REKLAMA

Geotrans liczy co najmniej na potrojenie EBITDA do 2022 roku

2020-08-13 08:32
publikacja
2020-08-13 08:32
GPW

Geotrans liczy na to, że wynik EBITDA spółki wzrośnie do 2022 roku co najmniej trzykrotnie wobec 9,1 mln zł z 2019 roku - podała spółka w strategii na lata 2020-2024. W tym i przyszłym roku Geotrans chce wydać ok. 30 mln zł na inwestycje, z czego ok. 16 mln zł ma pochodzić z emisji do 0,5 mln akcji.

Strategia zakłada zwiększenie portfela w segmencie zagospodarowywania odpadów z obecnych 350 tys. ton do 2 mln ton, pozyskanie instalacji do przetwarzania i zagospodarowania odpadów (wejście w nowe obszary: odpady biologiczne i parki recyclingowe) oraz zagospodarowanie składowisk zrekultywowanych poprzez farmy fotowoltaiczne i przetwórstwo biomasy.

"Realizacja strategii na lata 2020-2024 zostanie podzielona na dwa etapy. Etap I będzie realizowany w latach 2020-2021 i zakłada pozyskanie do trzech instalacji do przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Wartość wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją etapu I zarząd spółki szacuje na około 30 mln zł" - napisano w raporcie.

"Etap II strategii będzie realizowany w latach 2022-2024 i zostanie oparty o pozyskanie kilku dodatkowych instalacji do przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Liczba instalacji oraz wartość wydatków inwestycyjnych planowanych w etapie II będzie zależeć główne od dostępności atrakcyjnych lokalizacji, tendencji rynkowych oraz możliwości spółki w zakresie pozyskania finansowania i będzie przedmiotem dalszej analizy zarządu" - dodano.

W związku z wydatkami inwestycyjnymi planowanymi w pierwszym etapie strategii spółka planuje pozyskanie finansowania poprzez emisję na rynku NewConnect do 500 tys. akcji, z czego chce pozyskać około 16 mln zł. Spółka zwołała na 9 września walne zgromadzenie, które ma zdecydować o emisji z wyłączeniem prawa poboru.

"W celu sfinansowania nakładów inwestycyjnych w etapie II, spółka zamierza wykorzystać środki własne, finansowanie dłużne oraz emisję akcji po przejściu na rynek główny GPW, co planowane jest w 2021 r." - dodano.

Pomimo planowanych nakładów inwestycyjnych, spółka zamierza podtrzymać politykę dywidendową przyjętą na lata 2018-2023, która zakłada wypłatę dywidendy w wysokości od 20 proc. do 100 proc. jednostkowego zysku netto. Ponadto Spółka zamierza kontynuować politykę skupu akcji własnych zapoczątkowaną w 2020 r.

"Założeniem jest, aby zysk netto przeznaczony do podziału dla akcjonariuszy w 67-80 proc. został wypłacony w formie dywidendy, a w 20-33 proc. został przeznaczony na realizację skupu akcji własnych" - napisano.

W związku z przyjętą strategią na lata 2020-2024, zarząd planuje uruchomienie programu motywacyjnego, którego realizacja uzależniona zostanie od spełnienia dwóch celów: oparty o kryterium wynikowe (wartość EBITDA) oraz kryterium rynkowe (wzrost kursu akcji oraz osiągnięcia przez spółkę wyznaczonej kapitalizacji). (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
u1thar
Jakie tory, jaka trakcja ?!? Wątki Ci się kolego pomyliły hahahaha
wtomek
Ilość odpadów powinna maleć, strategie tego typu spółek to jakiś horror. Będą dalej zrywane trakcje kolejowe, rozkręcane tory kolejowe itp. Ten rodzaj działalności powinien podlegać specjalnemu nadzorowi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki