą aktywa i oszczędności o wartości wyższej niż w przypadku Amber Gold.

W czwartek Quercus TFI poinformował w komunikacie, że GetBack nie wykupił obligacji o wartości nominalnej 5,5 mln zł. Spółka podała zarazem, że Quercus Ochrony Kapitału ani żaden subfundusz Quercus Parasolowy SFIO, a także Quercus Multistrategy FIZ, nie posiadają już ani obligacji, ani akcji GetBack.

Jak napisała "Rzeczpospolita", wcześniej brokerzy reklamowali obligacje GetBack jako bezpieczne, tak jak depozyty. Wiązali je z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i zapewniali, że można je będzie łatwo sprzedać. Szukający alternatywy dla lokat mogli kupić papiery GetBack nawet za 1,5 mld zł - napisał dziennik. Według "Rz" oferowanie obligacji zaangażowanych było wielu brokerów, m.in. Polski Dom Maklerski, Idea Bank, Lion's Bank i kilku mniejszych pośredników.

Gazeta dodawała, że dotyczyło to np. obligacji oferowanych w trybie prywatnym, które stanowią prawie 90 proc. łącznej wartości tych papierów, na koniec września wartych łącznie 1,77 mld zł (teraz wartość ta może sięgać blisko 2 mld zł). Papiery trafiały głównie do inwestorów indywidualnych, i to na szeroką skalę mogą być w portfelach od 5 do 30 tys. drobnych inwestorów. Jednak tylko jedna piąta wartości obligacji emitowanych w trybie prywatnym była zabezpieczona.

W czwartek agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowy rating IDR spółki GetBack do "B-" z "B+", umieszczając go na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym, co oznacza możliwość dalszych jego obniżek. Wcześniej także agencja S&P umieściła ratingi GetBacku na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym.

Spółka akcyjna GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a od 2014 r. jest również obecna na rynku wierzytelności w Rumunii (za pośrednictwem spółki GetBack Recovery SRL) i od 2017 r. na rynku bułgarskim (za pośrednictwem spółki GetBack Recovery Bulgaria EOOD) i hiszpańskim. W lipcu 2017 r. akcje GetBack S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej akcji.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
momotaro
Jak zawsze ludzka chciwość została ukarana. Jak miło. Komu jeszcze dodatkowe srebrniki. HaHA. Żałośni i mali ludzie.
dolafika
Ludzie nie czekać natychmiast reagować i zgłaszać przestępstwo ! Jeśli myslicie że oni nagle zaczną płacić to BŁĄD ! Piramida finansowa załamuje się kiedy kończy się popyt na jej produkty. Ja wam powiem co oni teraz zrobią - za parę dni powiedzą, że mają PLAN NAPRAWCZY z którego nic nie będzie wynikać ! nie wiadomo kto ten plan sfinansuje,Ludzie nie czekać natychmiast reagować i zgłaszać przestępstwo ! Jeśli myslicie że oni nagle zaczną płacić to BŁĄD ! Piramida finansowa załamuje się kiedy kończy się popyt na jej produkty. Ja wam powiem co oni teraz zrobią - za parę dni powiedzą, że mają PLAN NAPRAWCZY z którego nic nie będzie wynikać ! nie wiadomo kto ten plan sfinansuje, nie wiadomo ile będzie trwał, po to żeby mieć czas na przeksięgowanie zysków i przedawnienie roszczeń, zarzutów itd. za 5 lat powiedzą w komunikacie że plan naprawczy się nie powiódł i do widzenia !
cyklotron
zakładamy OZMP PPH. Zo.o. chętnych prosimy o łapke w dól albo w góre...
OzMP ( czyli.Oddawać złodzieje Moje Pieniądze) to firma przyszłości ukierunkowana na sukces na BARDZO dynamicznie rozwijającym się rynku długu i windykacji. Wspaniałe perspektywy wysokich marż ...itd. itp. główną działalnością spółki będzie windykacja na
zakładamy OZMP PPH. Zo.o. chętnych prosimy o łapke w dól albo w góre...
OzMP ( czyli.Oddawać złodzieje Moje Pieniądze) to firma przyszłości ukierunkowana na sukces na BARDZO dynamicznie rozwijającym się rynku długu i windykacji. Wspaniałe perspektywy wysokich marż ...itd. itp. główną działalnością spółki będzie windykacja na rzecz wierzycieli get-back....
spoko loko znamy Gieńka z KN-F u i Władka z Get-in-u to będzie dystrybucja naszych obligacji na poczet WSPANIAŁYCH ZYSKÓW 30%*** w skali roku (nawet do***). Członek naszego zarządu Rysiek z P-E zna się z Luigi z Euro-r-athink będzie r-athink A- z perspektywą porzytywną!!!
Za rok na pewno* wchodzimy na rynek chiński (*być może)
pzdr
clex
GetBack zainteresował premiera wtedy kiedy stał się niewypłacalny? a co robił premier, KNF i inne państwowe służby wtedy gdy GetBack wypuszczał kolejne emisje papierów, ostatnią publiczną 2 miesiące temu? Przy Ambergold zawinił Tuska a teraz kto, Szydło, Morawiecki, Ziobro i Kamiński? Bo straty mogą być 4 razy takie jak przy AmberGold,GetBack zainteresował premiera wtedy kiedy stał się niewypłacalny? a co robił premier, KNF i inne państwowe służby wtedy gdy GetBack wypuszczał kolejne emisje papierów, ostatnią publiczną 2 miesiące temu? Przy Ambergold zawinił Tuska a teraz kto, Szydło, Morawiecki, Ziobro i Kamiński? Bo straty mogą być 4 razy takie jak przy AmberGold, to może i 4 razy większa komisja śledcza z 4 razy większym czasem antenowym w TVP?
dolafika
Powtarzam jeszcze raz wszystkim poszkodowanym !!! Zgłaszać natychmiast do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przez pracowników banku i emitenta na wielką skalę i piramidy finansowej. Oni to ukartowalii i oszukali mnóstwo klientów detalicznych.
pv_value
LC powinien trafić pod lupę kontrwywiadu, to co robi jest rozkładaniem systemu finansowego w Polsce od wewnątrz.
1: To jest sabotaż i 5 kolumna.
2: Drugi taki przykład to SKOK WOŁOMIN, to papierek lakmusowy dla PiS ( senator Bielecki i inni). :-). Cisza = 3 mld PLN wyprane.
3. To głębokie przestrzeganie całego systemu
LC powinien trafić pod lupę kontrwywiadu, to co robi jest rozkładaniem systemu finansowego w Polsce od wewnątrz.
1: To jest sabotaż i 5 kolumna.
2: Drugi taki przykład to SKOK WOŁOMIN, to papierek lakmusowy dla PiS ( senator Bielecki i inni). :-). Cisza = 3 mld PLN wyprane.
3. To głębokie przestrzeganie całego systemu bankowego, portfel kredytowy banku przeważnie jest OK, tylko pojawiają się dziwne transakcje. Przymykanie oka regulatora na takie, powoduje że banki potem robią coś takiego jak "projekt Chopin". P. Morawiecki był prezesem banku, dobrze wie jak to od kuchni wygląda i jakie rzeczy się robi.
Wystarczy mu wiedzy żeby coś zmienić, kwestia czy chce.
camaroooo
Mafijna firma zakladana pod plaszczykiem starej zmiany.
adamleszcz
Co z zainteresowaniem misselingiem dystrybutorów takich jak ten Lions ii Idea? Kto wciskał papiery ratingu B wyjaśniając że to tak dobre jak lokaty, że to inwestycyjny produkt, a nie spekulacyjny i niebezpieczny?
obronca_przebraza
Obligatariuszami G to powinien się zainteresować się lekarz, lekarz psychiatra, nie, nie teraz.
Wtedy gdy powierzali mu oszczędności życia!!! Idą idioci do Ambera lub innego takiego, niosą oszczędności życia i myślą, że "ktoś" z nich zrobi szczęśliwców. Co to jest?
Naiwność?, czy może już choroba? Osobiście stawiam
Obligatariuszami G to powinien się zainteresować się lekarz, lekarz psychiatra, nie, nie teraz.
Wtedy gdy powierzali mu oszczędności życia!!! Idą idioci do Ambera lub innego takiego, niosą oszczędności życia i myślą, że "ktoś" z nich zrobi szczęśliwców. Co to jest?
Naiwność?, czy może już choroba? Osobiście stawiam na pomroczność jasną!!!
P.S.
Żadne państwo na świecie nie ochroni idiotów, przed skutkami ich własnej działalności!!! Żadne.
adamleszcz
Ja mam prawo być normalnym, przeciętnym Jasiem Kowalskim i nie po mojej stronie leży ocena ryzyka. To bankier ma być bankierem, doradcą klienta, a nie kwalifikowanym bandytą finansowym, na opanowanie sztuczek którego musiałbym dwa razy tyle poświęcać czasu ile on, czyli mieć jakby drugi etat w życiu. To właśnie chcą takie pseudo-Ja mam prawo być normalnym, przeciętnym Jasiem Kowalskim i nie po mojej stronie leży ocena ryzyka. To bankier ma być bankierem, doradcą klienta, a nie kwalifikowanym bandytą finansowym, na opanowanie sztuczek którego musiałbym dwa razy tyle poświęcać czasu ile on, czyli mieć jakby drugi etat w życiu. To właśnie chcą takie pseudo-banki: być bezkarnymi bandytami finansowymi z odpowiedzialnością przerzuconą na klienta. Po jednej stronie sztukmistrze oszukiwania, a po drugiej zaharowany człowieczek, co ma być niby bardziej niż oni kwalifikowany?

Przecież ta szmata w białym kołnierzyku, którą nawet podłogi nie warto wytrzeć, mówiła mi, że obligacja GetBack to super rating B, z perspektywą stabilną. Papier inwestycyjny. Pewny i bezpieczny.

No dobra, może i jestem głupi, ale czy to znaczy, że jak będzie ktoś na wózku inwalidzkim /niski poziom znajomości finansów, leszcz inwestycyjny, klient banku, Jaś Fasola/, to zawodowy i kwalifikowany kierowca ciężarówki /tzw. senior private banker/ może tego inwalidę na pasach dla pieszych /czyli banku, tzw. instytucji zaufania publicznego/ rozjechać na miazgę? Pytanie pro forma. Dziękuję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki